Jakie gesty symbolizują przyjaźń w różnych krajach?

Podać ręką czy skinąć głową? A może przytulić? Jest mnóstwo sposobów na okazywanie sobie sympatii. Jeśli nie chcesz popełnić faux pas, dobrze wiedzieć, jakie gesty symbolizują przyjaźń w różnych krajach i kulturach. 31 stycznia obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Przytulania. Zanim jednak wybiegniesz z otwartymi ramionami, by kogoś wyściskać, zastanów się, czy to dobry pomysł. Czasami do okazania dobrej woli i oddania wystarczy dużo bardziej oszczędny gest.

gesty w różnych krajach i kulturach

Zachodnie standardy

Uścisk ręki to podstawowy znak serdeczności na naszym kontynencie i w USA. Jego moc jest tak wielka, że przeszła do komunikacji w polityce. Bez jego wymiany między głowami państw nie ma mowy o współpracy zagranicznej. Co ciekawe, choć jednoznacznie kojarzy się z przyjaźnią, dotyczy głównie mężczyzn. Panie dają wyraz bliskim uczuciom, całując się w policzki. A jeśli już mają wejść w interakcję z mężczyzną, to one pierwsze powinny wyjść z inicjatywą, podając mu dłoń. Bez względu na płeć, brak odpowiedzi na uścisk, cofnięcie ręki czy schowanie jej w kieszeni, to duży afront, który zwiastuje kłopoty. Dlatego staraj się zawsze podawać czyste, wypielęgnowane dłonie z zadbanymi paznokciami – dzięki temu nie postawisz osoby stojącej naprzeciwko w trudnej sytuacji: zaryzykować kontakt, czy pozwolić sobie na afront. W przypadku kobiet ograniczenie się do wymiany uścisków zamiast pocałunków powoduje obniżenie temperatury relacji o kilka stopni.

Północny chłód, południowa bezpośredniość

Nie licz na gorące powitania w zimnej Skandynawii. Mieszkający na tych terenach ludzie prawdopodobnie ograniczą się do skinienia głową lub delikatnego uścisku dłoni. Małomówni, cisi, nieśmiali Szwedzi czy Finowie zwykle ostrożnie nawiązują nowe znajomości i nie chętnie goszczą obcych w swoich domach. Spoufalanie się w postaci poklepania czy położenia ręki na ramieniu może być wręcz uznane za niegrzeczne.

Zupełnie inaczej wygląda to na europejskim brzegu Morza Śródziemnego. Nie zdziw się, jeśli dopiero co poznany mieszkaniec Hiszpanii czy Włoch przyciągnie cię do siebie i obejmie, zaś podczas rozmowy będzie jowialnie uderzać po plecach, a nawet całować w policzki na powitanie, choć widzicie się po raz pierwszy w życiu. Przyjazne gesty z twojej strony będą przychylnie odbierane. Nastaw się też na bezpośredniość południowców. Nie tylko w Hiszpanii, ale i w Chorwacji szybko przejdziesz z tubylcami na „ty”.

Rosyjska serdeczność

Równie serdecznie powitają cię w większości byłych krajów ZSRR, a zwłaszcza w Rosji. Uściski „na misia”, siarczyste pocałunki, także między mężczyznami, są tam na porządku dziennym. Żeby okazać ci sympatię, Rosjanie z pewnością zaproszą cię do domu, poproszą o pokazywanie zdjęć rodzinnych, wypytują o szczegóły z życia. Za zaproponowany wikt lepiej nie dziękować, bo odmowa może zostać uznana za nietakt.

W Azji z uśmiechem ale i dystansem

Im dalej na południowy wschód, tym bardziej formalne staje się okazywanie przyjaźni. Zwłaszcza w miejscach publicznych. Wystarczy ukłon, a nawet skinienie głową. W Indiach i Tajlandii towarzyszy mu złożenie rąk „jak do modlitwy”, świadczące o okazywaniu szacunku. Mieszkańców tych krajów cechuje duża powściągliwość – o bezpośrednich kontaktach fizycznych, poklepywaniu, obejmowaniu się, głaskaniu, szczególnie w stosunku do obcych czy kobiet nie ma mowy. Jednak w odróżnieniu od ludzi północy chętniej obdarzą cię oni uśmiechem. Niechęć do uścisków i podawania sobie rąk jest też typowa dla Koreańczyków, Chińczyków i Azjatów. Na „dzień dobry” kłaniają się starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni, pracodawcy i ich pracownicy. Co ciekawe, nie można ukłonić się za nisko: im większy bowiem stopień nachylenia, tym większy szacunek się wyraża swojemu rozmówcy.

Na Bliskim Wschodzie z rozwagą

Ze względu na obowiązujący tam status kobiety ostrożnie używaj mowy ciała w Jordanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Iranie. Zakazane jest dotykanie choćby dłoni przedstawicieli drugiej płci, która nie jest osobą z kręgu rodziny. A i w stosunku do nich są to gesty wykluczone w miejscach publicznych. Przychylność okazuje się, zapraszając do domu na posiłek, oraz, zwłaszcza w Dubaju czy Abu Dabi, wręczając upominek drugiej osobie. Nie wypada wówczas odmawiać.