Ochrona niemowląt i małych dzieci przed słońcem

Odpowiednia dawka słońca jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju dziecka. Poprawia ukrwienie tkanek, pobudza przemianę materii i pozytywnie wpływa na stan układu odpornościowego, hormonalnego czy kostnego. Niestety, nieostrożne i nieumiarkowane korzystanie ze słońca może mieć negatywne skutki. Dowiedz się jak prawidłowo chronić niemowlęta i małe dzieci przed słońcem!

ochrona dzieci słońce

Dlaczego dzieci powinny uważać na słońce?

Skóra dzieci dojrzewa do 3. roku życia. Nie stanowi ona doskonałej bariery ochronnej, jest delikatna, cienka i łatwo ulega podrażnieniom, w tym również poparzeniom słonecznym. W przypadku lżejszego oparzenia występuje zaczerwienienie, napięcie i zwiększona wrażliwość skóry. Natomiast oparzenie cięższe daje objawy łuszczenia się naskórka, bólu i występowania pęcherzy. Może być niebezpieczne, szczególnie gdy obejmuje dużą powierzchnię ciała. Pojawienie się wysokiej temperatury, wymiotów, zawrotów głowy może być objawem udaru cieplnego, które stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

Dzieci, które uległy nawet lekkiemu oparzeniu słonecznemu, należy całkowicie chronić przed słońcem przez co najmniej 48 godzin, a następnie stopniowo do niego przyzwyczajać.

Pamiętajmy, poparzenie słoneczne we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych w dorosłym życiu.

 

Jak umiejętnie korzystać ze słońca?

1. Czas pobytu na słońcu należy powoli wydłużać, stopniowo przyzwyczajając skórę dziecka.
2. Nie należy wystawiać dziecka na słońce między godziną 10:00 a 15:00.
3. Należy odpowiednio ubrać dziecko, osłaniając mu głowę czapką lub kapeluszem.
4. Aby nie doszło do odwodnienia zaleca się częste podawanie dziecku czegoś do picia (woda niegazowana czy herbatki ziołowe).
5.  Jeśli to tylko możliwe małe dzieci powinny bawić się w cieniu (pod parasolem, w namiocie plażowym). Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że promienie UV wpływają niekorzystnie na skórę także w cieniu.
6. Bezwzględnie u dzieci należy stosować preparaty na skórę o wysokim faktorze ochronnym.

 

Zasady stosowania preparatów o wysokim faktorze ochronnym

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów przeciwsłonecznych w postaci kremów, pianek, emulsji, sprayów, mleczek czy olejków. Decydując się na zakup produktu, wybierzmy się do apteki. Mamy wtedy pewność, że zakupiony preparat jest przebadany dermatologicznie. Dodatkowo fachowy personel pomoże nam wybrać nie tylko wygodną dla nas postać dermokosmetyku, ale przede wszystkim bezpieczną dla naszego dziecka.

1. U dzieci poniżej 1. roku życia nie stosuje produktów z filtrami chemicznymi. Dla najmłodszych najlepszy będzie krem SPF50 z filtrami mineralnymi, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, a dodatkowo zabezpieczają ją przed podrażnieniem i alergiami.
2. Produkt nakładajmy 30-60 minut przed wyjściem, dodatkowo należy go dokładnie rozsmarować na całym ciele, pamiętając o takich częściach ciała jak małżowiny uszne, kark, stopy.
3. Bardzo ważna jest odpowiednia ilość aplikowanego dermokosmetyku, ponieważ zbyt mała ilość produktu obniża poziom ochrony.
4. Przed zastosowaniem preparatu na całe ciało sprawdźmy na niewielkim fragmencie skóry, czy nie spowoduje on u dziecka uczulenia.
5. Należy powtarzać aplikację produktu co dwie godziny oraz obowiązkowo po każdej kąpieli, także w przypadku stosowania preparatu wodoodpornego.

 

Dermokosmetyki przeznaczone do ochrony przeciwsłonecznej niemowląt i dzieci

 DLA DZIECI OD 1. DNIA ŻYCIA  

PHARMACERIS S
Bezpieczny krem ochronny do twarzy SPF 50, 50 ml

Krem może być stosowany u niemowląt i dzieci od 1. dnia życia. Zawiera wyłącznie filtry mineralne, które chronią przed intensywnym nasłonecznieniem i czynnikami zewnętrznymi oraz promieniowaniem zarówno UVB, jak i UVA. Higroskopijne cząsteczki wspomagają regenerację naskórka, likwidują objawy ściągnięcia i napięcia skóry oraz chronią ją przed wysuszeniem.

MUSTELA BABY
Spray przeciwsłoneczny SPF 50, 200 ml

Spray może być stosowany u dzieci również bezpośrednio po wyjściu z oddziału neonatologii. Chroni przed promieniowaniem UVB i UVA, dodatkowo zawiera olej z awokado, który wzmacnia barierę ochronną skóry i zapobiega utracie wody z naskórka. Produkt jest wysoce odporny na działanie wody, potu oraz ocieranie spowodowane kontaktem skóry z ręcznikiem lub ubraniami.

 

 DLA DZIECI OD 1. MIESIĄCA ŻYCIA  

DERMEDIC BABY SUNBRELLA
Krem ochronny do twarzy SPF 50, 50 g

Krem chroni przed promieniowaniem UVB i UVA. Zawiera innowacyjny składnik – Aqua- proVita D3, będący prekursorem witaminy D3. Pod wpływem promieni UV przekształca się on w witaminę D3. Chroni lipidy naskórka przed uszkodzeniami pod wpływem promieniowania UV. Krem jest fotostabilny, wodoodporny i hypoalergiczny.

 

 DLA DZIECI OD 6. MIESIĄCA ŻYCIA  

LA ROCHE-POSAY Anthelios
Mleczko do ochrony twarzy i ciała dla niemowląt i dzieci SPF 50, 50 ml

Mleczko przeznaczone jest do pielęgnacji skóry najmłodszych, również w przypadku zmian atopowych. W składzie preparatu znajduje się masło shea o działaniu nawilżającym i regenerującym. Zawiera system silnych filtrów hamujących działanie fal UVA i UVB,

IWOSTIN Solecrin
Mleczko ochronne dla dzieci SPF 50+, 100 ml

Mleczko przeznaczone jest dla dzieci od 6. miesiąca życia i osób dorosłych. Zawiera filtry mineralne (dwutlenek tytanu) oraz organiczne, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. W skład preparatu wchodzi pantenol, który łagodzi podrażnienia oraz witamina E o właściwościach antyoksydacyjnych.

BIODERMA Photoderm Mineral
Spray z filtrem mineralnym SPF 50, 100 g

Produkt zawiera wyłącznie filtry mineralne (dwutlenek tytanu i tlenek cynku), dlatego może być stosowany u dzieci uczulonych na filtry chemiczne, ze skórą suchą i atopową. Zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UVA/UVB od zewnątrz, dzięki systemowi filtrów, oraz od wewnątrz, dzięki właściwościom przeciwutleniającym.