Gradówka – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Autor: Justyna Poręba, Ortoptysta Ziko Optyk


Gradówka to przewlekły stan zapalny gruczołu tarczkowego powieki, zwanego gruczołem Meiboma. Powstaje zazwyczaj wskutek działania bakterii, dlatego zwykle występuje u osób z chorobami skórnymi, np. trądzikiem różowatym lub łojotokowym zapaleniem skóry. Czynnikiem ryzyka jest także stres, cukrzyca i przemęczenie. Powstaniu gradówek sprzyja także tarcie oczu, przebywanie w zapylonych miejscach, kurz, anatomicznie wąskie ujścia gruczołów oraz mrużenie oczu spowodowane niewyrównanymi wadami wzroku, dlatego bardzo ważne są regularne kontrole u specjalisty. 


OBJAWY GRADÓWKI

⇒ twardywolno rosnący guzek na dolnej lub górnej powiecie,
⇒ jest niebolesny,
⇒ m
a wyraźnie zaznaczone granice, opuchlizna nie rozciąga się na powiece,

Jeżeli guzek uciska rogówkę, ostrość wzroku może ulec pogorszeniu, dając objawy podobne do astygmatyzmu. 

 

LECZENIE GRADÓWKI

Leczenie może nie być konieczne, gradówki, zwłaszcza u dzieci, mają tendencję do samoistnego zanikania. Jeżeli jednak tak się nie stanie, zaczynasz odczuwać ból w okolicy oka lub ostrość wzroku się pogorszyła, należy udać się do specjalisty, który wprowadzi leczenie farmakologiczne.  Przy zmianach przewlekłych, stosuje się maści z antybiotykiem oraz kompresy rozgrzewające. Jeśli leczenie nie przynosi efektów,  konieczne może być chirurgiczne usunięcie gradówki. 

Jeśli guzek często nawraca, a przy tym pojawia się w tym samym miejscu, może to być oznaką poważniejszych chorób, więc warto dla pewności skonsultować się ze specjalistą.