Jak dbać o skórę wrażliwą?

Jesień dla właścicielek wrażliwej skóry to prawdziwe wyzwanie. Nagłe zmiany temperatur, silny wiatr, wysoka wilgotność powietrza oraz stopniowe nagrzewanie pomieszczeń sprawiają, że kapryśna skóra wymaga jeszcze większej uwagi niż zwykle. Jak pielęgnować skórę wrażliwą w sezonie jesienno-zimowym i co zrobić, by uniknąć przykrych niespodzianek?

 

Dlaczego dbanie o stan skóry jest tak ważne?

 Skóra, której łączna powierzchnia u dorosłego człowieka to aż 2 m2, a waga – 3 kg, to narząd ochraniający najważniejsze organy oraz tkanki, zapobiegający utracie wody i ciepła. Jej pozorna niedoskonałość (bruzdy, zgrubienia) ma bardzo konkretny cel, jakim jest osłona przed szkodliwymi czynnikami wewnętrznymi.

Czym objawia się wrażliwa skóra?

O ile w przypadku skóry normalnej lub skłonnej do wysuszania czy przetłuszczania funkcje te są w mniejszym lub większym stopniu realizowane, o tyle przy skórze wrażliwej napotykają trudności. Pękające naczynka, suchość, podrażnienia, wypryski i wysypka – to najczęstsze z nich. Nie zawsze można się przed nimi uchronić, ale odpowiednia pielęgnacja może znacząco ograniczyć ich występowanie.

Jak powinna wyglądać profilaktyka w przypadku wrażliwej skóry?

Najogólniej mówiąc – zdrowe podejście do codziennych rytuałów. Odpowiednia dieta i – obowiązkowo – regularne nawadnianie organizmu to podstawa. Im więcej świeżego powietrza, tym lepiej – długie spacery są więc zawsze dobrym pomysłem.

Ponadto – właściwy ubiór, tj. odzież, która nie uciska i pozwala skórze „oddychać”. Bardzo ważne jest także podejście do kosmetyków. Czytanie składów kupowanych produktów powinno stać się dobrym nawykiem.

Jakich kosmetyków używać mając wrażliwą skórę?

Idealnymi kremami na jesień i zimę są kremy odżywcze, najlepiej z dopiskiem „przeznaczone do skóry wrażliwej”, bo tylko wtedy mamy pewność, że nie zawierają uczulających i wysuszających skórę składników. Właścicielkom skóry wrażliwej nie wolno zapominać o demakijażu – nawet po bardzo męczącym dniu oczyszczenie cery jest konieczne, by uniknąć problemów bakteryjnych. Niezbędny w codziennej pielęgnacji jest tonik, który łagodzi podrażnienia i utrzymuje odpowiednią kwasowość skóry. Unikać należy mydeł, żeli myjących do twarzy i oczyszczania jej wodą z kranu (wystarczy tonik). Osuszanie skóry ma być delikatne, najlepiej poprzez przykładanie ręcznika, nie zaś gwałtowne pocieranie nim skóry. Dzięki temu utrzyma ona miękkość, nawilżenie i zdrowy wygląd.

Czego unikać?

Przede wszystkim nadmiaru. Kąpieli (codzienna higiena nadal obowiązuje, ale zbyt długie wylegiwanie się w wannie czy stanie pod prysznicem nie jest dobrym pomysłem), kosmetyków (tych do pielęgnacji cery, jak kremy, maseczki, serum), kawy (niestety, ten pyszny napój wypłukuje wiele cennych składników odżywczych) i alkoholu (idealny „wysuszacz” skóry), słońca (solarium jest w tym wypadku zabronione, ale unikać należy także naturalnego opalania) czy intensywnych zabiegów kosmetycznych (jak peelingi czy masaże twarzy). Pamiętając o tych kilku, prostych zasadach pielęgnacji skóry wrażliwej, możemy cieszyć się jej zdrowym wyglądem mimo szarzejącej i nieznośnej, jesiennej aury.