Bezpłatne badania w Mińsku. Zapisz się!

Już 7 i 16 marca mieszkańcy Mińsk Mazowieckiego mają możliwość wykonać bezpłatne badania profilaktyczne. W ramach akcji organizowanej przez Fundację Ziko dla Zdrowia można sprawdzić stan swojego serca, płuc, a także kości.

Każde badanie kończy się wydrukowaniem wyniku, omówieniem go i przy wynikach wątpliwych, zaleceniem konsultacji lekarskiej.

Wizyta w kardiobusie Fundacji Ziko dla Zdrowia umożliwia pacjentom wykonanie specjalistycznego badania bez konieczności rejestrowania się i długiego oczekiwania na termin wizyty. Ponadto, akcja zwraca uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki, profilaktykę schorzeń kardiologicznych oraz zachęca do dbania o zdrowie. Badanie można wykonać w godzinach między 9 a 16 przy ul. Konstantego Rudzkiego 9 (parking Vendo Park).

Oszacowanie tzw. wieku serca odbywa się na podstawie algorytmu opracowanego przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Metoda ta w sposób szybki i bezinwazyjny, na podstawie wywiadu z pacjentem, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru masy ciała, współczynnika BMI, procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, pozwala na określenie, przy użyciu specjalnej aplikacji, prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Profil sercowy zalecany jest szczególnie u osób z podejrzeniem niewydolności mięśnia sercowego i układu krążenia, w przypadku zaostrzeniu choroby wieńcowej i po zawale mięśnia sercowego. Takie badanie pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu – podkreśla Marek Szpara, kierownik ZIKO Apteki i ZIKO Dermo.

7 marca przy ul. Konstantego Rudzkiego 9 (parking Vendo Park) zaparkuje osteobus. Będzie w nim wykonywana densytometria, polegająca na określeniu gęstości mineralnej kości. Badanie to umożliwia diagnostykę osteoporozy i osteopenii, które rozwijają się stopniowo, bardzo często nie dając wyraźnych objawów. Badanie jest szczególnie wskazane dla osób po 55 roku życia, po złamaniach kości oraz znajdujących się w tzw. grupie ryzyka (występowanie osteoporozy w rodzinie, niedobór hormonów płciowych, witaminy D i wapnia).  

16 marca będzie można wykonać również spirometrię, która służy rozpoznaniu i ocenie zaawansowania zaburzeń czynności płuc. Tego typu badanie powinno być wykonywane co najmniej dwa razy w roku przez palaczy, a także osoby, które często kaszlą, mają duszności, czy szybko się męczą.

Zapisy na badania odbywają się pod numerem telefonu 12 687 57 90 (od poniedziałku do  piątku, w godz. 9:00-17:00) lub adresem e-mail: kontakt@zikodlazdrowia.org.

Zapytaj Eksperta Ziko Dermo

Chcesz uzyskać poradę zdrowotną? Masz problem z cerą i zastanawiasz się jaki kosmetyk będzie dla Ciebie najlepszy? Nie zwlekaj, nasz Ekspert Ziko Dermo bezpłatnie udzieli Ci odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.


Zapytaj Eksperta Ziko Dermo        

ZIKO Blog