Spirulina – zielone superfood o właściwościach zdrowotnych

Spirulina to zielono-niebieska alga z grupy sinic należących do rzędu Oscillatoriales. Hodowana jest w różnych rejonach świata. Taki miejscami są Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, a także Afryka. Sprawdź jakie właściwości i działanie zdrowotne posiada spirulina, która uznawana jest za superfood.

spirulina superfood

LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI SPIRULINY

Spirulina to rodzaj algi o wielu właściwościach leczniczych, zdrowotnych. Ceni się ją przede wszystkim za ogromne bogactwo naturalnych składników i wszechstronne działanie. Jest bogata w m. in. aminokwasy, witaminy z grupy B, również A, C, E, żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor, selen, cynk jodu, bromu, manganu, potasu, żelaza.

Wodorost jest polecany w stanach obniżonej odporności i przemęczenia ze względu na szczególnie wysoką zawartość pełnowartościowego białka. Zawartość aminokwasów jest zbliżona do mięsa i wynosi ok. 70 procent w suchej masie. Zawiera 18 aminokwasów, w tym 8 niezbędnych, z których zbudowane są białka. Jest to najwyższa koncentracja, jaką można znaleźć w żywności. Nie są one tylko materiałem budulcowym mięśni, ale także przynoszą wiele korzyści dla zdrowia, m.in. wyrównują poziom cukru we krwi i przyśpieszają rekonwalescencję.

SPIRULINA – DZIAŁANIE ZDROWOTNE

Spirulina jest także naturalnym źródłem witaminy A oraz kwasu linolowego oraz chlorofilu. Chlorofil korzystnie wpływa na proces powstawania erytrocytów, co jest wykorzystywane w leczeniu niedokrwistości. Ponadto, chlorofil wykazuje działanie przeciwbakteryjne, stabilizujące ciśnienie krwi, wzmacniające mięsień sercowy i oczyszczające organizm z toksyn i metali ciężkich.

Ta odmiana alg zawiera fikocyjaninę, która pełni rolę niebieskiego barwnika oraz substancji, która hamuje enzym lipazę trzustkową, obniża poziomu triacygliceroli we krwi, a także obniża glikemię poposiłkową. Innymi składnikami zawartymi w spirulinie, które regulują glikemię poposiłkową, są fenyloalanina, która dodatkowo hamuje ośrodek głodu, oraz glikolipid H-b2, który obniża poziom lipidów we krwi. Barwniki roślinne zawarte w spirulinie – fikoerytryn, fikocyjanin i chlorofil – chronią ponadto przed szkodliwym działaniem promieniowania UV na skórę, przez co znacząco opóźniają procesy starzenia.

Poza tym spirulina jest stosowana jest jako dodatek do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej.

ALGA O STATUSIE SUPERFOOD

Spirulina jest jednym z produktów należących do grupy superfood, co oznacza, że ma ona bardzo wiele zalet. Jak wpływa na nasze codzienne życie?

⇒ zwiększa ochronę antyoksydacyjną,
⇒ zwalcza wolne rodniki,
⇒ spowalnia procesy starzenia,
⇒ hamuje apetyt i wspomaga utratę masy ciała.
⇒ wspomaga pracę układu krążenia,
⇒ poprawia procesy trawienia i pracę układu pokarmowego,
⇒ stymuluje organizm do większej produkcji czerwonych oraz białych krwinek, które zabijają bakterie i wirusy,
⇒ działa przeciwbakteryjne i pomaga kontrolować wzrost chorobotwórczych bakterii oraz drożdży,
⇒ czyści krew, a także znajdujący się w niej tlen (dzięki zawartości chlorofilu),
⇒ poprawia funkcje komórek szpiku kostnego, grasicy i śledziony (dzięki zawartości polisacharydów),
⇒ poprawia stan skóry i redukuje plamy starcze, egzemę, trądzik i wysypki,
⇒ wspomaga leczenie jaskry, zaćmy oraz innego rodzaju problemów ze słabym widzeniem.
⇒ poprawia wydolność oddechową i zwiększa wydajność podczas ćwiczeń oraz przeciwdziała alergii.

PRZED ZAKUPEM SPRAWDŹ SKŁAD!

Oferowana w sklepach lub aptekach spirulina różni się między sobą m.in. składem. Ponieważ jest to tylko i wyłącznie sprasowana alga to jej produkcja jest możliwa bez użycia jakichkolwiek dodatków i wypełniaczy. Z tego względu nie polecamy zakupu spiruliny, jeśli w składzie będą znajdywały się jakiekolwiek wypełniacze. Nawet dodatek żelatyny nie jest konieczny, co oznacza, że jest to produkt przeznaczony również dla osób na diecie wegetariańskiej.


Zapytaj Eksperta Ziko Dermo

Chcesz uzyskać poradę zdrowotną? Masz problem z cerą i zastanawiasz się jaki kosmetyk będzie dla Ciebie najlepszy? Nie zwlekaj, nasz Ekspert Ziko Dermo bezpłatnie udzieli Ci odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.


Zapytaj Eksperta Ziko Dermo

ZIKO Blog