Czy zmarszczek można się pozbyć?

Są utrapieniem każdej dojrzewającej kobiety. Na początku sprawiają wrażenie drobnego defektu skórnego, z czasem jednak stają się wyraźną oznaką upływających lat… Zmarszczki – czy można im zapobiec lub choćby opóźnić ich pojawienie się? W jaki sposób je ukrywać i czy można je trwale usunąć?

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek?

Skóra człowieka z biegiem lat w naturalny sposób podlega procesowi starzenia się. Słabnąca aktywność komórek oraz ich zdolności do wiązania w organizmie wody sprawia, że skóra staje się sucha, mniej elastyczna i nieprzyjemna w dotyku. Dodatkowo, takie czynniki zewnętrzne jak zanieczyszczenia czy promieniowanie UV oraz wewnętrzne jak nałogi (palenie papierosów, picie alkoholu), nieprawidłowa pielęgnacja ciała, przemęczenie i stres oraz niewłaściwa dieta, nie pozwalają skórze regenerować się i prowadzą tym samym do utraty jej blasku i zdrowego wyglądu.

Powstaniu zmarszczek nie można całkowicie zapobiec. I choć o tym, kiedy się pojawią, decydują w dużej mierze czynniki genetyczne, można moment ten opóźnić, podejmując jedno, bardzo ważne działanie: dbanie o zdrowie i urodę. Właściwa, zbilansowana dieta, odpowiednia regeneracja organizmu (zdrowy sen, odpoczynek, relaks), aktywność fizyczna (ćwiczenia doskonale „pracują” na stan naszej skóry) – to najważniejsze „naturalne” sposoby na wsparcie tych działań.

Dodatkowo, istotna jest odpowiednia pielęgnacja, tj. sięganie nie tylko po kremy przeciwzmarszczkowe, ale także kosmetyki nawilżające, które odżywiają skórę i utrzymują ją w dobrej kondycji. Dzięki codziennej dawce substancji regenerujących, możemy nieco „oszukać” czas i cieszyć się dłużej gładką i elastyczną skórą.

Jak zatuszować zmarszczki na twarzy?

Niestety, zmarszczki w końcu się pojawią, ale nie oznacza to, że musimy się wtedy poddać i odwracać twarz od luster. Drogeryjne półki uginają się pod naporem kosmetyków o działaniu wygładzającym zmarszczki, a te oferujące „kolorówkę” – od produktów, za pomocą których szybko i w prosty sposób zatuszujemy mankamenty urody. Sięgając po pierwsze, ważne jest, by umieć odpowiednio „czytać” ich etykiety. Obecność w składzie wit. A, retinolu, filtrów UVA i UVB oraz antyoksydantów to absolutna konieczność.

W przypadku kosmetyków kolorowych, skład również ma znaczenie – fluidy czy pudry nie mogą dodatkowo wysuszać skóry. Dobrze jest zainwestować również w korektor pod oczy i zapoznać się z makijażowymi „trikami”, jak rozświetlić cerę i dodatkowo jej nie postarzyć.

Usuwanie zmarszczek – tak czy nie?

Rozwój technologii i kosmetologii umożliwia także bezpośrednią interwencję w zmarszczki. Nie musi ona polegać wyłącznie na chirurgii plastycznej lub sprowadzać się do wciąż kontrowersyjnego botoksu. Do dyspozycji są przecież nieinwazyjne peelingi chemiczne, zabiegi mikrodermabrazji czy laserowe wygładzanie zmarszczek, które są bezpieczniejsze i tańsze niż lifting czy chirurgiczne wypełnianie zmarszczek. Ważne, by interwencja w skórę nie była zbyt gwałtowna i obszerna, bo skutek może być odwrotny od zamierzonego.

Przede wszystkim zaś pamiętajmy, że naturalny wygląd to najpiękniejszy makijaż. Nie wstydźmy się tego, czego doświadcza każdy z nas. Akceptacja swojego wyglądu to najważniejsza część emanowania pięknem każdego dnia.