Zasady ochrony skóry przed słońcem i promieniowaniem UV

Niedługo nadejdzie lato. Chcecie cieszyć się słońcem i piękną opalenizną. W końcu zima trwała tak długo! Jednak lekarze, jak co roku, ostrzegają przed nadmiernym wystawianiem się na działanie promieni słonecznych. Czy możliwe jest zatem, aby korzystać z uroków lata, jednocześnie nie narażając się na utratę zdrowia?

Słońce jest nam potrzebne do życia tak samo, jak woda czy powietrze. Korzystnie wpływa na odporność organizmu, pozytywnie działa na nastrój, stymuluje syntezę witaminy D3. Musicie jednak pamiętać, że kilkanaście minut dziennie wystarczy, aby w pełni wykorzystać jego dobroczynne działanie. Przedawkowanie promieni słonecznych ma bowiem bardzo niekorzystne skutki dla  zdrowia i urody.

UVA i UVB – co to jest?

Promieniowanie UV, czyli promieniowanie ultrafioletowe, to niewidzialne dla człowieka fale elektromagnetyczne emitowane m.in. przez słońce. Dla skóry są jednak bardzo niebezpieczne. W przypadku nadmiernej ekspozycji na słońcu mogą spowodować jej poważne uszkodzenia. Słońce emituje ultrafiolet w zakresie UVA, UVB i UVC, ale atmosfera ziemska w całości pochłania UVC.

Promieniowanie UVB przyczynia się do zwiększonej produkcji melaniny, czyli barwnika, który przejściowo zmienia zabarwienie skóry. To właśnie dzięki niemu możemy pochwalić się piękną opalenizną. Jednak nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania UVB skutkuje bolesnymi zaczerwienieniami skóry oraz oparzeniami.

Zupełnie inaczej jest w przypadku UVA. Promienie te nie powodują widocznych na pierwszy rzut oka zmian, wnikają natomiast w głębokie warstwy skóry. Skutki ich działania zauważalne są dopiero po kilku latach. Odpowiedzialne są przede wszystkim za tworzenie wolnych rodników, co w długim okresie przyczynia się do fotostarzenia skóry, nietolerancji na słońce, a także rozwoju nowotworów skóry.

Słońce a dziecko – chroń skórę dziecka przed słońcem

Dzieci są szczególnie narażone na negatywne skutki działania promieni słonecznych. Ich skóra jest cieńsza, przez co wrażliwsza, a mechanizmy obronne jeszcze nie w pełni ukształtowane. Co więcej dzieci zazwyczaj dłużej przebywają na słońcu niż dorośli. Dlatego tak ważna jest ochrona skóry przed działaniem promieni UV już od najmłodszych lat. Jak chronić się przed szkodliwym działaniem słońca? Pierwszą ważną kwestią jest odpowiednia odzież. Noście luźne i przewiewne ubranie, wykonane z naturalnych materiałów. Powinno zakrywać ramiona, dekolt oraz uda, czyli miejsca wyjątkowo narażone na działanie słońca. Ogromnie ważne jest również nakrycie głowy. Jest obowiązkowym elementem letniego stroju, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie zapominajcie o ochronie oczu. Częsta ekspozycja na słońce może prowadzić do poważnych uszkodzeń siatkówki. Prawidłowo dobrane okulary przeciwsłoneczne chronią oczy w 100% przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Dobór kosmetyków przeciwsłonecznych

Poza odpowiednim ubraniem, bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. SPF to współczynnik ochrony przed promieniami UVB. Powinien być dobrany do rodzaju skóry – im jaśniejsza, tym wyższy filtr. Dla dzieci, z uwagi na ich delikatną i wrażliwą skórę, stosuje się kosmetyki wyłącznie z filtrem 50+. O tym, czy produkt chroni nas przed działaniem promieni UVA, informuje nas umieszczone na opakowaniu napis UVA w kółeczku. Pamiętajcie – kosmetyk musi chronić was przed obydwoma rodzajami promieniowania, tylko wtedy będzie stanowił barierę dla słońca.

