Dofinansowanie okularów od pracodawcy

Autor: Konrad Abramczuk, Optometrysta Ziko Optyk


Wraz z postępem technologicznym nasza praca staje się coraz bardziej zależna od komputerów. Znaczna część pracowników firm spędza długie godziny przed ekranami komputerów zapewniając nam sprawne funkcjonowanie wielu sektorów gospodarki. Z każdym postępem idzie jednak ryzyko. Nie inaczej jest w tym wypadku. Komputer względnie bezpieczne urządzenie ma bardzo duży wpływ na nasz układ wzrokowy a tym samym na nasz komfort, samopoczucie i zdrowie.

Właśnie z tego powodu pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi należytej ochrony w miejscu pracy. Jednak okulary korekcyjne to nie buty ochronne, tu wymagana jest ochrona szyta na miarę.

DLA KOGO DOFINANSOWANIE NA OKULARY?

W przepisach kodeksy pracy (art.207) czytamy, iż pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo i higienę pracy. Jak wynika z pozostałych zapisów (art.304) dotyczy to również osób zatrudnionych na innych umowach (np. na zlecenie, na umowę o dzieło, praktyki, staż).

Przepisu jasno określają jakie warunki należy spełnić, aby pracodawca musiał uczestniczyć w zakupie okularów. Są to:

⇒ wykonuje pracę przed komputerem
⇒ przed komputerem spędza więcej niż połowę swojego czasu pracy (min. 4h/dzień)
⇒ posiada zaświadczenie od lekarza okulisty (przy okazji medycyny pracy) o konieczności noszenia okularów

 

PRACODWACA PŁACI CZY DOPŁACA?

Przepisy nie regulują kwestii wielkości wkładu pracodawcy w zakup kompletnej pary okularów. W zależności od firmy możemy się spotkać z dofinansowanieM rzędu 200-800 zł na rok dla danego pracownika. Wszystko zależy oczywiście od ilości godzin spędzanych przed komputerem oraz stanowiska.

 

JAK UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE?

W przypadku chęci zakupu okularów z dofinansowaniem ze strony pracodawcy powinniśmy się udać do działu księgowego naszego miejsca zatrudnienia i zapytać o dokładne warunki. Cześć firm wymaga zakupu okularów na fakturę z danymi pracownika, część natomiast na fakturę z danymi pracodawcy. Księgowość powinna w tym wypadku rozwiać nasze wątpliwości.

Kolejnym etapem jest badanie lekarskie przy okazji badań okresowych. Jeśli nie posiadamy ważnego zaświadczenie powinniśmy udać się do działu personalnego i poprosić o skierowanie na badana. Prywatna wizyta u okulisty nie upoważnia do otrzymania świadczenia.

W przypadku chęci doboru pomocy optycznych możemy skorzystać z wyników badania lekarza okulisty lub udać się do zaufanego optometrysty, który wykona niezbędne pomiary.

Po zakupie okularów musimy przedłożyć w księgowości komplet dokumentów:

⇒ zaświadczenie lekarza okulisty
⇒ faktura VAT za okulary korekcyjne

 

DROGIE CZY TANIE OKULARY?

W przypadku zakupu okularów droższych niż kwota dofinansowania pracownikowi zostanie zwrócona tylko kwota mu przysługująca.

 

OKULARY I SOCZEWKI KONTAKTOWE

Przepisy prawa polskiego nie rozstrzygają, czy pracodawca powinien uczestniczyć w zakupie soczewek kontaktowych. W tym wypadku pracodawca może wykazać się dobra wolą w ramach przepisów wewnętrznych firmy.

 

WAŻNE NA KONIEC

Świadczenie pieniężne wynikające z dofinansowania zakupu pracownika jest zwolnione z podatku dochodowego. Pracodawca może wypłacić świadczenie osobno lub łącznie z pensja pracownika