Klimatyzacja jako możliwa przyczyny Zespołu Suchego Oka

W obecnych czasach kontakt z urządzeniami emitującymi ciepło jest bardzo duży. Pomieszczenia klimatyzowane, ekrany komputerów, klimatyzacja samochodowa. Pomimo tego, że schłodzone powietrze ma pozytywny efekty, zważywszy przy wysokich temperaturach, nie jest ono jednak bez wad. Podstawą, którą powinna gwarantować dobra klimatyzacja jest schłodzone powietrze o odpowiedniej wilgotności, jest jednak inaczej. Klimatyzacja owszem schładza, jednak znacząco wysusza powietrze, tak samo jak długotrwała pracą przy komputerze. Pomimo, iż oba te urządzenia fantastycznie ułatwiają nam pracę poprawiając jej efektywność, mają też swoje wady.

Negatywnym efektem długotrwałej pracy przy ekranie jest zmiana częstotliwość mrugania, która obniża się w związku ze skupieniem wzroku głównie na czytanym tekście widocznym na ekranie. Nasze oczy przyzwyczajone są do obserwacji, raz przedmiotów bliskich, raz dalekich. Mruganie w naturalny sposób nawilża powierzchnie oka. Dodatkowo ekran monitora powoduje zmianę jonizacji powietrza, wysuszając powietrze tak samo jak klimatyzacja, skutkując parowaniu filmu łzowego z naszego oka, oddziałując niekorzystnie na nasz wzrok.

Film łzowy chroni powierzchnie oka odpowiadając za odżywianie rogówki, nawilżenie gałki ocznej. Dodatkowo wypłukuje niewielkie ciała obce, kurz z powierzchni oka. Film łzowy stanowi jedną z ważniejszych warstw, na których załamują się promienie świetlne wpadające do oka, umożliwia ostre widzenie.

Zespół Suchego Oka to ciężka choroba, upośledzająca prawidłowe funkcjonowanie powierzchni oka. Suche oko dotyczy coraz większego grona Pacjentów i nie stanowi jedynie marginalnego problemu. Kontakt z urządzeniami emitującymi ciepło, a przede wszystkim długotrwały kontakt z nim, znacząco wpływa na odczucia charakterystyczne dla ZSO oraz pogarsza istniejący już stan. Przy słabo nawilżonych oczach, zazwyczaj jest on odczuwalny przez Pacjenta jako zaczerwienie, pieczenie, ból oczu, nadwrażliwość na światło, uczucie tzw. piasku pod powiekami oraz pogorszenie widzenia. Często Pacjent przez długi czas nie zdaje sobie sprawy z przyczyny swoich dolegliwości, dopatrując się dyskomfortu w ogólnym przemęczeniu lub złej korekcji okularowej.

Nie znaczy to jednak, że mając w pracy klimatyzację bądź spędzając wiele godzin przy komputerze, niektóre z objawów możemy leczyć samodzielnie. Najważniejsza jest właściwa diagnostyka pozwalająca na wykluczenie istnienia poważnego problemu lub odnalezienie rzeczywistej przyczyny powyższych objawów.

Ziko Optyk wychodzi naprzeciw tej potrzebie oferując swoim Pacjentom darmową diagnostykę ZSO. Pozwala to na pogłębienie wiedzy na temat problemu oraz wykluczenie znaczących problemów wzrokowych. Po badaniu otrzymacie Państwo fachową poradę na temat stanu powierzchni oka oraz możliwych metod poprawy. W przypadku stwierdzenia objawów ZSO nasi Specjaliści zalecą wspomaganie filmu łzowego sztucznymi łzami. Krople wiodących producentów są dostępne w ofercie Ziko Optyk i pozwalają na wybór najlepszego rozwiązania dla Państwa. Ważne jest jednak by odpowiednio wybrać właściwe krople – czyli te z najmniejszą ilością konserwantów.  Krople Blink Intensive firmy Johnson&Johnson posiadają aż 0,20% kwasu hialuronowego, który doskonale łączy się z naturalnymi łzami i wspomaga naturalny proces nawilżania oka. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Razem z nami zadbaj o swój wzrok już dziś.