Jak słońce wpływa na trądzik?

Wraz z nadejściem pierwszych słonecznych dni wiele osób zmagających się z trądzikiem zastanawia się czy promienie słoneczne pomogą złagodzić zmiany ropne. Pod znakiem zapytania stoi również to, czy słońce jest w stanie ograniczyć nadmierny łojotok, zlikwidować zaskórniki i zmniejszyć rozszerzone pory.

CZY OPALANIE POMAGA POZBYĆ SIĘ TRĄDZIKU? 

Nic bardziej mylnego! Co prawda na początku następuje zwykle poprawa stanu skóry, co jest związane z wysuszeniem zmian trądzikowych, ale niedługo potem, gruczoły łojowe zaczynają pracować ze zwiększoną intensywnością. Prowadzi to do wzrostu wydzielania sebum, co z kolei stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii Propionibactrerium acnes odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych.

Oczywiście słońce wysuszy zaskórniki, przykryje je opalenizną, ale bardzo nasili zwężenie ujść gruczołów łojowych, a w efekcie spowoduje powstanie kolejnych zaskórników, grudek i krost. Właśnie z tego powodu największe nasilenie trądziku obserwuje się jesienią. To wtedy zaczynają być widoczne niekorzystne efekty opalania, narasta ilość zaskórników, a część z nich zmienia się w czerwone grudki zapalne i ropne krostki.

PRZEBARWIENIA POSŁONECZNE

Kolejnym negatywnym aspektem wystawiania skóry trądzikowej na słońce są przebarwienia posłoneczne. Melanina, czyli barwnik skóry, jest produkowana jako czynnik ochronny w sytuacjach, w których występuje ryzyko uszkodzenia jądra komórkowego komórek skóry. Do czynników uszkadzających jądro komórkowe należy m. in promieniowanie UV. Skóra broni się wytwarzając melaninę, a jeśli dodatkowo jest uszkodzona (np. po wyciśniętej nieumiejętnie kroście) lub występuje w jej obrębie stan zapalny, co często ma miejsce w przypadku obecności podskórnych grudek, bardzo łatwo o nierównomierny rozkład melaniny i w efekcie powstanie przebarwienia.

Zdania na temat tego, czy skórę trądzikową należy wystawiać na działanie słońca są bardzo podzielone. Tylko od nas zależy, czy wolimy chwilową poprawę wyglądu po wystawieniu skóry na działanie słońca i nie przeszkadza nam pogorszenie stanu skóry jesienią oraz walka z przebarwieniami, czy chcemy chronić skórę, aby uniknąć późniejszego jej pogorszenia kosztem chwilowej poprawy.

JAK CHRONIĆ SKÓRĘ LATEM?

Coraz więcej firm dermokosmetycznych wypuszcza na rynek preparaty zawierające wysokie filtry dedykowane skórom trądzikowym, problematycznym. Należą do nich m. in: La Roche Posay: Anthelios SPF 50+ Żel-krem do twarzy suchy w dotyku, Vichy Ideall Soleil krem matujący SPF 50, Bioderma: Photoderm AKN Mat SPF 30 czy Iwostin Solcerin Acne SPF 25.

Nie należy zapominać też o pozytywnym wpływie słońca na organizm, czyli działaniu antydepresyjnym oraz udziale w syntezie witaminy D, która wykazuje m.in. działania przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Najrozsądniejszym wyjściem jeśli chodzi o opalanie skóry trądzikowej jest zachowanie umiaru. Odrobina promieni słonecznych nikomu nie zaszkodzi, natomiast ich nadmiar może doprowadzić nie tylko do wysuszenia skóry i nasilenia zmian trądzikowycha, ale też do powstawania przebarwień, nowotworów czy photoagingu. Korzystajmy ze słońca z głową!