Dieta a wzrok, czyli witaminy niezbędne dla zdrowych oczu

Czy odpowiednio zbilansowana dieta może korzystnie wpłynąć na wzrok? Oczywiście, jeśli zadbamy dostarczenie jej niezbędnych witamin i minerałów. Sprawdź jakie produkty warto włączyć do swojej diety i na jakie witaminy zwrócić szczególną uwagę.

W dzisiejszych czasach nietrudno o problemy ze wzrokiem. Długie godziny spędzane przed ekranem monitora lub ze smartfonem w ręku, a także coraz szybsze tempo życia i brak odpowiednio zbilansowanej diety, niekorzystnie odbijają się na zdrowiu, również na naszym wzroku. Poza zachowaniem odpowiedniej higieny oczu, regularnymi badaniami, a także ćwiczeniami poprawiającymi wzrok, warto także wziąć pod lupę swoją dietę i sprawdzić, czy zawiera wszystkie niezbędne składniki. Dowiedz się co jeść, by korzystnie wpłynąć na swój wzrok.

Witaminy na poprawę wzroku

Aby zapewnić swojemu organizmowi to, co najlepsze, warto dopilnować, aby dostarczyć mu niezbędnych witamin do prawidłowego funkcjonowania. Możemy wyróżnić kilka witamin, które szczególnie wspomogą prawidłowe widzenie.

Beta karoten

Jest związkiem, który należy do grupy karotenoidów, a te przybierają najczęściej kolory czerwone, a także żółte i pomarańczowe barwniki. Beta karoten w organizmie przekształca się w witaminę A, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka. Jej niedobór może prowadzić do gorszego widzenia o zmroku, czyli tzw. kurzej ślepoty, a także do wysychania spojówek i rogówek. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka, co korzystnie wpływa na widzenie w dzień i po zmroku, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, hamuje rozwój zespołu suchego oka czy zapobiega powstawaniu zaćmy. Beta karoten występuje w marchwi, pomidorach, czerwonej papryce dyni, morelach i brzoskwiniach, ale także w szpinaku, groszku i fasolce szparagowej.

Witamina C

Również witamina C ma wpływ na dobry wzrok. Jej niedobór może prowadzić do wylewów i krwotoków wewnątrz oka, które uszkadzają wzrok. Witaminę C stosuje się w celu odżywienia tkanki oka. Jest również niezbędna w procesie syntezy kolagenu, co wpływa na trwałość naczyń krwionośnych oka i zapobiega rozwijaniu się zaćmy. Najlepszym, naturalnym źródłem tej cennej witaminy jest dzika róża, pietruszka, czarna porzeczka, owoce cytrusowe, papryka, acerola, truskawki czy brukselka.

Witamina E

Ta witamina ma kluczowe znaczenie dla wzroku, ponieważ zwiększa wchłanianie beta karotenu. Jest również cennym przeciwutleniaczem, wpływa na ostrość widzenia, zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych i zapewnia szczelność błon komórkowych. Witamina E naturalnie występuje w migdałach, słoneczniku, pomidorach, szpinaku, brokułach, marchwi, a także nabiale, mięsie i olejach roślinnych.

Witaminy z grupy B

Również mają znaczący wpływ na wzrok. Szczególnie ważne są witaminy B1, B2, B6, B9 i B12. Niedobór tych witamin może objawiać się zmęczeniem, napięciem oraz drżeniem powiek. Witaminy z grupy B poprawiają pracę komórek nerwowych, a także pomagają zredukować przewlekłe stany zapalne. zapobiegają także wysychaniu, pieczeniu i świądowi oczu. Dodatkowo chronią oczy przed światłowstrętem. Łagodzą także problemy z siatkówką oka. W przypadku witamin z grupy B należy pamiętać, że wyróżnia je specyficzna trwałość. Są łatwe w suplementacji, ale bardzo nietrwałe i w większości nie są magazynowane przez organizm. Kluczowe do zachowania ich odpowiedniego poziomu, jest regularne dostarczanie ich z pożywieniem lub przez dodatkową suplementację. W naszej diecie witaminy z tej grupy występują w roślinach strączkowych, zbożu, drożdżach, kapuście i nabiale.

Witamina D

Jest ostatnią z witamin niezbędnych do prawidłowego widzenia. Deficyt tej witaminy w dłuższej perspektywie może wpłynąć na rozwój jaskry, a także krótkowzroczności i zapalenia spojówek. Witamina ta wspomaga regulację ciśnienia wewnątrz gałki ocznej oraz reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową. Pomimo tego, że organizm jest w stanie wytwarzać ją witaminę w trakcie ekspozycji na słońce, niestety, w naszym klimacie większość osób cierpi na jej niedobór. Należy ją dodatkowo suplementować, szczególnie jesienią i zimą. Na szczęście występuje również w żywności. Produkty bogate w witaminę D to na przykład tłuste ryby: tuńczyk, łosoś, makrela, dorsz, a także tran, jaja, mleko i nabiał.

Hiperwitaminoza

Należy również pamiętać, że nie tylko niedobór witamin jest szkodliwy dla zdrowia. Witaminy również można przedawkować, a długofalowo pociągnie to za sobą poważne konsekwencje. Nadmiar witaminy A w organizmie może objawić się obrzękiem powiek, a także nudnościami, wymiotami czy zaburzeniami funkcji wątroby oraz niedoborem wapnia. Również zatrucie witaminą D może prowadzić do niewydolności nerek. Zbyt dużo witaminy E może wręcz pogorszyć jakość widzenia, ale też objawiać się zmęczeniem, zaburzeniami jelitowymi i osłabionymi mięśniami. Nadmiar witaminy C, charakteryzuje się głównie problemami układu pokarmowego, a przedawkowanie witaminy D objawami neurologicznymi. Właśnie dlatego ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze. Nadmierna suplementacja nie przyniesie dodatkowych korzyści, może wręcz podnieść ryzyko zachorowania na inne choroby.

Dieta to podstawa

Wiele mówi się o higienie pracy czy korzystania z komputera, a często zapominamy o podstawach, takich jak sposób odżywiania. Witaminy są bardzo istotne dla utrzymania zdrowia całego organizmu, również narządu wzroku. Należy zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie wszystkich niezbędnych elementów w codziennej diecie, bądź odpowiedniej suplementacji składników, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem. Jednak, jak we wszystkim, najważniejszy jest umiar i racjonalne podejście do swojego zdrowia.