Łojotokowe zapalenie skóry- czy wiesz o nim wszystko?

Łojotokowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Schorzenie to dotyczy 1–3% populacji i jest powodem częstych konsultacji lekarskich, przede wszystkim z uwagi na przewlekły i nawrotowy przebieg.

Głównym mechanizmem odpowiedzialnym za rozwój zmian jest nadwrażliwość immunologiczna na obecność saprofitycznego, drożdżopodobnego grzyba z rodzaju Malassezia. Najczęściej umiejscowiony jest on w okolicy owłosionej skóry głowy, twarzy i górnej części klatki piersiowej. Na rozwój choroby mogą mieć tez wpływ czynniki zewnętrzne oraz genetyczne. Do czynników prowokujących występowanie zmian należą m.in.: stres, niska temperatura otoczenia, podrażnienie skóry przez:
– kosmetyki lub wodę,
– zanieczyszczenie powietrza,
– nieodpowiednią dietę,
– alkohol,
– złe nakrycie głowy,
– brak ekspozycji na światło słoneczne.

Z kolei najłagodniejsza postać ŁZS – łupież – może występować nawet u 50% populacji.

 

ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY – OBJAWY

Najczęściej pierwsze objawy choroby polegają na wystąpieniu łupieżu. Zmiany skórne pojawiają się później, chociaż mogą być pierwsze. Najczęściej są to zmiany na twarzy: granica włosów nad czołem, przyśrodkowa część brwi, gładzizna czoła, fałdy nosowo-wargowe, a także okolice zauszne, przewód słuchowy zewnętrzny, kark. Na tułowiu występują w okolicy nadmostkowej i międzyłopatkowej. Polegają na występowaniu rumienia ze złuszczaniem na powierzchni. Stopień nasilenia stanu zapalnego wyrażającego się rumieniem może być bardzo różny, od minimalnego do bardzo nasilonego z objawami sączenia. Podobnie stopień złuszczania może być różnorodny, od delikatnego do bardzo obfitych łusek. Nasilenie zmian chorobowych w postaciach przewlekłych obserwuje się w miesiącach jesiennych i zimowych.

Łojotokowe zapalenie skóry występuje zarówno u dorosłych, jak i niemowląt oraz osób w podeszłym wieku. Niemal każdy człowiek w ciągu swojego życia może zostać dotknięty tą chorobą, jednak objawy w większości przypadków są na tyle łagodne, że nie wymagają konsultacji lekarskiej. Choroba częściej dotyczy mężczyzn, szczególnie w grupie młodych dorosłych oraz u osób powyżej 50 roku życia. Do jej rozwoju predysponowane są również osoby z przewlekłym defektem odporności, chorzy na cukrzycę, zakażeni wirusem HIV, pacjenci z zapaleniem trzustki, zespołem Downa oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

 

ŁUPIEŻ A ŁZS

Łupież owłosionej skóry głowy dotyczy około 5–10% populacji, uznawany jest za najłagodniejszą, niezapalną, przewlekłą lub też początkową formę łojotokowego zapalenia skóry. Charakteryzuje się obecnością drobnych łusek naskórka występujących w obszarze skóry głowy, opadających na szyję, barki i plecy. Stwarza to uporczywy problem kosmetyczny, szczególnie w przypadku noszenia ciemnej odzieży. Pacjenci mogą zgłaszać uporczywy świąd skóry głowy oraz uczucie jej suchości.

Jednym z dowodów świadczących o roli drożdżaków z rodzaju Malassezia spp. w patogenezie łojotokowego zapalenia skóry jest skuteczność leków przeciwgrzybiczych w łagodzeniu przebiegu oraz ustępowaniu zmian skórnych. Rekomendowanym leczeniem w przypadku zmian zlokalizowanych w obrębie owłosionej skóry głowy, zarówno o typie łojotokowego zapalenia skóry jak i łupieżu, jest cyklopiroksamina w szamponie posiadająca działanie grzybobójcze, grzybostatyczne oraz przeciwzapalne.

Dużą skuteczność mają również stosowane głównie w postaci szamponów preparaty zawierające pirytonian glinu, cynku i magnezu oraz siarczan selenu, a także związki redukujące i działające hamująco na podziały komórkowe, oparte na dziegciach i ichtiolu. 1% pirytonian cynku, stosowany w formie szamponu, posiada właściwości przeciwgrzybicze wywierane na drodze hamowania transportu w obrębie ściany komórkowej grzyba. Wykazano również jego właściwości keratoplastyczne, a także działanie przeciwłojotokowe.

 

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ GŁOWY Z ŁZS?

U osób z łagodnymi postaciami łojotokowego zapalenia skóry, łupieżem suchym i tłustym owłosionej skóry głowy bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa, codzienna pielęgnacja włosów. Właściwy szampon przeciwłupieżowy powinien złuszczać zrogowaciałe komórki naskórka, posiadać dobre właściwości kosmetyczne i działać nawilżająco. Nowoczesne preparaty przeciwłupieżowe zapobiegają intensyfikacji łojotoku, eliminują nadmiar sebum i hamują jego nadprodukcję. Optymalny skład szamponów przeciwłupieżowych dostosowany jest do zwalczania różnych postaci łojotokowego zapalenia skóry głowy, dzięki czemu wśród bogatej oferty dermokosmetyków można wybrać odpowiedni dla siebie preparat:

Bioderma Node DS+ – szampon zwalczający łupież tłusty, który hamuje rozrost grzybów Malassezia i oddziałuje przeciwłojotokowo. Natychmiastowo łagodzi świąd, działa przeciwzapalnie i keratolitycznie (wyciąg z Laminaria Ochroleuca, kwas salicylowy). Zapobiega nawrotom choroby przez minimalizowanie wydzielania sebum.

