Trądzik trądzikowi nierówny – różne oblicza trądziku

Maturę dawno masz już za sobą, a zauważyłaś szpecące krostki na twarzy? To może być trądzik. Wbrew pozorom nie dotyka tylko nastolatków. O tym, po czym rozpoznać chorobę, rozmawiamy z dr Anna Jędrowiak, lekarzem dermatologiem, wenerologiem z centrum Medevac w Łodzi.

TRĄDZIK, CZYLI CO?

To nie tylko defekt urodowy, ale przewlekła choroba skóry charakteryzująca się stanem zapalnym ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych, w następstwie którego powstaje zakażenie bakteryjne. Nie można się nią zarazić, a jej przyczyn może być wiele. Pewnie właśnie dlatego schorzenie to zajmuje ósme miejsce wśród najczęstszych chorób na świecie. Cierpi na nie co 9.człowiek, w tym niemal wszyscy w okresie dojrzewania. Na szczęście dzięki połączeniu leczenia z odpowiednią pielęgnacją i dietą można znacznie ograniczyć jego objawy.

 

TRĄDZIK – JAK GO ROZPOZNAĆ?

Jeszcze do niedawna trądzik kojarzył się głównie z wiekiem młodzieńczym. Obecnie coraz częściej pojawia się i po 30.

Tak. Może się też ujawnić później. My, dermatolodzy, obserwujemy wręcz, że średnia wieku pacjentów zgłaszających się do nas przez ostatnią dekadę wzrosła o sześć lat. Coraz więcej dorosłych skarży się na przewlekły trądzik, z którym nie mieli do czynienia w liceum.

Ma on swoją specyfikę czy przebiega podobnie jak u młodszych pacjentów?

Rzadziej występuje u mężczyzn, częściej za to lokalizuje się na linii żuchwy i na brodzie. Objawy zależą zaś od typu zmian. W trądziku ropnym pojawiają się charakterystyczne guzki i torbiele wypełnione białą lub żółtawą treścią. Ten typ, niestety, zazwyczaj jest przewlekły i ma tendencję do pozostawiania blizn na skórze. Po wygojeniu w miejscu krost mogą pojawiać się również przebarwienia. Guzki i torbiele mają zazwyczaj podłoże hormonalne, za ich pojawienie się odpowiedzialne są często androgeny. U młodszych pacjentów zmiany występują najczęściej na twarzy, ale także na klatce piersiowej, dekolcie czy pośladkach. Tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. U dziewcząt zazwyczaj objawiają się między 14. a 17. rokiem życia, a u chłopców średnio dwa lata później. Wtedy mówimy o trądziku młodzieńczym.

Co robić, kiedy pojawią się krostki?

Zawsze doradzam konsultację dermatologiczną zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów, pielęgnację dostosowaną właśnie do cery trądzikowej oraz ewentualne leczenie.

Skąd mam wiedzieć, że to choroba, a nie np. efekt niewłaściwej higieny ciała?

Higiena oczywiście jest ważna, ale wypryski nie powstają „z brudu”. Nie są też zaraźliwe w powszechnym tego słowa znaczeniu. Myślę, że warto to powtarzać szczególnie młodym ludziom.

Jak rozpoznać schorzenie?

Jest kilka typów. Zaskórnikowy i grudkowy są mniej zaawansowane. Pierwszy objawia się jedynie ciemnymi punktami na skórze, szczególnie w okolicach nosa, brody i czoła. To zaskórniki otwarte, w których utleniło się i ściemniało sebum. Z kolei białe, małe grudki przypominające kaszkę to zaskórniki zamknięte. Ten typ niedoskonałości jest już zazwyczaj bolesny i może przechodzić w bardziej widoczne stany zapalne, czyli ropne krostki. W dużo poważniejszym przypadku wypryski te mogą zlewać się w większe plamy, tworząc trądzik skupiony.

A co z trądzikiem różowatym?

