Domowe sposoby na zgagę

Nagle, ni stąd, ni zowąd, podczas przełykania śliny zaczynasz odczuwać kwaśny posmak. W przełyku coraz częściej czujesz ogień, a okolice mostka nieznośnie pieką. Co się dzieje? Twój organizm ma dla ciebie przykrą wiadomość: to zgaga. Bez względu na jej przyczynę, pierwsze, o co chcemy się zatroszczyć, to powstrzymanie jej objawów. Jakie są najbardziej skuteczne sposoby na pozbycie się zgagi?

Jaki lek na zgagę? To zależy…

… od jej przyczyny. Niestety, jej odkrycie nie należy do najłatwiejszych zadań. Źródłem przykrych dolegliwości może być zarówno dojrzały wiek (po 50.), otyłość (duże ciśnienie w żołądku), ciąża (powiększająca się macica uciska żołądek), nieodpowiednia dieta (ciężkostrawna), jak i poważne choroby, o których jeszcze nie wiemy. Zgaga, tj. cofanie się treści pokarmowej z przepełnionego (nieradzącego sobie z trawieniem) żołądka w kierunku przełyku, wraz z drażniącymi delikatną śluzówkę kwasami, jest najczęściej objawem innych schorzeń. Jej skuteczne leczenie możliwe jest więc dopiero po określeniu źródła symptomu, tj. po konsultacji lekarskiej, badaniach laboratoryjnych, a w przypadku powracającej dolegliwości – także gastroskopii. Jeżeli jednak zgaga wywołana jest złym stylem życia (w szczególności dietą) lub wizyta lekarska dopiero przed nami, a chcemy jak najszybciej poczuć ulgę, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością.

Domowe sposoby na zgagę i niestrawność:

Mleko – szklanka ciepłego mleka pomaga, ale tylko miejscowo i wyłącznie w przypadkach sporadycznej zgagi. U osób, które cierpią na tę dolegliwość częściej, może wywołać skutek odwrotny od zamierzonego – a to z powodu dużej zawartości wapnia, białka i tłuszczów, które stymulują produkcję kwasów żołądkowych.

Soda oczyszczona – spożywana w formie zawiesiny (1 łyżeczka proszku na szklankę wody) neutralizuje odczyn kwasowy w przełyku.

Zioła – najlepszy jest napar z melisy (łyżka suszonej melisy na dwie szklanki wrzątku), łagodzący napięcie i kurcz żołądka, ale sprawdza się także mięta i herbatka z kopru włoskiego.

Przyprawy – do walki ze zgagą świetnie nadaje się siemię lniane (w formie zawiesiny lub jako dodatek do potraw) o działaniu wzmacniającym i łagodzącym nabłonek przełyku, a także wspomagającym procesy trawienne. Dobry jest także przeciwskurczowy i stymulujący wydzielanie soków trawiennych kminek (1 łyżka popita wodą lub przyprawa do mięs i innych dań), a także imbir, wchłaniający kwasy i łagodzący podrażnienia przełyku

Przekąski – w sporadycznych przypadkach zgagi sprawdzają się nawet zwykłe sucharki czy starannie przeżuwana skórka od chleba. Najchętniej wybierane do walki z nią są jednak migdały – szczególnie przydatne i pożyteczne dla żołądka w ciąży.

Preparaty na zgagę:

Pomocne są także apteczne preparaty na zgagę, których składniki nie tylko hamują wydzielanie kwasów żołądkowych, ale także łagodzą podrażnienia błony śluzowej przełyku i likwidują uczucie pieczenia oraz palenia. Leki te dostępne są zwykle w formie tabletek do ssania lub proszku do rozpuszczenia w zawiesinie. W aptekach (także u nas) dostaniesz je bez recepty.

Kultura jedzenia

Oczywiście, to, co jemy – to jedno, natomiast to, jak jemy – to drugie i równie ważne jak elementy codziennego menu. Ponieważ najlepszym lekarstwem na dolegliwości jest profilaktyka, warto wprowadzić do swojego stylu życia zdrowe nawyki żywienia, które uchronią nas przed przykrymi konsekwencjami niewłaściwej diety i jej praktykowania.

Najważniejsza zasada to: „jeść mniej, a częściej”. 5 posiłków w ciągu dnia, za to w mniejszych porcjach, spożywanych starannie i bez pośpiechu – to klucz do dobrego samopoczucia. Po posiłku (szczególnie dużym) nie zmieniać pozycji na leżącą (najlepiej jest trochę pospacerować), nie kłaść się także spać wcześniej niż 2 godziny po kolacji. Warto unikać produktów, które najczęściej wywołują cofanie się treści pokarmowej, tj. kawy, mocnej herbaty, alkoholu, gazowanych napoi, tłustych, kwaśnych i smażonych potraw. Słowem – najlepszym lekarstwem na sporadyczną zgagę jest po prostu… umiar.