Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?

Nieodpowiednie przechowywanie kosmetyków niszczy ich właściwości i może nawet być szkodliwe dla zdrowia. Czy wiesz, jak o nie dbać i przed czym chronić? Poznaj największych wrogów kosmetyków!

jak przechowywać kosmetyki

Przechowywanie kosmetyków – o czym warto wiedzieć?

WILGOĆ

Najczęściej kosmetyki przechowujemy w łazience, jednak to jedno z najmniej odpowiednich do tego miejsc. Wszystko przez dużą wilgotność i wahania temperatury, które sprzyjają rozwojowi bakterii, utracie właściwości i zmianie konsystencji m.in. kremów do twarzy czy balsamów. Substancje aktywne zawarte w produktach do pielęgnacji takie jak różnego rodzaju kwasy, retinol czy witamina C, powinny być przechowywane w temperaturze niższej niż 20°C. I nie ochroni ich nawet szklane opakowanie!

 

POWIETRZE I ŚWIATŁO

Często nie dokręcamy kosmetyków, co sprawia, że dostaje się do nich powietrze i szybciej schną. Zwróć więc uwagę, czy pudełko jest dobrze zamknięte i wycieraj resztki zbierające się wokół zakrętek. Pamiętaj też, że kosmetyki są wrażliwe na światło. Gdy wystawiasz je na słońce lub trzymasz blisko kaloryfera, niszczone zostają ich dobroczynne składniki i właściwości. Jakie miejsce będzie więc najlepsze? Zacienione i suche – np. sypialnia.

BAKTERIE

Zadbaj o higieniczne nabieranie kosmetyków, zwłaszcza kremów. Możesz użyć specjalnej szpatułki lub patyczka, ale nigdy palców! W ten sposób przenosisz do opakowania bakterie i drobnoustroje. Pamiętaj też o częstym myciu wszelkiego rodzaju pędzli czy gąbek, których używasz do aplikacji kosmetyków. Usuniesz resztki specyfiku, kurzu czy sebum, które zostają na ich powierzchni i mogą powodować podrażnienia, a nawet stany zapalne skóry.

TEMPERATURA

Kosmetyki, zwłaszcza te apteczne i organiczne, lubią chłód, dlatego warto trzymać je w lodówce. Może to korzystnie wpłynąć zwłaszcza na maseczki do twarzy, kremy pod oczy czy przeciwzmarszczkowe. Gdy są chłodne, działają na skórę kojąco, pobudzają krążenie, redukują opuchliznę i poprawiają jej napięcie. Ale uwaga! Niektóre kosmetyki źle znoszą niskie temperatury i mogą pod ich wpływem zmienić swoją konsystencję – m.in. te produkowane na bazie olejków.

[dropshadowbox align=”none” effect=”raised” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” rounded_corners=”false” ]Najlepsza temperatura do przechowywania większości kosmetyków to przedział między 18-22°C. Dlatego zadbaj o nie w cieplejsze dni i schowaj do lodówki nawet te, których na co dzień tam nie trzymasz. W lodówce przechowujemy: produkty apteczne, kremy przeciwzmarszczkowe i pod oczy, kosmetyki z witaminą C, retinolem, kwasami i peptydami, kosmetyki organiczne (bez konserwantów). Poza lodówką: kosmetyki z silikonami, woskiem, olejkami, podkłady, tusze do rzęs, kredki, lakiery do paznokci.[/dropshadowbox]

PATRZ NA DATĘ WAŻNOŚCI!

Kosmetyki po terminie, nawet właściwie przechowywane, tracą swoje właściwości, a ich używanie może być szkodliwe dla skóry czy oczu. Zwracaj uwagę na datę ważności i kupuj mniejsze opakowania – takie, które zdołasz wykorzystać. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku produktów z filtrami przeciwsłonecznymi. Niewykorzystane preparaty zwykle nie nadają się do użycia w następnym sezonie, gdyż filtry mają niską stabilność i po pierwszym otwarciu zachowują swoje właściwości ochronne jedynie przez 6-9 miesięcy.

 

Jak długo możesz używać kosmetyków po otwarciu?

 

CIEKAWOSTKA

Wiele firm dermokosmetycznych rezygnuje z opakowań w słoiczkach na rzecz tubek czy pojemników z pompką. Minimalizuje to kontakt produktu z mikororganizmami, dzięki czemu znajduje się w nim mniej konserwantów.