Smog a skóra i włosy

Powietrze, którym na co dzień oddychamy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest złej jakości. Smog negatywnie wpływa na naszą skórę i włosy. Poznaj swojego wroga, aby wiedzieć, jak się przed nim chronić.

Smog – truciciel XXI wieku

Smog – to słowo zapewne dobrze znasz, ale czy wiesz, co ono oznacza i jak smog wpływa na twoje zdrowie, skórę i włosy? Określenie „smog” pochodzi z języka angielskiego i powstało w XX wieku ze zbitki dwóch wyrazów: „smoke” (dym) oraz „fog” (mgła). Jest to więc nienaturalne zjawisko atmosferyczne, do którego powstania przyczynia się zanieczyszczenie powietrza w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Głównymi źródłami smogu są gospodarstwa domowe, przemysł transport drogowy, energetyka, rolnictwo.

Co wchodzi w skład smogu? Szereg niezwykle szkodliwych substancji z pyłami zawieszonymi, dwutlenkiem siarki, metalami ciężkimi, benzopirenem i dioksyną na czele. Długotrwała ekspozycja na te toksyczne substancje nie tylko powoduje znaczne problemy z układem oddechowym, ale także przyczynia się do rozwoju wielu nowotworów. Ogromny wpływ smog ma także na naszą skórę i włosy. Fakty są niestety bardzo smutne – przyjmuje się, że godzina spędzona w zanieczyszczonym powietrzu jest dla organizmu równie szkodliwa, jak wypalenie kilkunastu papierosów naraz.

Smog – wpływ na zdrowie człowiek

Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie każdego roku umiera ok. 4,2 miliona ludzi w wyniku zanieczyszczenia powietrza. Lekarze i naukowcy od kilkudziesięciu lat prowadzą badania nad konkretnym wpływem smogu na zdrowie człowieka. Niektóre oddziaływania są już bardzo dobrze znane, a inne nadal pozostają przedmiotem badań. Jedno jest pewne – smog w ogromnym stopniu wpływa na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Im wyższe stężenia zanieczyszczeń, tym częściej i poważniej chorujemy. Choroby i symptomy, które lekarze wiążą z działaniem smogu, to stany zapalne i alergie, podrażnienie spojówek, krtani, tchawicy, łagodne stany zapalne płuc, złe samopoczucie i zmęczenie, udar niedokrwienny mózgu, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca. Niestety wieloletni kontakt z zanieczyszczeniami powietrza może być przyczyną nowotworów złośliwych, takich jak rak płuc, rak zatok, nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku, rak nerek. Smog powoduje także zaburzenia płodności zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Smog a skóra

Czy smog ma wpływ na kondycję naszej skóry? Oczywiście, i nie ma wątpliwości, że jest to wpływ szkodliwy. Skóra narażona na działanie smogu szybciej się starzeje. Wolnorodnikowa Teoria Starzenia mówi, że proces starzenia przyspiesza z powodu uszkodzeń komórkowych wywoływanych przez atak wolnych rodników. Im jest on większy, tym gorzej skóra sobie z nim radzi, pogarsza się jej kondycja i wygląd. Mówimy wtedy o stresie oksydacyjnym. Do czynników wywołujących stres oksydacyjny należy smog, ponieważ zaburza on równowagę pomiędzy destrukcyjnymi wolnymi rodnikami a neutralizującymi je przeciwutleniaczami. Szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza powoduje także zwiększenie tendencji do występowania trądziku, egzemy, wyprysków i wszelkich alergii skórnych.

Smog a skóra – objawy działania zanieczyszczeń

Twoja skóra jest przesuszona, podrażniona, szorstka, nadwrażliwa lub pojawiają się na niej wypryski? A może obserwujesz szybko pojawiające się nowe zmarszczki? To mogą być objawy działania smogu. Wśród najczęstszych objawów szkodliwego wpływu zanieczyszczeń na naszą skórę dermatolodzy wymieniają:

– zwiększoną produkcję sebum,
– nieodwracalne zmiany w składzie płaszcza hydrolipidowego,
– liczne przebarwienia będące wynikiem uszkodzenia przez wolne rodniki melanocytów.

Jak skutecznie chronić skórę przed zgubnym działaniem smogu? W te dni, kiedy zawartość pyłów przekracza normy, ogranicz do minimum pobyt na zewnątrz. Dbaj o prawidłową pielęgnację. Najważniejsze jest oczyszczanie! Po każdym rytuale oczyszczającym na skórę nałóż kosmetyk o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Najlepsze na smog antyoksydanty to witamina E, kwas ferulowy oraz zielona herbata. Ostatnim elementem pielęgnacji powinno być wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego, który pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Szukaj kosmetyków, które mają w składzie masło shea, fermenty bakterii, probiotycznych, beta-glukan, witaminę B3 oraz kwas hialuronowy. Na co dzień możesz stosować barierę mechaniczną w postaci podkładów z dodatkiem silikonów. Nie zapominaj, aby za każdym razem, gdy wracasz do domu, przepłukać skórę, wypłukać jamę ustną i nos wodą morską, umyć włosy, a do oczu wkropić sztuczne łzy, dzięki temu pozbędziesz się pyłów ze skóry.

Smog a włosy

Włosy potrafią być najlepszą ozdobą kobiety, dlatego chcemy, aby były piękne i zdrowe. Cebulka włosa nieustannie pracuje i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niestety toksyny, dym i inne szkodliwe składniki smogu zakłócają jej pracę, hamując wzrost włosów, a czasem nawet prowadząc do ich wypadania. Koreańscy naukowcy z Future Science Research Centre doszli do wniosku, że cząstki stałe PM10 i olej napędowy znajdujące się w smogu obniżają poziom białka kluczowego dla wzrostu włosów. Ponadto cząsteczki pyłu i oleju napędowego podobne do PM10 obniżają poziom innych białek, które determinują porost włosów i ich zatrzymywanie. Smog wpływa także na zewnętrzną warstwę włosa – wysusza go i zwiększa jego łamliwość.

Smog a włosy – na te objawy zwróć szczególną uwagę

Jeśli zauważyłaś, że twoje włosy są szorstkie, łamliwe i zaczęły wypadać, nie czekaj, działaj! Z całą pewnością do złej kondycji twoich włosów przyczynił się smog. Jak pozbyć się niepokojących objawów działania zanieczyszczeń powietrza? Najłatwiejszym sposobem ochrony fryzur jest noszenie czapki, szczególnie w sezonie grzewczym. Kupując szampon, zwracaj uwagę na to, aby działał oczyszczająco zarówno na włosy, jak i skórę głowy. Po umyciu włosów nie zapominaj o nałożeniu odżywki, powinna być głęboko nawilżająca.