Szkła okularowe – szklane czy plastikowe? Najnowsze dane, porównanie, wady i zalety

Przez wiele lat uważano, że wprawdzie okulary plastikowe są dużo lżejsze od szklanych, to jednak łatwiej je zarysować, zatem szybciej się zużywają. Czy to wciąż prawda? Niekoniecznie. Zobacz, jaki typ okularów według najnowszych danych najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku.

Osoby, które na stałe muszą nosić okulary, przy wyborze nowej pary często stają przed dylematem: zdecydować się na szkła plastikowe czy może raczej mineralne? Do tej pory radzono zazwyczaj, by ci, którzy mają dużą wadę, więc potrzebują grubszych szkieł, wybierali te lżejsze, wykonane z tworzywa. Osobom z małymi wadami polecano bardziej wytrzymałe soczewki szklane. Czy to jednak koniec możliwości? Sprawdź, co obecnie oferuje rynek i wybierz opcję najlepszą dla siebie.

Jakie typy szkieł okularowych dostępne są dziś w sprzedaży

Szkło i „plastik” to nie jedyne rodzaje materiałów, z których produkuje się dziś okulary. Podział wygląda następująco:
· soczewki mineralne (szklane),
· soczewki organiczne „zwykłe”,
· soczewki organiczne poliwęglanowe,
· soczewki organiczne z trivexu, inaczej PNX.
Owszem, szkła organiczne, poliwęglanowe i te wykonane z trivexu, zwanego także PNX, są soczewkami z tworzywa sztucznego, jednak trudno mówić, że są po prostu plastikowe, ponieważ posiadają różne właściwości, ciężar i zastosowanie.

Dla kogo okularowe soczewki mineralne (szklane)

Soczewki mineralne, czyli po prostu wykonane ze szkła, dawniej uważane były za dużo odporniejsze na zarysowania niż te z tworzyw sztucznych. Dziś tezę tę można włożyć do lamusa, ponieważ „plastiki” nowej generacji posiadają powłoki utwardzające, które dorównują wytrzymałością szkłu.
Znanymi minusami soczewek mineralnych są: ich waga, grubość oraz ryzyko uszkodzenia oka odpryskami szklanymi w przypadku ewentualnego pęknięcia soczewki. Czy warto zatem inwestować w mineralne szkła okularowe? W kilku sytuacjach jest to wskazane. Soczewki mineralne polecane są osobom, których okulary mogą być narażone na odpryski materiału o wysokiej temperaturze, na przykład w czasie spawania lub szlifowania. Sprawdzą się także, jeśli okularów używamy przy pracy z odczynnikami chemicznymi oraz wtedy, gdy długi czas przebywamy w środowisku zapylonym i zakurzonym.

Z kolei plusem soczewek szklanych jest fakt, że są one cieńsze niż ich odpowiedniki wykonane z tworzyw. Dzięki temu okulary będą lepiej wyglądały z boku. Szkło jest również twardsze, zatem i bardziej odporne na matowienie.

W związku z tymi cechami okulary z soczewkami szklanymi poleca się osobom:

– którym nie przeszkadza ciężar okularów lub mają niewielką wadę wzroku i noszą cieńsze, a więc i lżejsze okulary;
– pracującym w zapylonych pomieszczeniach;
– których praca polega na spawaniu bądź szlifowaniu, a nie chcą lub nie mogą nosić masek i okularów chroniących twarz przed opiłkami i rozgrzanymi drobinkami. Szkła mineralne w przeciwieństwie do organicznych nie reagują tak źle na kontakt z temperaturą powyżej 60°C – niemniej w takich przypadkach, należy stosować do odgórnych zasad użycia środków ochrony osobistej i zaleceń BHP;
– pracującym w laboratoriach lub innych miejscach, gdzie wykorzystuje się odczynniki chemiczne – tu również przede wszystkim stosować się do zasad BHP obowiązujących dane stanowisko;
– które nie zawsze pamiętają, by mieć przy sobie dedykowany produkt do czyszczenia okularów.

