Laserowa korekcja wzroku – czym jest, przeciwwskazania, jak się przygotować?

Wzrok jest jednym z najcenniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Niestety we współczesnym społeczeństwie wady wzroku są coraz bardziej powszechne ze względu na tryb życia (codzienna, kilkugodzinna praca przed komputerem czy telewizorem), jak i naturalne procesy fizjologiczne związane ze starzeniem się. Dowiedz się czym jest laserowa korekcja wzroku, jakie są przeciwwskazania do laserowej korekty oraz jak się na nią przygotować.

twarz kobiety przygpotowanej do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Najczęstsze wady wzroku

Krótkowzroczność
Polega na tym, iż obraz powstaje przed siatkówką, zatem przedmioty widziane w oddali są niewyraźne.

Dalekowzroczność
W dalekowzroczności obraz powstaje za siatkówką, w związku z tym w przypadku patrzenia z bliska obraz jest zamazany.

Astygmatyzm
W przypadku tej wady krzywizna rogówki jest nieregularna, dlatego promienie świetlne skupiają się w różnych punktach i pacjent widzi niewyraźnie. Astygmatyzm często występuje równocześnie z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.

Mimo wielu różnic między poszczególnymi wadami wzroku mają one jedną wspólną cechę – są przyczyną wielu ograniczeń i wyrzeczeń. Na szczęście wady wzroku można korygować. Zabiegi laserowej korekcji wzroku stanowią najskuteczniejszą metodę poprawy wzroku i pozwalają zapomnieć o okularach oraz soczewkach. Laserowa korekcja wzroku polega na modelowaniu kształtu rogówki, tak by załamywane promienie świetlne skupiały się na siatkówce.

Badania przed laserową korekcją wzroku

Zabieg poprzedzony jest szczegółowymi badaniami, do których zaliczamy:
⇒ badanie pola widzenia,
⇒ badanie ostrości widzenia,
⇒ badanie dna oka,
⇒ pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, rogówki i źrenicy,
⇒ usg gałki ocznej,
⇒ topografia rogówki.

Badania te pozwalają wykluczyć przeciwwskazania i zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań, które niestety również istnieją.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej korekty wzroku

Przeciwwskazania ogólne:
– ciąża i karmienie piersią – wynika to z niestabilności wad wzroku i zmian hormonalnych,
– wiek poniżej 21 roku życia i powyżej 55 roku życia ze względu na duże prawdopodobieństwo pogłębiania się wad wzroku,
– cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nowotworowe, choroby i wady serca, infekcje wirusowe i niektóre choroby skóry.

Przeciwwskazania okulistyczne:
1. zbyt wysoka wada wzroku (dalekowzroczność powyżej +6D, krótkowzroczność powyżej -14D, astygmatyzm powyżej 5D)
2. jaskra
3. zaćma
4. stany zapalne oczu
5. zespół suchego oka
6. odwarstwienie rogówki
7. przemieszczenie źrenicy
8. zmiany na dnie oka

Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

1)  przed zabiegiem przez 2-3 tygodnie nie należy stosować soczewek miękkich, a przez 4 tygodnie soczewek twardych,
2) przez 48 godzin przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu oraz napojów z kofeiną,
3) w dniu zabiegu nie stosować perfum ani nie wykonywać makijażu,
4) zaleca się zabranie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Zalecenia po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa kilka minut, a w ciągu 24 godzin po zabiegu mogą występować dolegliwości takie jak: łzawienie i zaczerwienienie oczu, czy uczucie obecności ciała obcego pod powieką. Ich nasilenie zależy w dużym stopniu od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Przez kilka dni po zabiegu laserowej korekty wzroku nie zaleca się wykonywania makijażu, natomiast do miesiąca należy unikać korzystania z basenu czy solarium. Należy pamiętać, iż pełną jakość widzenia pacjent osiąga po 3 miesiącach.

Suplementy diety na poprawienie wzroku

Gold-Luteina to suplement diety w postaci kapsułek płynnych Flow Caps, zawierający skoncentrowany olej rybi standaryzowany na zawartość kwasu dokozaheksaenowego (DHA) z grupy kwasów omega-3 oraz wysokiej jakości naturalną luteinę i zeaksantynę z aksamitki wyniosłej (Tagetes erecta L.) oraz cynk w formie innowacyjnych peletek, a także witaminy A i E.

Obecnie na rynku istnieje cała gama suplementów diety, które zgodnie z deklaracjami producentów zawierają składniki o działaniu wspomagającym wzrok. Preparaty różnią się nie tylko producentem i ceną, ale przede wszystkim dawkami poszczególnych substancji i jakością. Na co zwracać uwagę przy wyborze preparatu?
Podstawowym składnikiem każdego suplementu wspomagającego wzrok jest luteina – barwnik ksantofilowy, który odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Obecnie producenci dążą do osiągnięcia jak największej dawki luteiny, w związku z czym dostępny jest preparat na rynku zawierający nawet 30mg luteiny w jednej tabletce. Okazuje się, że w profilaktyce AMD skuteczne są dawki 6-15mg luteiny, a ważniejsza niż dawka jest postać składnika (forma krystaliczna luteiny jest lepiej przyswajalna) oraz jego połączenie z zeaksantyną (również barwnika karotenoidowego odpowiedzialnego za prawidłowe widzenie) w stosunku 5:1.
Do pozostałych podstawowych składników wpływających korzystnie na wzrok zaliczamy kwasy omega 3, które mają udowodnione korzystne działanie na poprawę ostrości widzenia oraz witaminy i minerały o działaniu antyoksydacyjnym, do których zaliczamy: witaminę A, E C, B2 oraz cynk, miedź i selen

Przy wyborze preparatu wspomagającego wzrok kierujmy się nie tylko reklamą, ale analizujmy skład, pytajmy farmaceutę o fachową poradę i pamiętajmy, że nie zawsze więcej znaczy lepiej.