Jakie korekcyjne okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Latem noszenie okularów z klasycznymi soczewkami bez filtra bywa uciążliwe, bo ostre słońce drażni oczy. Nie  musisz wybierać między okularami korekcyjnymi a przeciwsłonecznymi – na sezon wakacyjny wyposaż się w przyciemniane okulary korekcyjne. Jakie wybrać?

 

Kiedyś popularne były klapki z ciemnych szkieł nakładane na klasyczne okulary. Przez jakiś czas panowała także moda na wciąż jeszcze cieszące się zainteresowaniem barwione soczewki okularowe, które reagują na zmianę natężenia światła (działają na promienie UV) i przyciemniają się lub rozjaśniają. Jeśli jednak nie lubisz czekać, aż twoje okulary dostosują się do panujących wokół warunków, zdecyduj się na korekcyjne okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą się nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale także na zimowym spacerze, kiedy słońce odbija się od śniegu. Okażą się również niezbędne w czasie jazdy samochodem w pogodny jesienny dzień. Poza tym, że ochronią oczy i pozwolą ci na komfortowe spędzanie czasu na świeżym powietrzu w słoneczne dni, mają też walory czysto estetyczne – mogą być też ciekawym dodatkiem do letnich stylizacji. Czym się kierować wybierając ten typ okularów?

Baza, czyli oprawa: jak wybrać oprawki przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych

Soczewki przeciwsłoneczne o cechach korekcyjnych to po prostu barwione soczewki okularowe. eśli masz ulubione okulary przeciwsłoneczne (których używałaś zamiast okularów korekcyjnych lub kiedy nosiłaś soczewki kontaktowe), możesz po prostu wymienić ich szkła. Jednak oprawki tego typu muszą spełnić kilka warunków. Nie mogą to być oprawy ponadwymiarowe typu gogle z jedną soczewką.  Uwaga: nie warto szukać oprawek w Internecie (to ryzykowne, mogą do nich nie pasować soczewki!), ani kupować gotowych okularów z apteki z myślą o wymianie szkieł (zwykle nie jest możliwa taka modyfikacja) Oprawki dobierz z dostępnych u optyka i polecanych do szkieł tradycyjnych. Jednak warto wybrać szersze ramki, o większej średnicy, które zasłaniają większą powierzchnię twarzy i tym samym lepiej chronią oczy przed słońcem.

Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne – dla kogo?

Barwione szkła mogą korygować każdą wadę wzroku. Nie ma tu żadnych ograniczeń, więc korekcyjne okulary przeciwsłoneczne mogą wybrać zarówno osoby z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem czy noszące na co dzień okulary progresywne. To bardzo dobre rozwiązanie dla kierowców, którym słońce szczególnie przeszkadza i – oślepiając – może stwarzać zagrożenie. W porównaniu ze wspomnianymi wcześniej soczewkami fotochromowymi korekcyjne okulary przeciwsłoneczne gwarantują taki sam poziom zaciemnienia (nie musisz czekać kilku minut) i mogą być sporo od nich ciemniejsze, co w przypadku wysokiego nasłonecznienia ma niebagatelne znaczenie. Warto też zainwestować w specjalne przystosowane do uprawiania sportu okulary korekcyjne z przyciemnionymi szkłami.

Korekcyjne przyciemniane okulary – kolor i stopień przyciemnienia

Tak jak w przypadku zwykłych okularów chroniących przed słońcem, soczewki korekcyjne mogą różnić się odcieniami. Soczewki barwi się nie tylko na klasyczny brąz – do wyboru mamy także np. lazurowy błękit, butelkową zieleń czy elegancką szarość. Możemy także zdecydować się na złote lustrzanki – tak, to wszystko wciąż okulary korekcyjne! Poza kolorem należy dobrać odpowiedni stopień przyciemnienia szkieł. Żeby chronić oczy, powinno się wybierać przynajmniej 75% przyciemnienia, jednak, jeśli lubimy czytać na słonecznej werandzie czy spacerować po górach, lepiej zabezpieczyć oczy soczewkami z 85% przyciemnieniem. Takie okulary są dozwolone dla kierowców. Wszystko powyżej tej wartości to opcja dla osób wybierających się w ekstremalne warunki pogodowe.

Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV

Decydując się na taki typ soczewek, warto pójść na całość i wybrać optymalny dla oczu filtr UV. Tu oznaczenia mogą być nieco mylące, ponieważ różnią się znacząco od wartości znanych nam dobrze z kremów z SPF. Jak określa się wartość filtrów w okularach przeciwsłonecznych? Tu liczy się zakres promieniowania UV. Uznaje się, że pełną ochronę zapewni filtr z oznaczenie UV 400.

Przeciwsłoneczne soczewki korekcyjne z powłokami i polaryzacją

Tak jak klasyczne soczewki korekcyjne, także te przeciwsłoneczne mogą mieć specjalne powłoki. Warto, aby zdecydować się na takie udogodnienia, bo dzięki nim zyska się prawdziwy komfort widzenia. Powłoka antyrefleksyjna to podstawa, dzięki niej zminimalizowane zostają odbicia światła od powierzchni soczewki, więc widziany obraz jest wyraźniejszy. Z kolei filtr polaryzacyjny, ma za zadanie redukcje rozproszonego światła. W rezultacie refleksy i odblaski nie zakłócają widzenia, a barwy stają się bardziej nasycone.