Pielęgnacja skóry z przebarwieniami

Każdy rodzaj skóry potrzebuje odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. W trakcie wakacji chętnie wystawiamy się na działanie promieni słonecznych, a brak właściwych środków ochronnych przed słońcem, skutkuje przebarwieniami.

CZYM SĄ PRZEBARWIENIA?

Przebarwienia to zaburzenia w pigmentacji skóry. Za proces pigmentacji odpowiedzialna jest melanina, barwnik występujący w naszej skórze, który najlepiej eksponowany jest latem na odkrytym ciele, w postaci pięknej opalenizny. Niestety nie zawsze opalanie kończy się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Statystycznie jedna trzecia powracających z wakacji ma problem w postaci nieestetycznych ciemnych plam skoncentrowanych najczęściej na twarzy, dekolcie i ramionach. Mogą one przybierać różną postać. Od drobnych nieregularnych plamek, najczęściej skoncentrowanych na nosie policzkach i ramionach, uważanych za urocze i nazywanych piegami, aż po regularne i symetryczne plamy obejmujące dużą część twarzy, zwłaszcza czoło i policzki.

 

JAK POWSTAJĄ PRZEBARWIENIA?

Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej produkcji i nieprawidłowej dystrybucji melaniny w skórze. Nieprawidłowości te wynikają najczęściej na skutek ekspozycji na słońce skóry:
– ze zmianami zapalnymi, np. po trądziku czy chorobach skóry, typu ospa wietrzna,
– po przyjmowaniu leków, np. antybiotyków, hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy preparatów ziołowych o właściwościach fotouczulających,
– po intensywnych zmianach hormonalnych, tj. ciąża czy menopauza,
– w trakcie chorób tarczycy lub wątroby,
– po użyciu perfum zawierających w składzie np. bergamotkę,
– z wrodzoną predyspozycją (piegi).

 

POZBĄDŹ SIĘ PRZEBARWIEŃ

Aby pozbyć się plam barwnikowych trzeba przejść nierzadko ciężką batalię. Jako broń do walki z nadmiarem melaniny może posłużyć nam wiele metod, począwszy od domowych sposobów jak np.: maseczka z ogórka, wywar z pietruszki czy tonik z cytryny, poprzez całą gamę dermokosmetyków dostępnych m.in. w drogeriach Ziko Dermo, aż po metody stosowane w salonach kosmetycznych, czyli różnego rodzaju eksfoliacje, użycie lasera, metody IPL, krioterapie czy też inne zabiegi.

Dobór metody zależy od rodzaju, lokalizacji i przede wszystkim głębokości przebarwienia, czyli rozmieszczenia złogów melaniny w skórze. Im głębsze jest przebarwienie tym drastyczniejszych trzeba użyć metod. Na piegi pomoże cytryna, ale na melasmę (przebarwienie hormonalne) na pewno nie wystarczy. Największy odsetek zmian barwnikowych podda się działaniu dermokosmetyków.

Obecnie prawie każda z marek dermokosmetycznych ma linię preparatów do walki z plamami pigmentacyjnymi. Szczególnie można tu wyróżnić linię Thiospot marki Synchroline oraz Pharmaceris W Wybielanie przebarwień. Thiospot to linia preparatów bazująca na połączeniu składników aktywnych wyrównujących koloryt cery oraz hamujących powstawanie melaniny. To także preparaty, które posiadają status wyrobów medycznych i często są polecane przez lekarzy dermatologów. W serii Pharmaceris W znajdziesz kosmetyki produkty do rozjaśniania powstałych już przebarwień jak również produkty z filtrem UV polecane do stosowania na dzień, aby przebarwienia nie pojawiły się na nowo.

Stosowanie kremów wybielających możemy połączyć z peelingami różnego rodzaju. Eksfoliacje kwasami to najczęstszy zabieg przeprowadzany w salonach kosmetycznych, pomaga on złuszczyć nawet głębokie przebarwienia, ale ważny jest tu wybór odpowiedniego kwasu i jego stężenia, które dobierane jest w zależności od głębokości przebarwienia oraz typu cery.

 

CHROŃ SKÓRĘ PRZED PRZEBARWIENIAMI

Walkę z przebarwieniami zaczynamy zazwyczaj na jesień i możemy ją prowadzić przez cały sezon jesienno-zimowy. Natomiast latem chronimy skórę przed promieniami słonecznymi, przede wszystkim nie wystawiając na słońce skóry niezabezpieczonej odpowiednimi filtrami przeciwsłonecznymi. Filtry powinny mieć faktor 50+ i wysoki współczynnik PPD, czyli wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA. Najlepsze są filtry mieszane chemiczno-fizyczne, ale nawet takie muszą być aplikowane co 2-3 godzimy. Szczególnie polecamy kremy z filtrami marek Pharmaceris i La Roche-Posay.

Walka z przebarwieniami nie jest łatwa, a na efekty trzeba czekać długo, czasami nawet kilka miesięcy. Podstawową jednak zasadą w pielęgnacji takiej skóry jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej praktycznie przez cały rok.

 

DO OCHRONY PRZED PRZEBARWIENIAMI EKSPERT ZIKO DERMO POLECA
 

PHARMACERIS S
Hydrolipidowy krem ochronny do twarzy SPF 50
50 ml

DERMEDIC Sunbrella
Krem ochronny SPF 50+ skóra tłusta i mieszana
50 g

LA ROCHE-POSAY Anthelios
Bezzapachowy krem do skóry twarzy SPF 50+
50 ml