Wbrew nazwie to schorzenie o innym podłożu. Rozpoczyna się zazwyczaj w wieku 20-30 lat, od rumienia. Na twarzy, a konkretnie na jej środku, pojawia się wówczas silne zaczerwienienie. Obok niego objawem może być uczucie palenia i ściągnięcia skóry.

Nie ma jednak wyprysków?

Wówczas jeszcze nie. Rozszerzające się wciąż naczynka krwionośne w końcu jednak pękają, tworząc na twarzy pajączki. Skóra staje się szorstka, pogrubiona, pojawiają się na niej grudki i krostki. Szczególnie często umiejscawiają się one na policzkach pod oczami, w okolicach nosa i na uszach.

Czy to przypadłość typowo kobieca?

Panie rzeczywiście częściej chorują na trądzik różowaty, ale u panów z kolei ma on cięższy przebieg. Podejrzewamy, że na jego powstawanie wpływa nie tylko typ skóry – jasna, naczyniowa łatwiej ulega zaczerwienieniom – ale i wystawianie jej na słońce oraz alergie czy inne schorzenia, jak choćby zaburzenia tarczycy.

 

ZIKO DERMO POLECA

LIERAC Sébologie
Roztwór keratolityczny, 100 ml

Oczyszcza głęboko skórę, przygotowując ją do dalszej pielęgnacji. Działa złuszczająco bez efektu przesuszenia. Odblokowuje pory, złuszcza martwy naskórek i stymuluje odnowę komórkową. Polecany jest do pielęgnacji skóry skłonnej do zmian trądzikowych oraz rozszerzonych porów.

PHARMACERIS T
5%, 10%, Krem z kwasem migdałowym na noc, 50 ml

Kwas migdałowy złuszcza martwe komórki naskórka, odblokowuje i oczyszcza pory, które znacząco ulegają zwężeniu. Łagodzi zmiany trądzikowe i przyspiesza proces regeneracji naskórka. Redukuje ryzyko występowania blizn potrądzikowych i przebawień skóry.

SVR Sebiaclear Cicapeel
Aktywny żel działający przeciwzapalnie do stosowania miejscowego, 15 ml

Przeciwzapalny żel do stosowania miejscowego. Wysusza i redukuje zaskórniki. Do cery wrażliwej, mieszanej i tłustej. Nie zawiera parabenów, hipoalergiczny, niekomedogenny (nie zatyka porów). Działa przez 24 godziny przeciwko zaskórnikom i krostkom.

 

TRĄDZIK U NIEMOWLAKÓW

Czasem wypryski, takie same jak te, które są koszmarem nastolatków, pojawiają się między 2. tygodniem a 3. miesiącem życia u małych dzieci. Zdarza się, że są mylone ze zmianami powstającymi przy alergii, atopowym zapaleniu skóry. Nie są bolesne, a ich występowanie ogranicza się do twarzy i skóry głowy. To trądzik noworodkowy. Podejrzewa się, że wywołuje go czasowo podwyższony poziom androgenów.

Zmiany zazwyczaj ustępują same, po kilku tygodniach. U nieco starszych maluchów, od 3. do 12. miesiąca życia, może rozwinąć się za to trądzik niemowlęcy. Wypryski najczęściej atakują policzki i częściej pojawiają się na twarzach chłopców. Ten typ schorzenia może trwać nieco dłużej. Leczenie wspomoże przemywanie zmian ciepłą, przegotowaną wodą.

 

RÓŻNE OBLICZA TRĄDZIKU

ZDROWA SKÓRA
tkanka ciągła oraz mieszek włosowy są całe

WĄGRY
sebum dociera do powierzchni skóry i ciemnieje na powietrzu

ZAMKNIĘTE ZASKÓRNIKI
sebum zablokowane w mieszku włosowym

GRUDKI
bolesne, różowe zmiany o średnicy do 1 cm znajdujące się pod skórą

KROSTY
wykwity ropne na skórze wielkości do 1 cm