La Roche Posay Kerium DS – szampon przeciwłupieżowy w żelu. Zalecany w leczeniu łupieżu umiarkowanego, włosów przetłuszczających się i tłustej skóry głowy. Dzięki obecności kwasów Lha zapewnia mikro-złuszczanie, aby wyeliminować łupież i regulować proces łuszczenia się skóry. Kompleks oczyszczający skórę głowy i zapobiegający powstawaniu łupieżu. Cynk PCA kontroluje wydzielanie sebum.

Pharmaceris H-Purin – szampon przeciwłupieżowy do skóry łojotokowej zwalczający łupież tłusty. Posiada silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, regulując jednocześnie proces złuszczania się martwych komórek łojotokowej skóry głowy. Wyciąg z drzewa herbacianego i oleju Manuka działa przeciwzapalnie i wspomaga kurację przeciwłupieżową . Szampon zmniejsza łojotok skóry głowy, działa przeciwzapalnie i przeciwłupieżowo. Eliminuje swędzenie i zaczerwienienie skóry. Szampon przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów – włosy pozostają lśniące i puszyste.

Vichy Dercos – szampon zwalczający łupież tłusty. Zwalcza go oraz zapobiega jego nawrotom. Zawiera dwusiarczek selenu – silny przeciwłupieżowy składnik aktywny oraz Cohesyl™ – cement międzykomórkowy, który atakuje i eliminuje nawet najbardziej uporczywy łupież. Działa na utrzymujący się łupież i redukuje swędzenie od pierwszego zastosowania. Skóra głowy pozostaje w pełni zdrowa. Nie zawiera parabenów.

EKSPERT ZIKO DERMO POLECA

BIODERMA Node DS+
Szampon zapobiegający nawrotom łupieżu
125 ml

LA ROCHE-POSAY Kerium DS
Szampon przeciwłupieżowy – intensywna kuracja, 125 ml

VICHY Dercos
Szampon przeciwłupieżowy, łupież tłusty, 100 ml

 

PIELĘGNACJA SKÓRY TWARZY Z ŁZS

Bioderma Sensibio DS+ – łagodzący krem oczyszczający do skóry z objawami zaczerwienienia i łojotoku. Ogranicza namnażanie się drożdżaków Malassezia, które wywołują zaczerwienienie i łuszczenie naskórka. Zapobiega podrażnieniom i redukuje zaczerwienienia. Ma lekką, żelową konsystencję, która natychmiast się wchłania. Krem nakładać raz lub dwa razy dziennie na dokładnie oczyszczoną i osuszoną skórę. Produkt hipoalergiczny i bezzapachowy.

Bioderma Sensibio DS – żel myjący do skóry z objawami ŁZS. Nie podrażniając oczyszcza skórę z objawami łojotokowego zapalenia skóry. Zmniejsza zaczerwienienie, hamuje proliferację Malassezia Furfur. Nie zawiera mydła, posiada fizjologiczne pH. Do skóry wrażliwej i nadwrażliwej. Produkt zawiera piroktonolamina, climbazol – działające przeciwgrzybiczn oraz glicerynę, która nawilża i natłuszcza skórę.

Uriage D.S. emulsja – do skóry wrażliwej, zaczerwienionej, dotkniętej łojotokowym zapaleniem. Polecana do skóry szczególnie wrażliwej, zaczerwienionej, pokrytej łuską. Reguluje prawidłowy poziom flory bakteryjnej, w znaczący sposób redukuje złuszczenia naskórka, świąd, podrażnienia i rumień pozostawiając skórę gładką, dając efekt komfortu. Skuteczność preparatu zapewniają właściwie dobrane składniki aktywne oraz opatentowany kompleks TLR2-regul w połączeniu z wodą termalną Uriage, bogatą w oligoelementy i sole mineralne. Bezzapachowa formuła emulsji zapewnia skórze właściwy poziom nawilżenia, bez efektu świecenia. Produkt hipoalergiczny, bez parabenów.

Uriage D.S. żel myjący – delikatnie usuwa zanieczyszczenia, reguluje namnażanie się flory bakteryjnej, w znaczący sposób redukuje złuszczanie naskórka, świąd, rumień i podrażnienia pozostawiając skórę gładką i oczyszczoną. Produkt bezzapachowy, nie zawiera parabenów ani mydła, o naturalnym pH, lekko pieniąca się, bogata w tłuszcze formuła skutecznie oczyszcza skórę dostarczając jej uczucia komfortu. Może być stosowany jako żel do codziennego stosowania oraz jako szampon 2-3 razy w tygodniu.

EKSPERT ZIKO DERMO POLECA

BIODERMA Sensibio DS
Antybakteryjny żel oczyszczający, 200 ml

URIAGE D.S.
Żel myjący, łagodzący podrażnienia, 150 ml

LA ROCHE-POSAY Kerium DS
Krem kojący do skóry łojotokowej, 40 ml