Prezbiopia – co to jest i jak z nią żyć?

Prezbiopia nie jest chorobą! Prezbiopia nazywana inaczej starczowzrocznością jest zaburzeniem. Jest to naturalny proces, który zachodzi wraz z wiekiem.

Układ wzrokowy człowieka ulega zmianom wraz z upływem czasu. Po ukończeniu 40 roku życia zauważamy, że nasze widzenie z bliska jest inne. Nagle ciężko nam jest odczytać SMS-a, artykuł w gazecie lub skład z etykiety na produkcie w sklepie. Na początku pomaga zdjęcie okularów, powiększenie czcionki w telefonie lub odsunięcie książki na dalszą odległość. Jednak z czasem te działania nie wystarczają…. wtedy należy udać się do specjalisty i dobrać moce do bliży. Dodatkowymi objawami prezbiopii oprócz stałego zamazania podczas widzenia na bliskie odległości są bóle głowy, bóle oczu, uczucie napięcia.

Proces starzenia się soczewki zaczyna się już tuż po narodzinach. Soczewka oka jest strukturą zbudowaną z włókien a ich ilość ciągle się zwiększa. Nowe włókna narastają z części zewnętrznej (tzw. kora soczewki) a stare spychane są do środka (do jądra soczewki) i tam mocno upchane starzeją się i twardnieją. Wtedy nasza soczewka traci swoją elastyczność. Spadek elastyczności powoduje spadek akomodacji i wtedy pojawia się prezbiopia.

W wyniku prezbiopii oko nie ma pełnej zdolności do zwiększania mocy podczas widzenia z bliska. W takim wypadku konieczne jest “sztuczne” zwiększenie mocy oka, czyli zastosowaniem dodatkowej korekcji do bliży. Najprostszym sposobem jest zastosowanie okularów jednoogniskowych do bliży – są to okulary, które pozwalają nam widzieć tylko na jedną odległość do czytania.

Dla osób pracujących np. przy komputerze okulary tylko do czytania mogą okazać się nie wystarczające, ponieważ wtedy potrzebujemy okularów do różnych odległości. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie soczewek tzw. Biurowych (office). Soczewki takie uwzględniają odległość oka zarówno od monitora komputera jak i pozwalają na komfortowe czytanie z bliskich odległości. W ofercie Ziko Optyk możemy odnaleźć kilka rodzajów takich szkieł. Rodzaj zastosowanej soczewki zależy od indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta, dlatego Specjalista dokładnie je rozpoznaje zanim zaproponuje optymalne rozwiązanie. Soczewki biurowe są od razu z powłoką antyrefleksyjną – powłoką rekomendowaną specjalnie dla osób długo pracujących przy komputerze. Najbardziej popularne powłoki do monitorów komputerowych to Crizal Prevencia, Crizal Blue Sapphire lub Blue Max.

Dla osób, które na co dzień noszą okulary ww. soczewki będą nie wystarczające. Taka osoba potrzebuje widzenia do dali, do bliży i do komputera. Dlatego w Ziko Optyk oferujemy okulary progresywne wiodących producentów soczewek optycznych. Soczewki progresywne dają komfort widzenia na każda odległość w jednej parze okularów. Innym rozwiązaniem są multifocalne soczewki kontaktowe, w których również jest możliwe komfortowe patrzenie na każdą odległość. Zapewniają one płynną zmianę mocy optycznej, co pozwala komfortowo i wyraźnie widzieć przedmioty znajdujące się blisko, daleko oraz w odległościach pośrednich.

Ziko Optyk proponuje także soczewki dwuogniskowe, czyli takie, które mają tylko dwie odległości – dal i bliż. Dolna część soczewki koryguje widzenie do bliży a górna widzenie do dali.