Węgiel aktywny – czarny diament w kosmetyce

Węgiel aktywny to środek leczniczy stosowany od wieków, który obecnie możemy znaleźć w niemal każdej domowej apteczce. Podaje się go nie tylko dorosłym, ale również dzieciom w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak wzdęcia, uciążliwe gazy, niestrawność czy biegunki i zatrucia.

węgiel aktywny zastosowanie w kosmetyce

Co odpowiada za szczególne właściwości węgla aktywnego?

Węgiel aktywny cechuje spora ilość szczelin i pęknięć oraz duża porowatość, dzięki czemu pochłania szkodliwe gazy powstające w jelitach i substancje toksyczne wydalane przez organizm, a stosowany zewnętrznie wiąże bakterie, toksyny i zanieczyszczenia ze skóry, w konsekwencji działa oczyszczająco i przeciwzapalnie. O zastosowaniu zewnętrznym węgla leczniczego dowiadujemy się już ze starego poradnika medycyny naturalnej – sproszkowanym węglem zalecano posypywanie rakowatych wrzodów oraz czyszczenie zębów.

Węgiel aktywny obecnie…

Do niedawna węgiel aktywny traktowano jako staromodny środek leczniczy i lekceważono jego zalety. Obecnie węgiel leczniczy jest coraz bardziej docenianym surowcem i odgrywa istotną rolę nie tylko w medycynie i przemyśle, ale również w kosmetologii.

Kosmetyki z węglem aktywnym – węgiel w kosmetologii

Produkty kosmetyczne dostępne na rynku zawierające w swoim składzie węgiel aktywny to przede wszystkim:
► mydła,
► żele do mycia,
► maseczki
przeznaczone głównie do pielęgnacji skóry tłustej i skłonnej do zmian trądzikowych. Jednak mimo silnego działania oczyszczającego kosmetyki te nie działają drażniąco na skórę, zatem mogą być stosowane również przez osoby o cerze delikatnej i
wrażliwej.

Zastosowanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny wiąże sebum i zanieczyszczenia skóry głowy, dlatego znalazł zastosowanie w szamponach do włosów. Szczególnie polecany jest osobom borykającym się z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów, dodatkowo wspomaga także leczenie łupieżu.

Pasty do zębów zawierające w swoim składzie węgiel aktywny skutecznie wybielają zęby, nie uszkadzając szkliwa. Węgiel pochłania garbniki, które odpowiadają za przebarwienie na zębach spowodowane piciem czerwonego wina, kawy i herbaty.

Domowe sposoby na wykorzystanie węgla aktywnego

Węgiel leczniczy można zakupić w każdej aptece. Występuje w postaci kapsułek i tabletek. Do domowej pielęgnacji najprościej wykorzystać węgiel aktywny w kapsułkach – kapsułkę przecinamy i wysypujemy zawarty w niej proszek. W drugim przypadku tabletkę należy najpierw rozgnieść w moździerzu.

Maseczka z węglem aktywnym

Zawartość dwóch kapsułek z węglem leczniczym lub dwie rozdrobnione tabletki mieszamy z łyżeczką wody. Następnie dodajemy jogurt naturalny lub śmietanę w ilości zależnej od naszych preferencji dotyczących gęstości maski. Należy pamiętać o tym, iż maska musi mieć odpowiednią konsystencję, aby nie spływała z twarzy. Przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz na około 15-20 minut.

ZALETY
• Oczyszcza skórę i zmniejsza wydzielanie sebum • Zmniejsza przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry • Zwalcza zaskórniki i łagodzi zmiany zapalne

WADY
• Może spowodować uczulenie, dlatego przed aplikacją zaleca się wykonanie próby uczuleniowej
• Może działać wysuszająco, stąd należy ją stosować maksymalnie dwa razy w tygodniu

Wybielająca pasta do zębów

Proszek z trzech kapsułek lub trzy rozdrobnione tabletki mieszamy z niewielką ilością wody. W celu uzyskania lepszej konsystencji oraz wzmocnienia działania wybielającego wodę można zastąpić łyżeczką oleju kokosowego. Tak przygotowaną papką szczotkujemy zęby przez 2-3 minuty trzy razy w tygodniu, a następnie w celu podtrzymania efektu wybielającego raz w tygodniu.

Szampon do włosów przetłuszczających się

Właściwości adsorbujące sebum można wykorzystać u osób z problemem przetłuszczających się włosów. Zawartość jednej kapsułki z węglem leczniczym dodajemy do szamponu i stosujemy taką mieszankę dwa razy w tygodniu. Włosy będą odświeżone i zyskają objętość.