Utrzymaj opaleniznę z wakacji

Aby po wakacjach skóra była zdrowa i pięknie opalona, trzeba o nią dbać w odpowiedni sposób i zacząć już teraz. Podpowiadamy jak to zrobić.

JAK PRZYGOTOWAĆ SKÓRĘ DO OPALANIA?

Przygotowanie skóry do opalania jest bardzo ważne. Odpowiednie postępowanie przed rozpoczęciem sezonu pozwoli uzyskać jednolity, złocisty odcień opalenizny. Najważniejsze są regularne peelingi skóry w celu usunięcia starego zrogowaciałego naskórka. Skóra odzyskuje wówczas gładkość, zdrowy odcień i blask. Możemy wykonywać peelingi cukrowe lub solne. Cukrowe są delikatniejsze i dzięki temu są polecane dla każdego rodzaju skóry. Peelingi solne są ostrzejsze w działaniu i nie powinny być stosowane na skórę wrażliwą i podrażnioną. Peelingi takie można kupić już w gotowej postaci, albo przygotować samodzielnie. Każdy rodzaj peelingu zawiera zawsze kryształki ścierające, połączone z różnego rodzaju olejkami, które ułatwiają masaż i ścieranie, a także łagodzą drażniące działanie kryształków oraz odżywiają i uelastyczniają skórę. Peelingi stosuje się zawsze na lekko zwilżoną skórę, ponieważ wykonywane na mokro są mniej skuteczne w wyniku dużo szybszego rozpuszczania się kryształków ścierających.

Kolejnym etapem pielęgnacji jest nawilżanie. Skóra nawilżona dużo łatwiej uzyskuje piękną złocistą barwę, a po wykonanym peelingu balsam nawilżający jest dużo lepiej przyswajany przez skórę. Ważne, aby z szerokiej gamy produktów (delikatne mleczka, odżywcze balsamy, bardzo bogate masła do ciała) wybrać produkt odpowiedni dla potrzeb skóry.

Ważnym krokiem jest również uzupełnienie diety w duże ilości betakarotenu. Naturalnym źródłem tego barwnika są wszystkie czerwone i pomarańczowe warzywa i owoce. Dietę można również uzupełnić, stosując suplementy zawierające betakaroten. Najlepiej znaleźć taki suplement, w którym betakaroten jest połączony z witaminą E, która także w pozytywny sposób wpływa na nawilżenie i zdrowy wygląd skóry. Betakaroten i wiele witamin, w tym witamina E, to antyoksydanty, które hamują powstawanie wolnych rodników w skórze, wytwarzanych pod wpływem promieniowania słonecznego. Wolne rodniki powodują uszkodzenia komórek skóry i przyczyniają się do fotostarzenia. Stosowanie antyoksydantów hamuje ten proces. Dodatkowo betakaroten ułatwia powstawanie melaniny w skórze, nadając jej ciepły brzoskwiniowy odcień.

Planując wystawianie skóry na słońce należy również zrezygnować z perfum i mocno perfumowanych produktów pielęgnacyjnych, ponieważ wchodzą one w reakcję z promieniami słonecznymi i mogą powodować bardzo trudne do usunięcia przebarwienia. Opalanie jest także niewskazane w przypadku stosowania niektórych leków, więc przed rozpoczęciem sezonu dobrze jest zapytać lekarza lub farmaceuty o interakcje danych leków z promieniami UV.

W szczególny sposób należy również zadbać o wszelkie znamiona i zmiany skórne. Powinny one być regularnie badane przez dermatologa i szczególnie zabezpieczane przy wystawianiu na słońce.

