2017 Luty 21

Porady

Smog – jak się chronić?

Gdy przychodzi zima i sezon grzewczy, wiele polskich miast zasnuwa gęsta, siwa “mgła”. Smog, bo o nim mowa, jest niebezpieczny dla naszego układu krążenia, oddechowego czy nerwowego. Czy wiesz, jak możesz zminimalizować jego niekorzystny wpływ i chronić się przed zagrożeniem?

Smog to zanieczyszczenie powietrza, które powstaje m.in. przez emisję dymu i spalin, dużą wilgotność powietrza oraz brak wiatru. Składa się z pyłów o mikroskopijnych rozmiarach – średnicy ludzkiego włosa, które dostają się do naszych dróg oddechowych. Według szacunków osoba mieszkająca np. w Warszawie rocznie wdycha z powietrzem równowartość substancji z nawet 1000 papierosów!

Dlaczego smog jest niebezpieczny?

Zawarte w nim substancje działają drażniąco, toksycznie i alergizująco. Wdychane do płuc mogą powodować niepożądane reakcje nawet u osób zdrowych: osłabienie, problemy z koncentracją, duszności, bóle głowy, bezsenność, łzawienie oczu, katar, kaszel czy wysypki skórne. Smog zwiększa też ryzyko m.in. raka płuc, udaru mózgu, chorób serca, alergii czy astmy.

Jak się chronić?

Nie możemy przestać oddychać. Jednak są sposoby, aby zminimalizować ekspozycję na zanieczyszczenia i ich negatywne oddziaływanie na nasz organizm.

-> Nie otwieraj okien

Mieszkanie trzeba oczywiście wietrzyć, jednak nie rób tego, gdy stan powietrza jest zły, a szczególnie, gdy ogłoszony jest alarm smogowy!

-> Zostań w domu

Jeśli tylko możesz, nie wychodź lub ogranicz do minimum przebywanie na zewnątrz. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Możesz zaopatrzyć się w specjalną maskę antysmogową z tzw. filtrem HEPA, który zatrzymuje nawet 99% zanieczyszczeń. Kupisz ją w sklepach internetowych, z artykułami BHP czy w niektórych aptekach (np. na e-zikoapteka.pl).

-> Zadbaj o powietrze w mieszkaniu

Pamiętaj, że nawet gdy nie otwierasz okien, powietrze w Twoim domu nie jest całkowicie wolne od zanieczyszczeń. Możesz poprawić jego jakość m.in. za pomocą oczyszczacza powietrza. To spory wydatek, jednak warto go ponieść – zwłaszcza, jeśli mieszkasz w mieście. Wiele urządzeń oferuje dodatkowe funkcje, takie jak jonizator (oczyszczający powietrze z promieniowania sprzętów elektrycznych) czy lampa UV (zabijająca bakterie i wirusy).

-> Hoduj rośliny

Jeśli nie stać Cię na oczyszczacz, istnieje tańsza i prostsza metoda walki ze smogiem w mieszkaniu – rośliny. Niektóre z nich poprawiają jakość powietrza i oczyszczają je z toksyn. Są to przede wszystkim wężownica (sansewieria), palma, paproć, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity i dracena.

-> Nie uprawiaj sportów na zewnątrz

Gdy przekroczone są normy zanieczyszczenia, aktywność na “świeżym” powietrzu jest niebezpieczna. Podczas ruchu dochodzi do większej wentylacji i cząsteczki smogu wnikają do oskrzeli, a nawet pęcherzyków płucnych, działając toksycznie na organizm. Lepiej wybierz się na basen czy siłownię!

-> Płukaj oczy, nos i usta

Pamiętaj, żeby spłukać substancje zawarte w smogu nie tylko ze skóry, ale też śluzówek. Do oczyszczenia nosa możesz użyć wody morskiej, a do spojówek tzw. “sztucznych łez”. Warto płukać też jamę ustną i często prać lub zamykać w zamkniętym pomieszczeniu odzież wierzchnią.

-> Monitoruj stan jakości powietrza

Dobrze jest stale sprawdzać stan powietrza w stacjach pomiarowych. Takie informacje znajdziesz m.in. na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska lub dzięki aplikacji na telefon. Warto zainstalować jedną z wielu dostępnych na rynku i na tej podstawie decydować, kiedy wyjść na spacer czy wywietrzyć mieszkanie.

Liczba komentarzy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap żadnego wpisu!

img