Okulary przeciwsłoneczne – dlaczego z salonu optycznego?

Wiemy, że oczy potrzebują ochrony przed promieniowaniem UV. Jakie okulary dadzą odpowiednie zabezpieczenie i dlaczego warto zainwestować w zdrowie oraz jakość, wybierając ciemne szkła w salonie optycznym?

Okulary przeciwsłoneczne - dlaczego z salonu optycznego

Aby dobrze chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym, nie wystarczą same przyciemniane szkła, które montuje się w tanich oprawkach dostępnych na ulicznych stoiskach czy w sieciówkach. Za okulary przeciwsłoneczne dobrane przez optometrystę trzeba wprawdzie zapłacić więcej, ale wybranie ich to mądra decyzja, dzięki której skutecznie zadbamy o swoje oczy. Jest ku temu wiele powodów.

NOWOCZESNA OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM UV

Nie wszystkie soczewki przeciwsłoneczne zapewniają pełną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Aby okulary można było uznać za przeciwsłoneczne, muszą blokować od 75 do 90% światła widzialnego i 99% promieniowania ultrafioletowego. Niestety, jest prawie pewne, że śliczne aviatory za 40 zł, które wypatrzyliśmy w nadmorskim sklepiku, nie mają takich parametrów.

SPRAWDZALNE WARTOŚCI FILTRÓW

Może się oczywiście zdarzyć, że takie „uliczne” ciemne okulary mają nalepkę lub metkę informującą o wartości faktora przeciwsłonecznego. Tylko jak sprawdzić, czy podane tam informacje są prawdziwe? Nie musimy się tym martwić u optometrysty – kupując w salonie, dostajemy gwarancję, że okulary mają dokładnie te parametry, jakie znajdują się w ich opisie.

PRZECIWSŁONECZNA KOREKTA

Osoby z wadami wzroku również powinny chronić oczy przed promieniowaniem UV – to oczywiste. Jednak jeśli nie używają soczewek kontaktowych, trudno byłoby im nakładać jedne okulary na drugie. I tu z pomocą przychodzi optometrysta – zaproponuje najlepsze rozwiązanie, niezależnie od tego, czy będą to okulary korekcyjne z ciemnymi szkłami na stałe, czy soczewki przyciemniające się pod wpływem światła, tzw. fotochromy. W salonach Ziko Optyk oferowane są takie okulary przeciwsłoneczne w wielu fasonach i kolorach szkieł. Zresztą osobom noszącym soczewki kontaktowe także przydadzą się okulary przeciwsłoneczne korekcyjne – kiedy robią wymaganą przerwę w noszeniu kontaktów, a chcą przebywać na słońcu.

DODATKOWE POWŁOKI POPRAWIAJĄCE JAKOŚĆ WIDZENIA

Sklepowe ciemne okulary nie mają specjalnych filtrów, takich jak filtr polaryzacyjny. Wyposażenie szkieł w tę powłokę możliwe jest tylko u profesjonalnym salonie optycznym. Czy warto wybrać okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją? Zdecydowanie. Przeciwsłoneczne soczewki przez to, że są ciemne, często utrudniają wyraźne widzenie. Filtr polaryzacyjny sprawia, że wznosi się ono na zupełnie inny poziom.

JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Decydując się na okulary przeciwsłoneczne w salonie optycznym, można być w 100% pewnym, że mają one wysoką jakość, deklarowane faktory UV oraz wykonane zostały z bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Takiej gwarancji nie mamy w przypadkowo zakupionych okularach – nie wiemy, z jakich tworzyw je zrobiono i czy naprawdę mają jakiekolwiek filtry. Nie mamy też raczej możliwości złożenia reklamacji, gdyby działo się z nimi coś złego nie z naszej winy.

JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O OKULARY PRZECIWSŁONECZNE

Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór droższych, ale bezpiecznych i wysokiej klasy okularów przeciwsłonecznych w salonie optycznym, warto zachować je jak najdłużej w dobrej kondycji. Niestety, nie sprzyja temu wakacyjny czas – plażowanie, wycieczki. Wszystkie te aktywności tworzą potencjalne zagrożenie dla okularów – przekładanie, zdejmowanie i nakładanie w czasie podróżowania różnymi środkami lokomocji, narażenie na działanie piasku czy słonej wody nad morzem oraz innych czynników atmosferycznych podczas letnich wędrówek. Dlatego absolutnym minimum powinno być posiadanie dobrego jakościowo, koniecznie twardego etui na okulary. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też zawieszenie ich na łańcuszku, który utrudni ewentualne zgubienie. Na plaży nie odkładajmy okularów na piasek ani nie zabierajmy ich do wody, a na wycieczce i w środkach lokomocji nie wkładajmy na głowę, aby zapobiec zniekształceniu albo porysowaniu przez gałęzie. Jeśli na okularach znajdą się drobinki piaski, nie wycierajmy ich szmatką, a spłuczmy czystą wodą.