Oprócz informacji o wysokości filtra przeciwsłonecznego, zwróćcie również uwagę na to, czy produkt jest wodoodporny. Takie właściwości są przydatne nawet wtedy, kiedy nie zamierzacie się kąpać. Latem skóra znacznie bardziej się poci, co powoduje zmywanie kosmetyków z jej powierzchni. Skład produktów przeciwsłonecznych to także niezwykle ważna informacja. Im więcej naturalnych składników, tym mniejsze ryzyko podrażnień skóry. Zwróćcie na to szczególną uwagę, kiedy wybieracie kosmetyki dla dzieci.

Aplikacja kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym

O skuteczności kosmetyków przeciwsłonecznych, poza składem, decyduje także sposób ich aplikacji. Pamiętajcie, aby użyć produktu z filtrem ochronnym co najmniej na 20 minut przed wyjściem z domu. Ten czas jest konieczny, aby składniki zawarte w kremie mogły aktywnie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Aplikację kosmetyku należy powtarzać mniej więcej co dwie godziny w trakcie całego czasu ekspozycji na słońce, a także po każdej kąpieli – nawet w przypadku kosmetyków wodoodpornych!

Co po opalaniu?

Czasem zdarzy się, że nawet po odpowiednim zabezpieczeniu skóry, po całym dniu pojawią się na niej zaczerwienienia. Warto więc wyposażyć się w preparat, który je złagodzi. Powinien w swoim składzie mieć substancje, które pomogą skórze w jej regeneracji.

Cieszcie się słońcem! Nie zapominajcie jednak przy tym o odpowiedniej ochronie skóry. Jeśli mądrze zabezpieczycie się przed negatywnym działaniem słońca, będziecie mogli bezpiecznie korzystać z uroków lata.

POLECAMY

FLUID MINERALNY  50+
wysoce wodoodporny bezzapachowy

Wskazania: Do skóry wrażliwej, skóry nietolerującej filtrów chemicznych i substancji zapachowych, skóry nadreaktywnej.
Właściwości: Ochrona o bardzo szerokim spektrum promieniowania UV dzięki unikalnemu  połączeniu składników opracowanych przez Dział Badań Laboratorium Pierre-Fabre. Łatwo wchłanialny*. Matowe wykończenie*. Lekka konsystencja*. Chroni i nawilża* skórę wrażliwą i/lub o zmniejszonej tolerancji poprzez:
⇒ Fotostabilny kompleks  filtrów, które zapewniają długotrwałą ochronę
⇒ Pre-tokoferyl (silny przeciwutleniacz)
⇒ Wodę termalna Avène (właściwości kojące i łagodzące podrażnienia).
Sposób użycia:  przed każdą ekspozycją na słońce należy nałożyć na twarz i szyję osoby dorosłej produkt w ilości odpowiadającej 1 długości palca**. Należy często powtarzać jego aplikację. Formuła opracowana tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii.

* Górne warstwy skóry         ** Używając dawki mniejszej niż zalecana, znacząco zmniejsza się poziom ochrony.

KREM PRZECIWSŁONECZNY ANTI-AGE 50 +
Anti-aging Suncare 50 +

bezzapachowy 

Wskazania: Filtr słoneczny o bardzo wysokiej ochronie do pielęgnacji przeciwstarzeniowej, przeznaczonej dla skóry wrażliwej.
Właściwości:  Krem przeciwsłoneczny ANTI-AGING SPF 50+ zapewnia szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej UVB i UVA,  dzięki zastosowaniu unikalnej formuły SunSitive® protection, która łączy w sobie:
⇒ Fotostabilne  filtry słoneczne, gwarantujące długotrwałą ochronę,
⇒ Pre-tokoferyl, prekursor witaminy E o właściwościach antyoksydacyjnych, który zapewnia ochronę komórek przed wolnymi rodnikami,
⇒ Wodę termalna Avène, znaną ze swoich właściwości kojących i łagodzących podrażnienia,
⇒ Ascofilline™, składnik o działaniu przeciwstarzeniowym*, który w połączeniu z kompleksem SunSitive® protection pomaga zapobiegać
fotostarzeniu się skóry.
Jego  konsystencja – „suchego dotyku” zapewnia transparentność po nałożeniu, chroni i nawilża** wrażliwą skórę.

