Sauna dla zdrowia i urody

Sauna ma bez wątpienia wielu miłośników. Będąc na basenie, w spa czy innym obiekcie sportowym, chętnie korzystamy z gorących pomieszczeń, pamiętając, że wysoka temperatura w połączeniu z eterycznymi olejkami działa korzystnie na pracę całego organizmu. Na poprawę czego dokładnie możemy liczyć?

WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

Mówiąc o korzyściach z korzystania z sauny dla zdrowia, skupiamy się najczęściej na ogólnie pojętej poprawie odporności. Tymczasem warto doprecyzować tę kwestię, bo – jak się okazuje – sauna może pomóc nam w walce z wieloma dolegliwościami i problemami zdrowotnymi. Przebywanie w gorącym pomieszczeniu to przede wszystkim podarunek dla układu krążenia – rozszerzające się i obkurczające (podczas zimnego natrysku) naczynia krwionośne wspierają transport krwi i poprawiają ukrwienie tkanek. Odblokowane gruczoły łojowe pozwalają natomiast pozbyć się toksyn i metali, oczyszczając organizm i wspomagając jego naturalną ochronę. Wraz z nieczystościami organizm opuszcza też sól, spożywana przez większość z nas nadmiarze – dzięki wyrównaniu jej poziomu, w tkankach nie gromadzi się woda, a my jesteśmy dzięki temu wolni od obrzęków. Nie bez znaczenia są też korzyści umysłowe – ciepło-zimna gimnastyka dla ciała sprzyja rozluźnieniu mięśni i zanikowi uczucia napięcia, organizm ma szansę się zrelaksować, a umysł oderwać od natrętnych myśli i problemów. Wyzwalające się wówczas endorfiny (hormon szczęścia) poprawiają też nastrój i ogólne samopoczucie.

PREZENT DLA SKÓRY

Mimo wyraźnych korzyści zdrowotnych to kosmetyczne walory przebywania w nagrzanych i aromatycznych kabinach są najczęstszym powodem, dla którego wybieramy się do sauny. I nic dziwnego – to, co gorące powietrze „wyprawia” z naszą skórą, jest warte każdej chwili naszego cennego czasu. Poprawa kondycji skóry, nawilżenie i wygładzenie cery, wsparcie w odchudaniu i walce z cellulitem, spowolnienie procesu starzenia się skóry (dzięki jej ujędrnieniu i dotlenieniu), poprawa wchłaniania się kosmetyków – to tylko niektóre z obszernej listy korzyści, które płyną z korzystania z sauny. Korzyści, których najlepiej doświadczyć na własnej… skórze.

***

Warto pamiętać, że istnieją także przeciwwskazania do korzystania z sauny. Jeśli cierpisz na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek lub wątroby, stan zapalny lub zakaźny, chorujesz na epilepsję lub nowotwór, a także gdy jesteś w ciąży – musisz z sauny zrezygnować, by ochronić swoje zdrowie.