Promienie świetlne rozchodzą się w różnych kierunkach. Po przejściu przez soczewkę polaryzacyjną uporządkowują się w jednej płaszczyźnie. Kiedy promienie słoneczne padają na gładką powierzchnię ulegają odbiciu i rozpraszają się w dwóch kierunkach: poziomym i pionowym.
Pionowe promienie świetlne są nośnikiem ważnych informacji dla naszych oczu. Dzięki nim widzimy kolory i kontrasty. Natomiast promienie biegnące poziomo tworzą oślepiające białe refleksy szczególnie niebezpieczne przy odbiciu od lśniących powierzchni takich jak np. karoserie samochodów, mokry asfalt, lód, tafla wody. Dzięki soczewkom polaryzacyjnym można obserwować otoczenie bez drażniących oczu odblasków, ze zwiększonym kontrastem i podkreślonymi wyraźnymi kolorami, ale bez ich przekłamania. Idealnie chronią oczy podczas silnego nasłonecznienia. Soczewki polaryzacyjne dzięki swojej konstrukcji eliminują refleksy świetlne powstałe po odbiciu się promieni słonecznych od powierzchni wody, śniegu, szkła, metalu. Co powoduje redukcję odblasków, polepszone widzenie i lepszy kontrast, komfort widzenia, a co najważniejsze 100% ochrony przed promieniowaniem UV-A i UV-B.
Soczewki polaryzacyjne można, a zazwyczaj trzeba stosować w sytuacjach, gdy światło spolaryzowane jest niepożądane, czyli najczęściej wtedy, kiedy światło odbite lub rozproszone utrudnia nam widzenie. Wszystko wskazuje na to, że warto stosować soczewki polaryzacyjne w warunkach na zewnątrz, przy oświetleniu dziennym. Można wówczas zauważyć redukcję światła odbitego np. od kałuż, większe zróżnicowanie barw, poprawę kontrastu, ale końcowy efekt zależy od konkretnych warunków obserwacji. Najczęściej okulary wyposażone w soczewki polaryzacyjne wybierają osoby pracujące w silnym nasłonecznieniu (zwykle wtedy razem z filtrem przeciwsłonecznym i filtrem UV), amatorzy sportów wodnych i zimowych, wędkarze, bądź osoby, którym odblask od powierzchni wody, śniegu, czy szkła zmniejsza komfort widzenia.
Dostępne są także soczewki polaryzacyjne dla kierowców, które w niektórych warunkach poprawiają komfort widzenia poprzez poprawę kontrastu, ale− z drugiej strony − mogą utrudnić obserwację np. kałuż na drodze. Warto przy okazji pamiętać, że okulary polaryzacyjne utrudnią m.in. narciarzom, czy snowboardzistom zobaczenie gładkich tafli lodu.
Stosowanie soczewek polaryzacyjnych jest natomiast niewskazane do pracy i przebywania w pomieszczeniach, ponieważ są ciemniejsze i nie ma też wielu sytuacji, gdy pracujemy z niekorzystnym światłem spolaryzowanym. Optycy zwracają też uwagę na to, by nie montować soczewek polaryzacyjnych w oprawach na żyłkę lub wierconych, a tylko w oprawach pełnych, bowiem soczewki takie są nieco mniej odporne mechanicznie, a bywa, że i też termicznie (rozwarstwiają się), choć mamy nadzieję na stałą poprawę tych parametrów.
Reasumując, polaryzacja pełni ważną funkcję w naszym środowisku wzrokowym i odpowiednio dobierając cechy soczewki okularowej dajemy szansę na wyższy komfort widzenia, a przez to komfort życia. W naszej ofercie posiadamy bardzo duży wybór okularów przeciwsłonecznych o dużej gamie modeli z filtrami UVA i UVB oraz szkła korekcyjne przeciwsłoneczne z polaryzacją firm JAI KUDO, JZO oraz Essilor. Zapraszamy do odwiedzenia naszych salonów Ziko Optyk.
KOLEKCJA MEXX SUN W SALONACH ZIKO OPTYK