 

BEZPIECZNE OPALANIE

Najtrwalsza opalenizna powstaje przy bezpiecznym i zdrowym opalaniu. Korzystając z kąpieli słonecznych, należy pamiętać, aby opalać się raczej w godzinach popołudniowych, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest już tak mocne. Nasza skóra lepiej toleruje częstsze wystawianie się na słońce w krótszych odcinkach czasowych, niż długotrwałe przebywanie na ostrym słońcu. Słońce w godzinach 11-14 operuje najmocniej, dlatego opalanie w tym okresie najczęściej prowadzi do poparzeń słonecznych, które są bolesne, nieestetyczne (łuszcząca się skóra) i niebezpieczne dla zdrowia (uszkodzenia komórek, mogą prowadzić do powstania zmian nowotworowych skóry). Opalanie w krótkich sesjach z wykorzystaniem preparatów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym pozwala na stopniowe powstawanie opalenizny, która uzyskuje wówczas ładny, złoto-brązowy odcień. Ochrona przeciwsłoneczna chroni komórki przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, dzięki czemu nie ulegają one zniszczeniu i nie są tak szybko złuszczane. Oczywiście aby uzyskać skuteczną ochronę przeciwsłoneczną należy pamiętać o uzupełnianiu powłoki ochronnej co 2-3 godziny a także po każdorazowym wyjściu z wody. Obecne są na rynku dermokosmetycznym kremy do twarzy i ciała oraz olejki, które zawierają oprócz filtrów ochronnych także substancje indukujące powstawanie melaniny w skórze, dzięki czemu przyspieszają powstawanie zdrowej opalenizny. Powstanie ładnej i równomiernej opalenizny przyspieszy również aktywność ruchowa w trakcie opalania. Dlatego należy unikać tzw. „leżenia plackiem” na plaży, na rzecz sportów wodnych, siatkówki plażowej czy chociażby budowania zamków z piasku.

 

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ PO OPALANIU?

Niezależnie od tego w jakich warunkach powstaje opalenizna, czy jest to otoczenie miejskie, czy w górach czy nad morzem, pierwszym krokiem pielęgnacji jest chłodna i niezbyt długa kąpiel. Latem po opalaniu należy zrezygnować z długiego moczenia się w wannie na rzecz krótkich i częstych pryszniców. Szczególnie ważne jest, aby bezpośrednio po zakończeniu opalania obmyć skórę z piasku, soli morskiej, pyłów i zanieczyszczeń, potu i resztek kremów ochronnych. Następnie należy zadbać o skórę stosując odpowiednie preparaty nawilżające, przeznaczone do pielęgnacji po opalaniu, ponieważ mają one działanie łagodzące i utrwalające opaleniznę. Takie preparaty stosujemy na ciało jak najczęściej, ponieważ opalenizna na nawilżonej skórze wygląda ładniej i utrzymuje się dłużej. Dodatkowo, co jakiś czas należy powtarzać peeling, ponieważ odświeży on uzyskaną wcześniej opaleniznę.

 

EKSPERT ZIKO DERMO POLECA

NUXE Sun
Orzeźwiający balsam po opalaniu, 200 ml

Balsam po opalaniu utrwala opaleniznę, regeneruje i koi skórę po ekspozycji słonecznej. Do wszystkich rodzajów skóry, do twarzy i ciała. Balsam ma konsystencję sorbetu oraz zapach słodkiej pomarańczy, gardenii tahitańskiej i wanilii.

LA ROCHE_POSAY Posthelios
Kojący żel po opalaniu, 200 ml

Kojący żel po opalaniu La Roche Posthelios jest odpowiedni do stosowania tuż po ekspozycji słonecznej. Redukuje zmiany powstałe w wyniku nadmiernego opalania, a także dyskomfort z nimi związany. Koi, nawilża i odżywia.

DERMEDIC Sunbrella
Masło utrwalające opaleniznę, 225 g

Masło do pielęgnacji skóry twarzy i ciała po ekspozycji słonecznej. Zawiera w składzie kultowe masło kakaowe oraz olej kokosowy. Intensyfikuje naturalną opaleniznę i poprawia wygląd skóry. Zapobiega nadmiernemu wysuszaniu naskórka i nawilża go.