Gdzie powinniśmy kupować okulary?

AUTOR: Dr Maja Urzędowska, Ortoptystka i Optometrystka Ziko Optyk


Nie wierząc własnym oczom …….
Nie mydląc nikomu oczu…., a jedynie chcąc otworzyć Państwa oczy na problem …….
…. problem, który spędza wielu osobom sen z powiek ……..,
…. problem, który rzuca się w oczy ……., gdyż:

Aż 69% ankietowanych osób przyznaje, iż kupuje w prywatnym salonie optycznym u optyka-rzemieślnika. 48% respondentów decyduje się na wizytę w placówce sieciowej marki optycznej (np. w centrum handlowym), natomiast 31% badanych deklaruje zakupy w supermarkecie, 1/4 na bazarku czy straganie, a co piąty ankietowany dokonuje zakupu przez Internet; 17% respondentów znalazła swoje okulary w sklepie sportowym. (Małgorzata Kryda 18 maja 2017, www.Wyborcza.biz)

Spójrzmy faktom prosto w oczy……

Okulary „z supermarketu” są wykonywane taśmowo i nie uwzględniają indywidualnych różnic anatomicznych, takich jak: rozstaw źrenic, wysokość montażu, kąt nachylenia oprawy, wszelkie asymetrie budowy twarzy. Okulary korekcyjne zakupione z takich źródeł, niedokładnie korygują wady wzroku i z założenia powinny być sprzedawane do krótkotrwałej eksploatacji. Zakupy produktów optycznych w takich miejscach nie są bezpieczne i nie gwarantują deklarowanych norm jakości, o jakich zapewnia nas informacja na etykiecie czy sprzedawca. Nawet okulary o zerowej mocy optycznej z niezaufanego źródła, mogą dawać nieostre widzenie lub wywoływać „sztuczny” astygmatyzm. Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiednich filtrów, przy rozszerzonych źrenicach (w zaciemnionych soczewkach), tym samym narażają oczy na szkodliwe promieniowanie.

Tymczasem w Salonie Optycznym mamy do wyboru szeroki wachlarz asortymentu, począwszy od opraw okularowych: plastikowych, metalowych, tytanowych, a nawet drewniane. Plastik plastikowi nierówny. Króluje acetat, dzięki któremu oprawki są trwałe i nie odkształacają się tak łatwo; to wysokiej jakości włoskie lub japońskie acetaty, ręcznie wykonywane w Unii Europejskiej. Okulary z tańszego oraz niskiej jakości plastiku są mniej wytrzymałe; mogą się deformować pod wpływem ciepła, nie trzymać formy i pękać. Produkcja tańszych opraw z acetatu niższej jakości odbywa się w Chinach.

Wśród metalowych oprawek także znajdziemy te lepszej i gorszej jakości. Najtańsze oprawy metalowe mogą uczulać ze względu na zawarty w nich np. nikiel. Pod wpływem kontaktu z potem łuszczy się na nich lakier. Dlatego z kategorii oprawek metalowych polecane są te, wykonane z tytanu albo jego mieszanek. Są lekkie, nie uczulają i nie odkształcają się.

Salony Optyczne dysponują najczęściej optymalnie wyposażonymi gabinetami oraz szeroką ofertą badań diagnostycznych (często darmowych, częściowo i/lub całościowo płatnych), prowadzonych przez profesjonalistów: optometrystę, ortoptystę i okulistę; nieustannie poszerzających swą wiedzę i kompetencje praktyczne; chętnych do udzielenia odpowiedzi na wszelkie nurtujące klienta pytania. Osoba zainteresowana, będąca w „potrzebie wzrokowej”, może liczyć na pomoc i wsparcie doradcy klienta w sferze: doboru szkieł (powłok, filtrów, barwień), rozwiązań techniczno-optycznych do indywidualnych potrzeb i możliwości wzrokowych pacjenta.

Powiedzmy sobie prosto w oczy:

Noszenie „wątpliwego” jakościowo produktu na stałe, może zaszkodzić i skutkować objawami astenopijnymi, na przykład: bólami głowy, mdłościami, okresowym podwójnym widzeniem. Jeśli nasz budżet jest ograniczony i musimy z czegoś zrezygnować, lepiej kupić dobrej jakości szkła niż oprawki. Warto także wiedzieć, że zatrudnionym na umowę o pracę i pracującym ponad cztery godziny dziennie przed komputerem przysługuje dofinansowanie na okulary od pracodawcy.

Nie ma argumentu ważniejszego i bardziej przemawiającego do rozsądku niż ZDROWIE i SZACUNEK do własnej osoby.
Dlatego mamy oczy szeroko otwarte, nie przymykamy i tracimy z oczu problemu!
….. rosnąć w oczach naszych czytelników …..