Jak chronić wzrok przed promieniami UVA i UVB?

Promieniowanie UVA i UVB to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na wygląd oraz zdrowie naszego całego organizmu, również oczu. Dzięki niemu mamy dobre samopoczucie, opalamy się, wspomagamy produkcję witaminy D3. Ale promieniowanie to ma także swoje złe strony – może powodować poparzenia, przebarwienia a nawet zmiany nowotworowe. Dlatego koniecznie należy chronić się przed negatywnym działaniem promieni UVA i UVB. 

Jesteśmy przyzwyczajeni do ochrony siebie przy pomocy kremów, które codziennie rano wklepujemy w skórę, ale czy pamiętamy o oczach? Oczu nie wysmarujemy kremem, nie zasłonimy ubraniem. Oczy również wymagają zabezpieczenia UVA i UVB 

JAK MOŻEMY CHRONIĆ NASZE OCZY?

Okulary słoneczne z polaryzacją.
Każde okulary w naszych salonach oprócz filtrów UVA i UVB mają specjalny filtr ochronny zwany polaryzacj
ą. Polaryzacja w soczewkach okularowych usuwa zbędne odblaski, które są rozproszonym światłem a przepuszczają tylko proste, spolaryzowane światło. Dzięki temu widzimy lepiej, wyraźniej. Polaryzację szczególnie docenią kierowcy, wędkarze, osoby chodzące po górach, Pacjenci po wszelakich zabiegach i operacjach. Tutaj mamy do wyboru trzy kolory: szary, brązowy i szarozielony. 

Okulary optyczne korekcyjne z barwioną soczewką na stałe
Twoje okulary mogą wyglądać jak słoneczne, ale będą zawierały parametry okularów optycznych. Różnorodność kolorów i stopni zabarwienia szkła w oprawie zależy od fantazji i ochoty Pacjenta. Soczewki korekcyjne barwione mogą być z antyrefleksem lub z polaryzacją.  

Okulary optyczne korekcyjne z soczewką fotochromową
Twoje okulary będą białe i przejrzyste w 
pomieszczeniach, ale podczas ich ekspozycji na słońce zaczną zmieniać kolor i zabarwią się nawet do 80%. Kolory fotochromów nie ograniczają się już do brązowego i szarego. Można mieć okulary fotochromowe z szarozielonym fotochromem, z bursztynowym, z fioletowym, zielonym oraz granatowym. Do tego pojawiły się soczewki fotochromowe lustrzane, najmodniejsze w tym sezonie. Lustrzanki możemy mieć w 10 kolorach: miedzianym, zielonym, niebieskofioletowym, błękicie królewskim, jasnosrebrnym, złotym, srebrnym, niebieskozielonym, złotoróżowym, jasnofioletowym. Zaletą tych soczewek jest fakt, że przyciemnią się przez szybę samochodu.  

&

A CO Z PACJENTAMI, KTÓRZY NOSZĄ SOCZEWKI KONTAKTOWE?

Nie muszą się już martwić, gdyż większość wiodących firm soczewkowych produkuje swoje produkty już z filtrami. Co więcej, w salonach optycznycg Ziko Optyk oferujemy soczewki kontaktowe Acuvue Oasys with Transitions, czyli soczewki kontaktowe z fotochromem. Jest to nowość na rynku soczewkowym.  

Ochrona przed promieniowaniem UV jest szczególnie ważna w przypadku dzieci i młodzieży, gdyż mają one większe źrenice i jaśniejsze soczewki niż dorośli, czyli ich oczy  bardziej narażone na działanie szkodliwego promieniowania. Poza tym spędzają oni o wiele więcej czasu na świeżym powietrzu i rzadziej noszą okulary słoneczne.