Powłoka antyrefleksyjna – co to jest i dlaczego warto ją mieć w okularach 

Nowoczesne soczewki okularowe mogą być wyposażone w szereg dodatkowych powłok wpływających na lepszą jakość widzenia i trwałość szkieł. Najczęściej wybierana jest jednak powłoka antyrefleksyjna. Sprawdź, czym jest i dlaczego warto zdecydować się na okulary właśnie z nią. 

Dla osób noszących okulary na stałe jakość szkieł jest bardzo ważna zarówno z perspektywy komfortu widzenia, jak i z przyczyn zdrowotnych. Długie godziny spędzane przed komputerem w czasie pracy oraz codzienne funkcjonowanie sprawiają, że nasze oczy narażone są na stały kontakt ze światłem naturalnym lub – dużo bardziej obciążającym narząd wzroku – wysokoenergetycznym światłem niebieskim emitowanym przez różnego rodzaju ekrany. Osoba, która nie zatroszczy się o właściwą ochronę oczu, musi liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, jak szybkie męczenie się wzroku, bóle głowy lub tracenie ostrości widzenia. Dlatego przy doborze okularów warto skorzystać z powłok uszlachetniających, do których należy powłoka antyrefleksyjna, zwana po prostu antyrefleksem. Zwykłe soczewki bez tej dodatkowej warstwy odbijają światło, tworząc bliki i refleksy, które utrudniają widzenie i z czasem męczą oczy. Jeśli natomiast szkła pokryjemy powłoką antyrefleksyjną, zniwelujemy niekorzystne działanie odbijanych promieni słonecznych. 

Czym jest powłoka antyrefleksyjna w okularach

Powłokę antyrefleksyjną tworzy się poprzez nałożenie na soczewkę jednej lub kilku warstw specjalnego lakieru, który zmniejsza ilość światła odbijanego przez szkło okularowe. 

Z fizycznego punktu widzenia wygląda to następująco: fale świetlne przechodzą przez różne substancje, związki i materiały (ośrodki) z różną prędkością lub nie przechodzą wcale. Jeśli zetkniemy ze sobą dwa ośrodki o różnej prędkości przenikania światła (w naszym przypadku powietrze ze szkłem okularów), to na tej granicy dochodzi do załamania fali świetlnej, w wyniku czego powstaje odblask – siła tego załamania to współczynnik załamania. Im większa różnica w szybkości przechodzenia światła przez te ośrodki, tym odblask jest większy. Jeśli jednak pomiędzy ośrodki „włożymy” materiał o pośrednim współczynniku załamania, zredukujemy zjawisko odbicia. Dlatego lakier, z jakiego wykonuje się powłoki antyrefleksyjne, posiada większy od powietrza, ale mniejszy od światła współczynnik załamania.  

Co daje antyrefleks w okularach – jakie są zalety powłoki antyrefleksyjnej

Podstawową funkcją takiej powłoki jest praktycznie całkowita redukcja wszelkiego rodzaju odbić, jakie powstają na powierzchni szkieł na skutek przechodzenia przez nie światła. Tylko tyle? Tak, tylko tyle, ale i aż tyle jednocześnie, bo szkła okularowe pozbawione możliwości pojawienia się efektu odbicia posiadają wiele nieocenionych zalet w porównaniu z okularami bez antyrefleksu. Należą do nich przede wszystkim: 

  • lepsze odwzorowanie barw i kontrast; 
  • większa ilość światła docierającego do oka, a co za tym idzie – widzenie większej liczby szczegółów; 
  • brak widzianych przez noszącego okulary odbić na szkłach przedmiotów znajdujących się przed nimi i za nimi; 
  • brak przesłaniających oczy refleksów pojawiających się na szkłach od strony rozmówcy osoby w okularach, a co za tym idzie poprawa estetyki wyglądu „okularnika”; 
  • większa przejrzystość szkieł i wyraźniejszy obraz w porównaniu do szkieł bez powłoki – przepuszczalność światła jest większa o około 15%; 
  • mniejsza podatność oczu na zmęczenie, co ściśle wiąże się z eliminacją wymienionych zjawisk świetlnych występujących na soczewkach bez powłoki; 
  • możliwość jednoczesnego występowania na szkłach wraz z innymi powłokami uszlachetniającymi.  

