Preparaty z retinolem- korzystaj z nich bezpiecznie!

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Czas beztroski, odpoczynku i swawoli. W kosmetyczkach ubywa kosmetyków kolorowych, pojawiają się natomiast te, które odżywią i nawilżą skórę.

WITAMINA A I JEJ POCHODNE

Jedną z najpopularniejszych witamin, która posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce jest Witamina A. To jedna z pierwszych odkrytych witamin w ogóle. Wszystkie formy witaminy A to RETINOIDY. Retinol to podstawowa forma witaminy A. Pozostałe pochodne to kwas retinowy, retinal, beta-karoten oraz związki estrowe octan i palmitynian retinylu.

Kwas retinowy (tretinoina) – to najsilniejsza forma witaminy A, dostępna tylko w preparatach na receptę. Przy nieuzasadnionym użyciu może wywołać podrażnienie, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, a w ekstremalnych przypadkach nawet poparzenie.

Retinal (retinaldehyd) – składnik opatentowany przez koncern kosmetyczny Pierre Fabre. Dostępny w kosmetykach marki Avene, głównie w produktach przeciwzmarszczkowych Ystheal oraz Serenage.

Estry witaminy A (palmitynian retinylu i octan retinylu) – zwyczajowa nazwa to pro-retinol, najtańsza i najsłabiej działająca forma witaminy A. Działa głównie nawilżająco, pełni funkcję antyoksydantu, zapobiega łuszczeniu i rogowaceniu skóry, natłuszcza.

Beta-karoten (pro-witamina A) – działa antyrodnikowo, jest silnym przeciwutleniaczem. Występuje głównie w roślinach.

Retinol – wpływa na formowanie się prawidłowo zbudowanych komórek skóry i sprzyja ich odnowie. Pochodna witaminy A wygładza skórę, przyczynia się do poprawy jej kolorytu oraz struktury.

 

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ RETINOL?

Im dłużej stosuje się retinol, tym naskórek staje się bardziej spoisty i młodszy, zmniejsza się bowiem liczba nieprawidłowych i uszkodzonych komórek skóry. Dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu i normalizującemu wierzchnia, zgrubiała warstwa naskórka, zostaje zredukowana, co w początkowej fazie stosowania retinolu powoduje zwiększoną wrażliwość na promieniowanie słoneczne i potrzebę ochrony.

Ponadto w wyniku regularnego stosowania retinolu zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. Białka te odpowiedzialne są za jędrność skóry, reperują ją i odbudowują już zniszczone włókien kolagenowych i elastycznych. Dodatkowo retinol stymuluje produkcję kwasu hialuronowego w skórze, którego ilość spada wraz z wiekiem i który jest odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie komórek skóry. Efektem stosowania retinolu jest pogrubienie i wymodelowanie skóry. Produktem, który należy polecić jest La Roche Posay Redermic R, krem pod oczy.

Retinol to także składnik działający na plamy i przebarwienia różnego pochodzenia. Cera staje się mniej ziemista, nabiera zdrowszego kolorytu. Retinol sprzyja również redukcji przebarwień pozapalnych np. przebarwień potrądzikowych lub po urazach. Kremem o takim działaniu jest La Roche Posay Effaclar K. Retinol sprawdzi się również do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Wpływa na regulację poziomu wydzielania sebum, zmniejsza tendencję do tworzenia zaskórników.