Soczewki kontaktowe – alternatywa dla każdego!

Z każdym rokiem wzrasta liczba osób potrzebujących korekcji optycznej wzroku. Dotychczas wykorzystywane w tym celu okulary coraz częściej zastępują soczewki kontaktowe. Używanie soczewek przestaje być domeną osób młodych. Szkła kontaktowe noszą zarówno dzieci jak i osoby po czterdziestym roku życia.

soczewki kontaktowe

ZALETY SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Soczewki zakładane są bezpośrednio na powierzchnię oka i unoszą się na warstwie płynu łzowego, który znajduje się na rogówce. W momencie ruchu gałki ocznej nałożona soczewka porusza się razem z nią. W związku z tym pole widzenia jest pełne i brak tu jakichkolwiek zniekształceń. Dodatkowo, widzimy otoczenie w jego naturalnych wymiarach. Soczewki okularowe plusowe do  korekcji nadwzroczności powiększają, a minusowe wyrównujące krótkowzroczność, pomniejszają widziane przedmioty. Nosząc soczewki kontaktowe, nie zauważamy zmiany wielkości obserwowanych przedmiotów.

Nie zsuwają się z nosa, nie zaparowują, a także nie zalewa ich padający deszcz lub śnieg. Co więcej, stosując soczewki, można bez problemu założyć okulary przeciwsłoneczne. Dzisiejsze soczewki mają także wbudowany filtr, który ma chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Soczewki kontaktowe od A do Z – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Dzięki noszeniu soczewek kontaktowych można bez problemu uprawiać każdy sport, nie martwiąc się, jak w przypadku okularów, że spadną czy potłuką się. Soczewki stanowią także ochronę przed kurzem i wiatrem, nie odbija się w nich światło. Można w nich pływać, nurkować, jeździć konno, grać w piłkę – praktycznie uprawiać każdą dyscyplinę sportu, zapominając zupełnie o swojej wadzie wzroku.

Soczewki pozwalają również na uzyskanie innego wizerunku poprzez zmianę koloru oczu czy powiększenie tęczówki. Są dostępne także w zerowej mocy optycznej. Soczewki kontaktowe mogą służyć równie dobrze krótkowidzom i dalekowidzom, korygują także starczowzroczność i astygmatyzm.

 

RODZAJE SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

  • Soczewki korekcyjne
    służą do wyrównywania różnych wad wzroku – wrodzonych lub nabytych. Mogą to być soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne oraz roczne, a także soczewki do ciągłego noszenia, do 30 dni i nocy.
  • Soczewki lecznicze (terapeutyczne)
    stosowane są jako nośniki leków albo opatrunki w różnych schorzeniach lub urazach rogówki.
  • Soczewki kosmetyczne
    przeznaczone są przede wszystkim do zmiany koloru tęczówki oka, lecz w wielu przypadkach mogą również służyć do przykrycia wad zewnętrznej części oka, zakryć widoczną zaćmę, „odtworzyć” tęczówkę, „zmniejszyć” źrenicę, itp.

 

TYPY SOCZEWEK KOREKCYJNYCH

  • Soczewki sferyczne do korekcji dalekowzroczności (nadwzroczności) lub krótkowzroczności.
  • Soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu.
  • Soczewki progresywne do korekcji prezbiopii (starczowzroczności).

 

SOCZEWKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

soczewki kontaktowe dla dzieciSpecjaliści podają jako granicę początkową założenia szkieł kontaktowych wiek 12 lat. W praktyce wiemy jednak, że już dużo młodszym pacjentom zaleca się takie soczewki. Często okazuje się bowiem, że ośmiolatek będzie lepszym kandydatem niż licealista lub student. Ze względów medycznych soczewki kontaktowe aplikowane są nawet niemowlakom. Istnieje wiele przyczyn, dla których dzieci w każdym wieku mogą odczuć korzyści z noszenia szkieł kontaktowych. Okazuje się, że poza polepszeniem jakości widzenia, soczewki kontaktowe mają również psychologiczne oddziaływanie. Bardzo ważna jest tu chęć poprawy swojego wyglądu, a przez to wyższa samoocena i samoakceptacja. A zatem dziecko noszące soczewki może chętniej stosować zalecaną korekcję wady wzroku.

Istotną kwestią jest także swoboda, jaką zapewniają szkła kontaktowe. Wszystkie badania potwierdzają fakt, iż dzieci i nastolatki mogą bezpiecznie i z powodzeniem korzystać z soczewek kontaktowych.

 

PRZECIWWSKAZANIA DO NOSZENIA SOCZEWEK

Badanie wzroku w Ziko OptykNoszenie soczewek nie jest zalecane osobom, u których stwierdzono:
– chroniczne zapalenie spojówek,
– ciężki zespół suchego oka,
– brak czucia w rogówce.

W pewnych warunkach lub stanach chorobowych istnieje konieczność okresowego ograniczenia noszenia soczewek kontaktowych nawet przez tych, którzy dotychczas stosowali je z powodzeniem. Do przeciwwskazań okresowych można zaliczyć:
– alergie,
– zapalenia,
– infekcje lub podrażnienia oka,
– stosowanie niektórych leków,
– przebywanie w nadmiernie suchych lub zapylonych pomieszczeniach.

 

PIELĘGNACJA I HIGIENA SOCZEWEK

Trzeba pamiętać, że zakładając soczewki, przed ich dotknięciem, należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce. Natomiast po zdjęciu soczewek trzeba przechowywać je w specjalnym płynie, chroniąc w ten sposób przed zanieczyszczeniem. Musimy zwrócić uwagę, żeby soczewki były całkowicie zanurzone w płynie, ponieważ wysuszone pokrywają się drobną siatką pęknięć, kwalifikując się do wyrzucenia.

O typie zalecanych soczewek zawsze decyduje się w oparciu o wszystkie pomiary i efekt dopasowania soczewek próbnych. Ze względów zdrowotnych oraz praktycznych coraz częściej sięgamy po soczewki silikonowo-hydrożelowe, które umożliwiają rogówce swobodne oddychanie. Mogą one być noszone w trybie przedłużonym, a nawet ciągłym, dzięki ich wysokiej przepuszczalności tlenu. Obojętnie czy pacjent jest dzieckiem, czy osobą dorosłą, należy pamiętać o jednym – dobrać soczewki kontaktowe może wyłącznie lekarz okulista lub optometrysta w salonie optycznym, który określi rodzaj, typ i rozmiar soczewki. Soczewka kontaktowa musi być indywidualnie dobrana do każdego oka, a jej noszenie powinno być kontrolowane co najmniej raz na 6 miesięcy.