Dermokosmetyki dla dzieci i niemowląt – co trzeba o nich wiedzieć?

Skóra dzieci i niemowląt jest wyjątkowo delikatna, dlatego należy o nią odpowiednio zadbać. Do pielęgnacji skóry warto używać dermokosmetyków aptecznych testowanych alergologicznie i dermatologicznie, dla noworodków i niemowląt od pierwszego dnia życia. Są to preparaty niezwykle skuteczne, zawierające składniki naturalne o ograniczonej ilości oleju mineralnego czy substancji ropopochodnych.

Dlaczego tak ważne jest pielęgnacja skóry dziecka?

Skóra niemowlaka ma prawidłowo ukształtowaną strukturę­ warstwa rogowa naskórka, naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna są całkowicie ukształtowane. Skóra ta jednak nie jest zdolna w pełni samodzielnie bronić się przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Nie ma bowiem wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego też jest podatna i narażona na zakażenia wywołane bakteriami, wirusami czy grzybami. W przypadku pielęgnacji skóry noworodków musimy pamiętać, że każde uszkodzenie mechaniczne skóry staję się zarazem potencjalnym źródłem zakażenia, co dla zdrowia naszego dziecka jest bardzo niebezpieczne.

Dopiero po około 4 roku życia staje się ona całkiem zdolna do ochrony i obrony. Staje się ona barierą oddzielającą wnętrze organizmu dziecka od środowiska zewnętrznego. układ immunologiczny radzi już sobie z nieproszonymi gośćmi bez żadnych problemów. W skórze dziecka gruczoły potowe nie funkcjonują prawidłowo, dlatego noworodki są bardziej podatne na zmiany temperatury niż dorośli. Z kolei gruczoły łojowe są nadproduktywne w okresie prenatalnym, kiedy są stymulowane przez hormony matki, powodując nadmierne wytwarzanie wydzieliny łojowej. Jest to jedna z przyczyn problemów skórnych u niemowląt.

Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji dziecięcej skóry?

Tradycyjne mydła i szampony przeznaczone do mycia i kąpieli dzieci oraz niemowląt, oczyszczają ciało oraz zmieniają odczyn ph powodując wysuszenie skóry. Balsamy dostępne w supermarketach są w stanie nawilżyć i natłuścić skórę, jednak posiadają w swoim składzie substancje odpowiedzialne za powstawanie zmian alergicznych, zaczerwienień, świądu itp. Kosmetyki te nie mogą być stosowane przez małych alergików, u których skóra jest bardzo delikatna, sucha i skłonna do podrażnień. Dla nich przeznaczone są właśnie dermokosmetyki.

Dermokosmetyki dla dzieci i niemowląt

Kosmetyki opracowane pod ścisłym nadzorem chemików, biologów, farmaceutów i dermatologów. Stworzone z myślą o pielęgnacji wymagającej i bardzo wrażliwej skóry dzieci. Dermokosmetyki mogą być stosowane również jeśli dziecko nie posiada żadnych problemów skórnych. Działają one na skórę poprzez natłuszczenie skóry i odbudowanie bariery naskórkowej, długotrwale nawilżają i wiążą wodę w naskórku, dostarczają lipidy międzykomórkowe, łagodzą świąd i podrażnienia. Jak widać zakres działania dermokosmetyków nie ogranicza się jedynie do mycia, ale do działania w wielu płaszczyznach pielęgnacji skóry.

Co znajdziemy w składzie dermokosmetyków?

W podstawowym składzie dermokosmetyków nie znajdziemy detergentów,silikonów, parabenów, syntetycznych konserwantów, SLES/SLS, alkoholu, PEG czy substancji barwiących.
Często w składzie dermokosmetyków dla dzieci znajdziemy:

 naturalna betaina i gliceryna  – intensywnie nawilżają oraz chronią skórę i włosy, niwelują przesuszenie skóry poprzez ograniczenie przenaskórkowej utraty wody
 bisabobol ­ – o działaniu łagodzącym, zapobiegający stanom zapalnym i podrażnieniom, łagodzący objawy łojotokowego zapalenia skóry
 cucurbityna ­ – niweluje podrażnienia i zaczerwienienia
 trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego, oleje jojoba i słonecznikowy  – wzmacniają barierę lipidową
 masło Shea ­ – odbudowuje ochronna barierę hydrolipidową nakórka, natłuszcza, chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych
 kwasy omega 3 i omega 6  – długotrwale odżywiają , wzmacniają i odbudowują podrażniony naskórek.
 parafina ciekła  – odpowiedzialna za natłuszczenie.

Przykłady dermokosmetyków idealnych dla skóry dziecka:

– emulsje do kąpieli z firm: Emolium, Oillan, Oilatum
– emulsje/ Balsamy po kąpieli z firm: La Roche-Posay, Bioderma, Avene, SVR, Emolium, Oillan,
– kremy do pielęgnacji twarzy z firm: Emolium, Bioderma, SVR

Oczywiście to tylko przykładowe preparaty. Wybór jest bardzo duży, wszystko zależy on od preferncji rodziców jak i również od porady farmaceuty. Wybierając dermokosmetyk pamiętajmy o jego zaletach i dobroczynnym działaniu na skórę naszego dziecka.