6 domowych sposobów na oparzenia słoneczne

Słońce jest niezbędne dla naszego organizmu. Nie tylko wpływa korzystnie na samopoczucie, ale przede wszystkim umożliwia syntezę witaminy D. Należy jednak wiedzieć, że oprócz dobroczynnego działania, promienie słoneczne mogą wywoływać także niepożądane objawy, takie jak oparzenia słoneczne. Na ratunek opalonej skórze przyjdą naturalne preparaty, które wyleczą stan zapalny równie szybko, jak apteczne preparaty. Oto kilka domowym sposobów, które warto stosować.

1. ZIMNY PRYSZNIC

Zimna woda pomaga obniżyć temperaturę rozpalonego ciała. W przypadku poparzonej skóry kontakt z lodowatą wodą mógłby doprowadzić do szoku termicznego. Dlatego woda, którą należy opłukać zaczerwienienia, początkowo powinna być letnia. Dopiero po paru minutach można stopniowo obniżać jej temperaturę, tak aby była chłodna, ale nie bardzo zimna. Aby prysznic przyniósł ulgę poparzonej skórze, powinien trwać 10 – 15 minut.

 

2. MIÓD

Wiadomo, że poparzonej skóry nie należy smarować żadnymi ciężkimi, ani tym bardziej tłustymi preparatami. Jedynym wyjątkiem jest miód. Ma on doskonałe właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które przyspieszają gojenie. Aby doświadczyć leczniczego działania złotego nektaru, wystarczy zrobić z niego okład i nałożyć na poparzoną skórę. Ulga będzie natychmiastowa.

 

3. KEFIR I ZSIADŁE MLEKO

Podczas opalania zostaje naruszony prawidłowy, kwaśny odczyn pH skóry, który zapewnia odpowiednie nawilżenie oraz ochronę przed mikroorganizmami. Promienie słoneczne naruszają mikrośrodowisko na powierzchni naszej skóry. Kefir, zsiadłe mleko czy maślanka, to kwaśne produkty, które zawierają duże ilości żywych kultur bakterii, które pomagają odzyskać prawidłowy poziom pH skóry. Ponadto posiadają liczne białka mleka krowiego oraz witaminy A, D i E, które zregenerują zniszczony naskórek. Aby złagodzić podrażnienia, wystarczy na zaczerwienioną skórę nałożyć okłady z gazy nasączonej kefirem lub zsiadłym mlekiem.

 

4. PUREE ZIEMNIACZANE

Ziemniaki łagodzą ból i zapobiegają pojawianiu się pęcherzy na skórze. To dzięki zawartych w nich substancjach, które wykazują działanie, podobne do atropiny. Dodatkowo znajduje się w nich krochmal, który chroni skórę przed podrażnieniami. W celu złagodzenia oparzeń słonecznych można wykorzystać ziemniaki w postaci plasterków lub zmielonych na puree. Alternatywą dla surowych ziemniaków jest mąka ziemniaczana zmieszana z wodą.

 

5. SOK Z ALOESU

Aloes, podobnie jak produkty mleczne, pomaga utrzymać kwaśny odczyn pH skóry, przez co staje się ona bardziej odporna na podrażnienia. Sok z liści aloesu zawiera enzymy przyśpieszające regenerację naskórka, saponiny o działaniu ściągającym i myjącym oraz aloektynę, która działa przeciwzapalnie. Ponadto aktywizuje komórki tkanki łącznej, które są odpowiedzialne za gojenie się skóry. Aby pozbyć się podrażnień, należy nasączyć gazę schłodzonym sokiem z aloesu i przyłożyć do oparzonej skóry na 15 minut.

 

6. OLEJEK Z MIĘTY PIEPRZOWEJ

Olejek z mięty pieprzowej działa bardzo skutecznie na poparzenia słoneczne. To dzięki wysokiej zawartości mentolu, który chłodzi i znieczula zaczerwienioną skórę. Olejek ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie stanów zapalnych. Wystarczy wymieszać dwie krople olejku w połowie szklanki letniej wody i w tym roztworze namoczyć gazę, którą później należy położyć na poparzone miejsce.