Piegi i przebarwienia – jak dbać o taką cerę latem?

Piegi… dla jednych są źródłem kompleksów, a inni uważają, że dodają uroku. Niezależnie od podejścia posiadaczki piegów powinny szczególnie troszczyć się o swoją cerę w lecie i bardzo ostrożnie korzystać z kąpieli słonecznych, ponieważ pod wpływem słońca piegi mogą ciemnieć i tworzyć plamy.  Dowiedz się jak ją pielęgnować!

piegi i przebarwienia skóry

PIEGI

Piegi – te drobne, gładkie plamki umiejscowione najczęściej na skórze twarzy, szyi, dekoltu i przedramion u osób z jasną karnacją – dla jednych są urocze, dla innych stanowią jedynie defekt kosmetyczny, który pragną ukryć. Nie mniej jednak wszyscy posiadacze piegowatej cery muszą o nią troskliwie dbać, szczególnie w okresie letnim. Występowanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Przyczyną ich powstawania jest nadmiar barwnika – melaniny – w melanocytach. W zależności od ekspozycji na promieniowanie słoneczne piegi charakteryzują się różnym stopniem natężenia barwy. Stąd też w okresie jesienno-zimowym piegi są mniejsze i jaśniejsze, natomiast w sezonie wiosenno-letnim ciemnieją i zwiększa się ich ilość.

 

JAK POWSTAJĄ PIEGI I PRZEBARWIENIA?

 

SŁOŃCE
Promieniowanie UV uaktywnia melanocyty w efekcie czego dochodzi do tworzenia się barwnika, a ponieważ funkcjonowanie melanocytów, w przypadku skóry piegowatej jest zaburzone, dochodzi do powstawania coraz większej liczby piegów.

GENY
Skłonność do powstawania piegów to wynik posiadania wariantu genu MC1-R, który reguluje jaki rodzaj melaniny jest produkowany przez naszą skórę. Dziedziczy się go po rodzicach tak jak kolor włosów czy kolor oczu.  

HORMONY
Piegi i przebarwienia często pojawiają się u kobiet w trakcie ciąży, stosowania antykoncepcji hormonalnej czy też menopauzy, co jest związane z wahaniami hormonalnymi.

 

LEKI
Niektóre z zażywanych przez nas leków jak np. barbiturany, fenyloftaleiny, środki przeciwmalaryczne mogą spowodować tworzenie się na skórze piegów i przebarwień.

KOSMETYKI FOTOUCZULAJACE
Perfumy i dezodoranty oraz kremy zawierające w składzie retinol i kwasy owocowe, w połączeniu ze słońcem mogą wywołać reakcje fotouczulające, objawiające się np. przebarwieniami na skórze.

CHOROBY I SCHORZENIA
Przebarwienia na skórze mogą być objawem różnego rodzaju chorób, jak np.: cukrzycy, niewydolności wątroby i nerek, nowotworu jajnika.

 

TRĄDZIK
Przebarwienia po trądziku nie powstają tylko po pryszczach, ale również mogą pojawić się po wystawieniu skóry na działanie promieniowania UV. Jeśli skórę uszkodzoną trądzikiem poddamy ekspozycji na słońce (lub lampy solaryjne), musimy liczyć się z tym, że nawet gdy pryszcze znikną, to mogą pozostawić na skórze ciemne plamki. Zapomnij więc o wyciskaniu pryszczy, bo problemy skórne mogą być jeszcze większe.

 Link - artykuł "Trądzikowi powiedz nie!"

 

PIELĘGNACJA SKÓRY Z PIEGAMI

Wakacyjne słońce sprawia, że na naszych twarzach pojawiają się delikatne piegi, które mogą być dodawać nam uroku. Musimy jednak pamiętać, że zwiększony kontakt ze słońcem może spowodować, że przestaniemy nad nimi panować i staną się dla nas urodowym defektem.  Aby uniknąć większej ilości piegów oraz przebarwień, na które są narażeni posiadacze piegowatej, jasnej cery należy stosować się do kilku zasad:

1. Unikać ekspozycji na słońce między godziną 12:00 a 15:00.
2. Osłaniać głowę kapeluszem lub czapką.
3. Jeśli to możliwe przebywać w cieniu (pod parasolem, w namiocie)
4. Stosować preparaty na skórę o wysokim faktorze ochronnym (SPF50)
5. Po kąpielach słonecznych warto zastosować kremy zawierające antyoksydanty, które wspomagają regenerację skóry i zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry.

 

DLA SKÓRY Z PIEGAMI I SKŁONNEJ DO PRZEBARWIEŃ ZIKO DERMO POLECA

BIODERMA Photoderm SPOT SPF 50 Krem przeciw przebarwieniom, 30 ml

BIODERMA Photoderm SPOT SPF 50
Krem przeciw przebarwieniom, 30 ml

Preparat chroni skórę przed szkodliwym działaniom promieni UVA i UVB, dzięki czemu ogranicza powstawanie przebarwień. Bardzo ważne, aby krem nakładać regularnie, kilka razy dziennie przed ekspozycją na słońce. Preparat dodatkowo chroni skórę przed uszkodzeniem i przedwczesnym starzeniem.

SYNCHROLINE Thiospot Skin Roller sztyft, 5 ml

SYNCHROLINE Thiospot Skin
Roller sztyft, 5 ml

Roztwór alkoholowy do punktowego stosowania na przebarwienia skóry twarzy i ciała: piegi, pieprzyki oraz na plamy wątrobowe i przebarwienia spowodowane promieniowaniem słonecznym, ciążą, tabletkami antykoncepcyjnymi. Działa szybko i skutecznie zmniejszając intensywność ciemnych, punktowych przebarwień i plam.

VICHY Ideal Soleil SPF50 Krem barwiący do twarzy zapobiegający przebarwieniom, 50 ml

VICHY Ideal Soleil SPF50
Krem barwiący do twarzy zapobiegający przebarwieniom, 50 ml

Preparat chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, a dzięki swojej pigmentowanej formule ujednolica kolor skóry i koryguje ciemniejsze plamki. Krem przeznaczony do stosowania na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Zapobiega przebarwieniom.