Jakie są zalety okularowych soczewek organicznych, czyli plastikowych

Rozwój technologii w dziedzinie optyki sprawia, że mamy do czynienia ze stałym ulepszaniem i poszerzaniem się oferty organicznych szkieł okularowych. Warto wspomnieć, że soczewki organiczne nie są zrobione ze zwykłego plastiku, tylko z zaawansowanych materiałów, które swoją strukturą przypominają plastik, stąd w potocznym języku mówimy o nich plastikowe. Nowe rodzaje tworzyw sztucznych wykorzystywane w produkcji szkieł okularowych są coraz wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne oraz posiadają możliwość pokrycia dodatkowymi powłokami, które także wpływają na wzmocnienie tworzyw.

Największą zaletą soczewek plastikowych jest fakt, że są bardzo lekkie, a przy tym wytrzymałe i odporne na stłuczenia, czyli bezpieczniejsze. Posiadają także zdecydowanie większy wybór konstrukcji i rodzajów uszlachetnień oraz dostępność tych opcji, a czas realizacji zleceń jest o wiele krótszy. Oprócz tego soczewki organiczne łatwiej się obrabia, co sprawia, że dopasowują się do większego wyboru kształtów opraw okularowych.

Istotną wadą soczewek plastikowych jest to, że łatwiej ulegają matowieniu, więc należy przykładać nieco większą wagę do ich czyszczenia i nie używać przypadkowych twardych materiałów ani preparatów zawierających alkohol lub kwas cytrynowy.

Wybierz zatem okulary z organicznymi szkłami, jeśli:
– korzystasz z nich przez cały dzień;
– okulary szklane wydają ci się zbyt ciężkie, uwierają i zostawiają odciski na skórze u nasady nosa;
– szukasz okularów dla dziecka.
Czym okulary z poliwęglanu różnią się od „zwykłych” plastikowych
Poliwęglan to oczywiście także rodzaj tworzywa sztucznego, z którego od jakiegoś czasu wykonuje się soczewki okularowe. Szkła z poliwęglanu różnią się od klasycznych, organicznych przede wszystkim wytrzymałością – są nawet dwanaście razy bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne przy większej podatności na zarysowania (materiał jest bardziej miękki). Do tego szacuje się, że są o dwadzieścia procent cieńsze i o trzydzieści procent lżejsze. Te cechy sprawiają, że świetnie nadadzą się dla dzieci (soczewki zalecane przez Amerykańskie Towarzystwo Okulistyczne AAO i Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne APA) i sportowców, także tych amatorskich.

Trivex – supermocny następca poliwęglanu

Trivex, nazywany też PNX, to tworzywo, które powstało na potrzeby amerykańskiej armii, jednak jego właściwości szybko docenił przemysł optyczny. Co czyni go tak wyjątkowym? Trivex jest niezwykle lekki, a przy tym superodporny na uszkodzenia mechaniczne i bardzo elastyczny. Do tego trudno uszkodzić go za pomocą czynników chemicznych oraz wykazuje się większą od poliwęglanu przejrzystością, ochroną przed promieniowaniem UV i współczynnikiem zniekształcania obrazu (aberracji chromatycznych). To dlatego szkła okularowe wykonane z Trivexu są w tej chwili jedną z najlepszych propozycji na rynku.
Wybierz zatem okulary ze szkłami wykonanymi z Trivexu/Policarbonu, jeśli:
– szukasz okularów odpornych na uderzenia i naprężenia,
– szukasz okularów dla dziecka,
– uprawiasz sport amatorski lub wyczynowy.

Jak widać, wybór jest duży i czasem właściwy dobór soczewek okularowych może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego warto swoje potrzeby skonsultować z optometrystą w salonie optycznym i dobrać soczewki, które będą pasować idealnie do naszych wymagań i preferencji.