ABC Codziennej pielęgnacji włosów

Mycie włosów już od dawna jest jedną z najważniejszych części codziennej higieny ciała. Niestety, w porannym lub wieczornym pośpiechu wielokrotnie bagatelizujemy ten zabieg, ograniczając się do nałożenia na włosy szamponu i szybkiego zmycia kosmetyku. Tymczasem, aby włosy rzeczywiście zyskały zdrowie i blask, potrzeba trochę więcej wysiłku. Jakie są kolejne kroki pielęgnacji włosów i o czym podczas tego zabiegu szczególnie pamiętać?

Krok 1. Oczyszczanie włosów

Zanim wejdziesz pod pod prysznic, dokładnie rozczesz włosy. Po całym dniu są na pewno splątane – wygładzone będą bardziej podatne na działanie substancji myjących. Ponadto, rozczesując włosy, pozbędziesz się resztek kosmetyków do stylizacji. Następnie – już podczas kąpieli – zmocz włosy ciepłą wodą i lekko wyciśnij jej nadmiar.

Czas na szampon! Bardzo ważne, by kosmetyk ten odpowiadał potrzebom Twoich włosów. Jeśli są suche, łamliwe, z problemem łupieżu, konieczny będzie szampon przeciwłupieżowy, nawilżający i wzmacniający włosy. W przypadku włosów przetłuszczających się – obowiązkowy jest szampon neutralizujący problem itd. Specjalnej pielęgnacji wymagają też włosy farbowane oraz te poddawane często silnym zabiegom fryzjerskim (np. trwałej ondulacji). Do umycia włosów krótkich i średniej długości wystarczy ilość szamponu wielkości orzecha włoskiego, włosy długie potrzebują odpowiednio więcej. Wcierając kosmetyk we włosy, pamiętaj o skórze głowy – masuj ją delikatnymi, kolistymi ruchami. Dopiero gdy całe włosy będą spienione, opłucz je bardzo dokładnie ciepłą wodą. Im mniej produktu zostanie na włosach, tym dłużej będziesz mogła cieszyć się ich świeżością. Na koniec zabiegu oczyszczania przepłucz włosy chłodnym strumieniem wody, by pobudzić krążenie. Włosy wystarczy umyć raz.

Krok 2. Czas na odżywkę do włosów!

Choć wiele szamponów zawiera w sobie substancje odżywcze, warto po umyciu włosów sięgnąć po pełnowartościową odżywkę, która została stworzona właśnie w celu zregenerowania włosów. Najlepsze są odżywki wchodzące w skład linii, z której pochodzi szampon – wtedy mamy pewność, że kosmetyki uzupełniają się i razem tworzą odpowiedni zestaw do pielęgnacji włosów. Oczywiście jednak najważniejsze są indywidualne potrzeby włosów – i to właśnie według nich wybieramy odżywkę. Aby uniknąć efektu obciążenia włosów, warto zainwestować w te do spłukiwania, których możemy użyć pod prysznicem, tuż po oczyszczeniu włosów szamponem. Odżywkę nakładamy na mokre, ale lekko osuszone ręcznikiem końcówki włosów – zastosowanie jej na sklepienie (włosy przy skórze głowy) spowoduje obciążenie włosów i szybsze ich przetłuszczenie. Kosmetyku można używać codziennie, ale najlepiej sięgać po niego co 2-3 mycia. W jej zastępstwie idealnie sprawdzi się stosowana nie częściej niż raz w tygodniu maseczka, która ma silne właściwości regenerujące i nawilżające. Zasady jej nakładania są analogiczne jak w przypadku odżywki.

Krok 3. Prawidłowe osuszanie włosów

Tarcie włosów ręcznikiem, czyli najczęstszy sposób osuszania mokrych włosów, jest dla nich bardzo niezdrowy. Pocierając włos i włos, niszczymy łuski włosowe i serwujemy fryzurze kolejne problemy. Jak więc zakończyć zabieg? Najlepiej – zawijając włosy w ręcznik i pozwalając im samoistnie oddać nadmiar wody („turban” nosimy jednak nie dłużej niż 5 minut, bo po tym czasie skóra głowy poci się, a włosy zaczynają przetłuszczać!) lub przykładając delikatnie włosy do ręcznika, który wodę wchłonie. Jeśli myjesz włosy wieczorem, pozwól im wyschnąć w nocy; w przypadku porannego zabiegu i konieczności użycia suszarki – nie korzystaj z najcieplejszego strumienia powietrza, który najbardziej niszczy włosy.

Krok 4. Zadbaj o swoje końcówki

Po osuszeniu włosów warto je jeszcze trochę „rozpieścić”. Na początek – rozczesywanie. Zawsze od końcówek w kierunku sklepienia, nigdy odwrotnie! Włosy kręcone – szczotką o naturalnym włosiu, włosy proste – grzebieniem, wszystkie rodzaje – delikatnie, bez szarpania i mocowania się z niesfornymi kosmykami. Uprzednie użycie odżywki do włosów powinno sprawić, że włosy będą się łatwiej rozczesywały. Jeśli masz problem z rozdwajającymi się końcówkami lub po prostu chcesz, by zdrowo wyglądały, możesz sięgnąć po serum lub jedwab do włosów i wmasować je w końce włosów.

Odpowiednia pielęgnacja włosów sprawi, że włosy będą zdrowsze, ładniejsze i błyszczące, a my – dzięki temu – poczujemy się po prostu atrakcyjniejsze.