Ceramidy – szukaj ich w kosmetykach nawilżających

Skóra odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu, dlatego należy odpowiednio dbać o jej kondycję. Niestety, każdego dnia nasza skóra jest narażona na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą pozbawić ją pięknego wyglądu, co w efekcie wpływa na nasze samopoczucie. Jak zatem dbać o skórę, aby w zdrowiu mogła nam służyć przez całe życie? Sprawdź czym są ceramidy i w jakich kosmetykach można je znaleźć.

ceramidy w kosmetykach

Nasza skóra podzielona jest na 3 warstwy: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Jest ona komunikatorem pomiędzy środowiskiem zewnętrznym, a organizmem. Codziennie odbiera tysiące bodźców, reagując w odpowiedni sposób. Naskórek, który widzimy i możemy dotknąć, składa się z 4-5 warstw keratynocytów, czyli komórek produkowanych w najgłębiej położonej warstwie podstawnej, które przesuwają się ku powierzchni. Warstwa rogowa, która jest położona najbliżej zewnętrznej powierzchni, zapewnia funkcjonowanie bariery skórnej, aby chronić ją przed toksynami, bakteriami oraz utratą wody. Warstwa rogowa, tworzona przez korneocyty i lipidy, posiada podwójną funkcję – chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zatrzymuje wodę w skórze. Często porównuje się ją do muru, którego cegły to martwe komórki, a cement to ceramidy mające za zadanie zachowanie spójności i trwałości. W przypadku niskiego poziomu ceramidów, funkcje bariery skórnej zostają osłabione, co powoduje utratę wilgoci i umożliwia wnikanie czynników zewnętrznych, przez co skóra staje się sucha, swędząca i podrażniona. Hydrolipidowa powłoka, zwana barierą ochronną skóry, wymaga więc stałego nawilżenia i ochrony. W celu wsparcia prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej warto sięgnąć po składniki aktywne występujące w naskórku, czyli ceramidy.

Czym są ceramidy?

Ceramidy to naturalny składnik lipidów skóry, który stanowi główne spoiwo wypełniające przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka ludzkiego. Ceramidy są nazywane cementem międzykomórkowym, ponieważ działają jak bariera wodno-lipidowa. Utworzony z nich mur chroni przed nadmierną utratą wody i poprawia jej wchłanianie, dlatego wspomaga nawilżenie skóry. Ceramidy pomagają odbudować naskórek osłabiony przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, aby przywrócić funkcje naturalnej bariery ochronnej.

Wśród najważniejszych funkcji, jakie pełnią ceramidy warto wymienić:

⇒ utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry,
⇒ przeciwdziałanie nadmiernemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka,
⇒ spowolnienie pojawiania się oznak starzenia się skóry,
⇒ utrzymanie odpowiedniego poziomu elastyczności warstwy rogowej naskórka,
⇒ tworzenie bariery ochronnej skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi: np. promieniowanie UV, mróz, wiatr.

Ceramidy najbardziej potrzebne naszej skórze to takie, które naturalnie występują w naskórku. W badaniach naukowych zidentyfikowano ceramidy o zbliżonej budowie chemicznej do ceramidów znajdujących się w skórze, dlatego są one dobrze przez nią przyswajane. Na tak dobrze dobraną kombinację składają się ceramidy: 1, 3 i 6-II, produkowane za pomocą procesów biotechnologicznych, które również gwarantują odpowiednią bioasymilację. Ich ścisła struktura stanowi nieprzepuszczalną warstwę dla szkodliwych czynników zewnętrznych oraz chroni skórę przed utratą wody. To unikatowe połączenie 3 kluczowych ceramidów wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry oraz przywraca jej kluczowe funkcje.

Kosmetyki zawierające ceramidy działają powierzchniowo, jednakże są to jedne z najskuteczniejszych substancji dla suchej i podrażnionej skóry. Obecnie wykorzystuje się naturalne ceramidy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także ceramidy syntetyczne. Najpopularniejsze są jednak ceramidy roślinne. Kupując kosmetyki nawilżające warto wybrać te, które w swoim składzie zawierają ceramidy.

 

DERMOKONSULTANTKA ZIKO DERMO POLECA

CeraVe to sprawdzone, łatwo dostępne oraz polecane przez dermatologów rozwiązanie, które pomaga odpowiednio nawilżyć skórę, a także przywrócić jej naturalną barierę ochronną dostarczając jednocześnie przyjemności podczas ich stosowania. Kosmetyki te można znaleźć także w drogeriach Ziko Dermo [sprawdź lokalizacje >>>]

 

CERAVE
Nawilżający Krem do Twarzy, 52 ml

Krem dla skóry normalnej i suchej opracowany przy współpracy z dermatologami, nawilża i wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry. Zawiera 3 kluczowe ceramidy, niacynamid oraz kwas hialuronowy. Krem jest bezzapachowy i niekomedogenny. Sposób użycia: nakładać obficie na skórę twarzy. Może być stosowany przez dorosłych i dzieci od 3 roku życia.

CERAVE
Nawilżająca emulsja do mycia, 236 lub 473 ml

Opracowana we współpracy z dermatologami, łagodna i niepieniąca się emulsja do mycia. Oczyszcza i nawilża, wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry twarzy i ciała. Zawiera 3 kluczowe ceramidy oraz kwas hialuronowy. Odpowiednia dla dorosłych i dzieci od 3 roku życia. Bezzapachowa i hypoalergiczna Sposób użycia: nanieść emulsję na dłoń, a następnie rozprowadzić na zwilżonej skórze. Delikatnie masować, następnie zmyć wodą.

CERAVE
SA Regenerujący krem do stóp, 88 ml

Dla Skóry Bardzo Suchej, Przesuszonej, Szorstkiej. Krem opracowany we współpracy z dermatologami, złuszcza i nawilża, aby zregenerować oraz ukoić strukturę zniszczonej skóry stóp. Zmiękcza i wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry. Zawiera 3 kluczowe ceramidy i mleczan amonu. Jest bezzapachowy. Sposób użycia: nakładać obficie tak często, jak jest to konieczne. Wmasować aż do całkowitego wchłonięcia się kremu.