Sposób użycia:  przed każdą ekspozycją na słońce należy nałożyć na twarz i szyję osoby dorosłej produkt w ilości odpowiadającej 7 dawkom*(7 naciśnięć pompki). W celu utrzymania skuteczności działania produktu należy często powtarzać jego aplikację. Formuła opracowana tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii.
* Badania in vitro             ** Górne warstwy skóry                *** Używając dawki mniejszej niż zalecana, znacząco zmniejsza się poziom ochrony.

MLECZKO DO CIAŁA SPF 50+
bardzo wysoka ochrona 

Ochrona przed szerokim spektrum promieniowania UV, dzięki zastosowaniu unikalnego połączenia składników, formuły Sunsitive® Protection:
⇒ Kompleks fotoochronny, stabilny i skuteczny przy dłuższym przebywaniu na słońcu;
⇒ Pre-tokoferyl, prekursor witaminy E (silny przeciwutleniacz);
⇒ Woda termalna Avène, o właściwościach kojących i łagodzących podrażnienia.
Konsystencja mleczka, chroni i nawilża skórę wrażliwą.

REFLEKS SŁONECZNY DLA DZIECI SPF 50+
bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna bezzapachowy wodoodporny dp twarzy i ciała do skóry wrażliwej hipoalergiczny 

Formuła opracowana specjalnie dla skóry wrażliwej. Kieszonkowy format produktu ułatwia jego użycie i pozwala chronić dzieci przed słońcem w każdym momencie. Jest hipoalergiczny i nie powoduje powstawania zaskórników.
Sposób użycia: przed ekspozycją na słońce nałożyć Refleks słoneczny dla dzieci SPF 50+ na twarz i szyję dziecka w ilości kremu mieszczącej się na długości palca*. Aplikację produktu należy często powtarzać.

* Zmniejszenie ilości nakładanego produktu znacząco obniża poziom ochrony przeciwsłonecznej.

 ZESTAW CLENANCE 
EMULSJA CLENANCE SPF 50+

bardzo wysoka ochrona 

Do skóry skłonnej do niedoskonałości, narażonej na intensywne promieniowanie słoneczne. Ochrona przed szerokim spektrum promieniowania UV, dzięki zastosowaniu unikalnego połączenia składników, formuły Sunsitive® Protection:
⇒ Kompleks fotoochronny, stabilny i skuteczny przy dłuższym przebywaniu na słońcu,
⇒ Pre-tokoferyl, prekursor witaminy E (silny przeciwutleniacz),
⇒ Woda termalna Avène, o właściwościach kojących i łagodzących podrażnienia,
⇒ Monolaurynian o właściwościach seboregulujących, matuje skórę.

CLENANCE WODA MICELARNA 100 ml

Łagodnie usuwa zanieczyszczenia, w tym również makijaż wodoodporny oraz przyczynia się do zmniejszenia nadmiernego wydzielania sebum. Skóra jest świeża i oczyszczona. Bez spłukiwania. Dla cery z niedoskonałościami. Do twarzy i oczu.

 ZESTAW PO OPALANIU 
REGENERUJĄCE MLECZKO PO OPALANIU 400 ml
dla całej rodziny hipoalergiczny 

Efekty już po jednorazowej aplikacji: 100% komfortu dla skóry, 100 % nawilżenia, 100% ukojenia.*
  ⇒ Koi i nawilża skórę po ekspozycji na słońce.
⇒ Bez parabenów.
⇒ Hipoalergiczne, nie powoduje powstawania zaskórników.
⇒ Zawiera 82% Wody termalnej Avène, którY koi i łagodzi podrażnienia.

* % badanych, które przyznały ocenę > w skali 1:10

TRIXERA NUTRITION ŻEL OCZYSZCZAJĄCY100 ml

Codzienna pielęgnacja suchej i bardzo wrażliwej skóry dla całej rodziny. Delikatnie oczyszcza i nawilża nawet najbardziej wrażliwą skórę, a delikatnie perfumowana konsystencja zapewnia komfort skórze i codzienną przyjemność użycia. Skóra jest oczyszczona, delikatna i chroniona przed wysuszeniem.