Prezbiopia i soczewki progresywne: wszystko co musisz wiedzieć!

Soczewki progresywne zostały stworzone z myślą o osobach po 40. roku życia. W tym wieku zaczyna się pojawiać presbiopia, zwana potocznie „syndromem długich rąk”. Schorzenie to charakteryzuje się pogorszeniem widzenia obiektów z bliska. Żeby móc skupić wzrok na literach w książce, musimy ją od siebie odsuwać. Czynności precyzyjne wymagają albo oddalenia przedmiotów od twarzy, albo założenia okularów „do czytania”.

PREZBIOPIA

Przyczyna prezbiopii leży w postępującym z wiekiem zmniejszaniem się elastyczności soczewki oka i zaburzeniem akomodacji. Akomodacja (nastawność oka) sprawia, że oko dzięki zmianie kształtu soczewki dostosowuje się do obserwowania przedmiotów mieszczących się w różnych odległościach. Elastyczna soczewka na skutek działania wewnątrzgałkowych mięśni rzęskowych, zmienia swój kształt. Skurcz mięśnia rzęskowego sprawia, że patrząc na bliskie odległości soczewka staje się bardziej wypukła i zwiększa swoją moc optyczną. Gdy patrzymy w dal, mięsień rzęskowy rozluźnia się, a soczewka staje się bardziej płaska. Oko z wiekiem stopniowo traci zdolność prawidłowego przystosowania się do odległości patrzenia. Soczewka robi się coraz twardsza, grubsza i mniej elastyczna, przez co zmniejsza się jej zdolność do uwypuklania i spłaszczania. Proces ten rozpoczyna się ok. 40 roku życia i postępuje do wieku 60-65 lat.

Samo posiadanie okularów „do czytania”, czyli z soczewkami o dodatnim indeksie dioptrii, nie jest specjalnie uciążliwe. Problem pojawia się w momencie wystąpienia różnicy ilości dioptrii między patrzeniem w dal, a bliskimi odległościami. Różnica ta zwiększa się wraz z wiekiem, przez co trudno jest ustalić moc soczewek spełniająca wymagania każdej odległości. W takim przypadku konieczność ciągłej żonglerki okularami, aby dobrze widzieć w zależności od sytuacji, może męczyć. “Okulary do czytania”, zupełnie nie nadają się do patrzenia w dalekie odległości, a okulary codziennego użytku nie pomagają przy czytaniu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą soczewki progresywne. Może z nich korzystać każda osoba chcąca uniknąć uciążliwego zmieniania okularów w zależności od odległości, na którą w danym momencie patrzy.

JAK DZIAŁAJĄ SOCZEWKI PROGRESYWNE?

Soczewki progresywne to soczewki wyposażone w trzy strefy, które odpowiadają za ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Na soczewce progresywnej wyróżniono 3 obszary o różnych właściwościach.

Obszar dali zapewnia komfortowe widzenie na duże odległości, znajduje się w górnej części soczewki i ułatwia prowadzenie samochodu, oglądanie filmów w kinie czy podziwianie widoków podczas spaceru. Górny obszar dla dali został wytypowany na podstawie naszych naturalnych zachowań, ponieważ najczęściej patrzymy wprost i w górę właśnie na obiekty znajdujące się daleko od nas.

Obszar pośredni znajduje się w centralnej części soczewki i jest inaczej nazywany strefą progresji. Moc korekcyjna w tej strefie zwiększa się w stosunku do wartości korygujących dal, aż do wartości odpowiadających bliskim odległościom. Idealnie nadaje się do patrzenia na deskę rozdzielczą samochodu lub na ekran komputera.

Obszar bliży jest umiejscowiony na dolnej części soczewki i odpowiada za czytanie lub oglądanie przedmiotów znajdujących się w bliskich odległościach od oka.

Im bardziej zaawansowana konstrukcja soczewek progresywnych, tym łagodniejsze przejście między tymi obszarami, łatwiejsze przystosowanie. Bardziej zaawansowana technologia daje lepszy komfort użytkowania.


BUDOWA SOCZEWKI PROGRESYWNEJ

 

DLACZEGO WARTO UŻYWAĆ OKULARÓW PROGRESYWNYCH?

Okulary progresywne dają poczucie komfortu osobom zmuszonym nosić dwie pary okularów na co dzień. Szczególnie istotne jest to dla kierowców, którzy w czasie jazdy nie muszą wybierać między widzeniem lusterek, deski rozdzielczej lub drogi przed sobą. W okularach progresywnych mogą komfortowo i bezpiecznie prowadzić samochód. Ten typ okularów dobrze sprawdzi się także w przypadku osób pracujących w biurze: w czasie spotkań biznesowych będą mogły swobodnie patrzeć zarówno na prezentację, jak i ekran swojego komputera. Podobnie osoby aktywnie uprawiające sport, dzięki okularom progresywnym będą mogły patrzeć w dal, dając możliwość obserwacji swoich parametrów na sportowym zegarku.

PIERWSZE DNI Z OKULARAMI PROGRESYWNYMI

Pierwsze dni wymuszają nieznaczne zmiany w zachowaniu i przyzwyczajeniach. Trzeba się przystosować do ich używania tak, żeby zniwelować wady i w pełni wykorzystać zalety. Po upływie miesiąca już 95% użytkowników soczewek progresywnych jest zadowolona ze zmiany, nie zgłasza żadnych dolegliwości ani dyskomfortu i uważa, że nowe okulary przyczyniają się do zwiększania komfortu ich życia.