2017 Styczeń 20

Porady

Bieganie – nie tylko latem!

Zima to trudny okres dla aktywnych – trening w mrozie, po ciemku i przy oblodzonych chodnikach to prawdziwe wyzwanie. Jednak nawet, gdy na zewnątrz panuje mróz, możesz biegać! Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Poznaj nasze rady, jak nie poddać się zimie i zmienić przykrą konieczność w przyjemność.

Motywacja przede wszystkim

Budzik wyrywa Cię ze snu o świcie. Za oknem pada, jest ciemno i zimno, a w łóżku tak przyjemnie i ciepło. Jak się zmotywować? Gdy perspektywa zastrzyku energii i spalania zbędnego “tłuszczyku” nie wystarcza, umów się na trening ze znajomym. Jeśli się nie pojawisz, będziesz miał świadomość niedotrzymanej obietnicy i sprawienia mu zawodu. Pamiętaj też, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Gdy już wstaniesz, na pewno zaczniesz się ubierać. Przygotuj sobie strój “pod ręką” już wieczorem, aby łatwo i szybko w niego wskoczyć.

Rozgrzej się!

Rozgrzewka przed bieganiem jest – podobnie jak latem – obowiązkowa! Jednak lepiej wykonaj ją w domu. Możesz wbiec i zbiec po schodach kilka razy lub wykonać podskoki, skłony, wymachy, skręty tułowia czy krążenia ramion, aby rozgrzać mięśnie i stawy. Dopiero wtedy zacznij właściwy trening. Rozciąganie lepiej też zrób już w domu, gdyż na mrozie Twoje ciało szybko się wychłodzi, a „zimne” mięśnie mogą w tym wypadku grozić urazem!

Ubiór to podstawa!

Zimą sprawdzi się tzw. “cebulka”, czyli kilka warstw lekkiej odzieży. Podstawową zasadą jest nie zmarznąć, ale i się nie przegrzać. Zwróć przy tym uwagę, że bawełna nie odprowadza wilgoci! Cały pot zostanie we włóknach koszulki, będzie Ci zimno i się przeziębisz. Zainwestuj więc w oddychającą bieliznę termiczną i pamiętaj – gdy jest Ci ciepło podczas wychodzenia z domu, ubrałeś się źle. Po chwili biegu będzie Ci gorąco i zaczniesz się rozbierać – choroba gwarantowana!

Uwaga na kontuzje

Biegając w zimie musisz bardziej uważać – oblodzone chodniki czy głęboki śnieg zwiększają ryzyko upadku, który może skończyć się poważną kontuzją. Staraj się wybierać odśnieżone, nieoblodzone miejsca lub takie, w których śnieg jest ubity. W zaśnieżonym terenie musisz wysoko unosić kolana, a kiedy jest ślisko, żeby poczuć się stabilnie, biegasz na ugiętych nogach. To wywołuje przeciążenia czy nawet uszkodzenia stawów i mięśni. Sprawdź stadion w swojej okolicy. Niektóre z nich odśnieżają tory i dodatkowo są oświetlone – warto skorzystać!

Naucz się oddychać

Wdychanie zmrożonego powietrza może być nieprzyjemne lub nawet szkodliwe. Podczas biegania staraj się wdychać je nosem, a wydychać ustami – dzięki temu zostanie ogrzane, zanim dotrze do oskrzelików. Osłaniaj też usta, aby było trochę cieplejsze.

Uzupełnij trening

Zimowe treningi biegowe możesz dopełnić ogólnorozwojowymi – na basenie czy siłowni. Poprawisz swoją siłę, gibkość, a nawet technikę, dzięki czemu zwiększysz elastyczność mięśni, będziesz biegał wydajniej i zredukujesz ryzyko kontuzji. Dobrym urozmaiceniem i przyjemną formą ruchu mogą być też narty biegowe, nordic walking a nawet tzw. aquajogging, czyli bieganie w wodzie, które umożliwia spalanie większej ilości kalorii w tym samym czasie, dzięki oporowi wody.

Kiedy trzeba – odpuść

Pamiętaj, że czasem dobrze jest zrezygnować. Jeśli czujesz się słabo lub jesteś przeziębiony, nie narażaj się na powikłania zdrowotne – odpocznij. Lepiej jest ominąć kilka treningów, niż skończyć z zapaleniem płuc!

Wiesz już, co robić – zadbaj o swoje bezpieczeństwo, nie biegaj po oblodzonych ścieżkach, kup elementy odblaskowe lub tzw. “czołówkę”, rozgrzej się przed treningiem i odpowiednio ubierz. Koniec z wymówkami – biegać możesz całą zimę. Więc do dzieła i nie zatrzymuj się! Pamiętaj: nie ma złej pogody, jest tylko niewłaściwy strój i nastawienie!

Liczba komentarzy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap żadnego wpisu!

img