Powłoki antyrefleksyjne są także bardzo trwałe, jednak i one mogą ulec uszkodzeniu przez czynniki chemiczne, mechaniczne oraz kontakt z temperaturą powyżej 60°C. 

Jakie są rodzaje powłok antyrefleksyjnych

Najbardziej rozpowszechnione są antyrefleksy posiadające delikatny zielonkawy odcień. Pojawia się on na szkłach tylko w niektórych sytuacjach, kiedy światło pada pod specyficznym kątem, nie wpływa to na pozostałe właściwości powłoki. Na rynku dostępne są też okulary z powłoką antyrefleksyjną achromatyczną, czyli bezbarwną, jednak nie są one tak skuteczne jak te z zielonkawą. 

Do pracy z ekranami służą specjalne powłoki antyrefleksyjne wycinające światło HEV, a do jazdy samochodem te, które zmieniają zabarwienie soczewki i wyostrzają kontrast. 

Dobrą wiadomością jest fakt, że powłoką antyrefleksyjną mogą być pokryte także soczewki okularów przeciwsłonecznych, a również soczewki szklane i organiczne, czyli „plastikowe”. 

Kto powinien nosić okulary z antyrefleksem

Optycy zalecają je właściwie wszystkim ze względu na lepszy wskaźnik przezroczystości i brak odblasków, a co za tym idzie – większy komfort użytkowania i mniejsze męczenie się oka. Ale są też grupy osób i zawody, gdzie noszenie okularów z powłoką antyrefleksyjną jest wręcz wskazane. 

Na pewno należą do nich wszyscy ci, którzy pracują przy komputerach – wiele godzin pracy przed ekranem fatalnie wpływa na wzrok, a specjalna powłoka antyrefleksyjna istotnie niweluje ten czynnik. Antyrefleksy sprawdzą się także u osób spędzających dużo czasu ze smartfonem, gdzie dodatkowym czynnikiem negatywnie wpływającym na oczy jest mała wielkość ekranu. Szkła ze specjalną powłoką antyrefleksyjną zdecydowanie powinni nosić także uczniowie, zwłaszcza w obecnych czasach pandemii, kiedy muszą brać udział w zdalnych lekcjach przed komputerem, mogą sięgnąć po specjalistyczną powłokę dedykowana do użytku z oświetleniem LED/komputerem, gdyż zwykły antyrefleks jest niewystarczający do ochrony wzroku przed negatywnym skutkiem niebieskiego światła/wysokoenergetycznego światła. 

Okulary z antyrefleksem wydają się też koniecznością dla kierowców. W czasie podróży po zmroku antyrefleks zapewni idealną przejrzystość i brak dekoncentrujących odbić, co z pewnością poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy. 

Ten typ okularów powinien też pomóc osobom, których praca polega na kontakcie z klientem – antyrefleks sprawia, że na soczewce nie pojawiają się odblaski widziane z zewnątrz przez inne osoby, a więc nasze oczy są zawsze dobrze widoczne, także na zdjęciach! 

Czy warto zainwestować w okulary z antyrefleksem

Redukcja takich zjawisk optycznych, jak odbicia światła lub przedmiotów, mniejsze zmęczenie oczu, lepsza widoczność, większa przejrzystość i kontrast – to najważniejsze zalety okularów z powłoką antyrefleksyjną. Sprawiają one, że w dzisiejszych czasach, kiedy nasz zmysł wzroku jest bardzo intensywnie eksploatowany, powłoka antyrefleksyjna w okularach staje się wręcz nieodzowna. A że może być stosowana w każdym typie soczewek okularowych – szklanych, organicznych, korekcyjnych, przeciwsłonecznych, a nawet w „zerówkach”, nie ma przeciwwskazań, by stosował je każdy, kto nosi okulary na stałe.