Wiek metaboliczny – czym jest i jak go spowolnić?

Stan w jakim jest nasze ciało w znaczący sposób wpływa na naszą codzienność. Wiek metaboliczny jest obrazem tego ile masz lat według Twojego organizmu. Innymi słowy, wartość ta określa kondycję oraz tempo metabolizmu.

CZYM JEST METABOLIZM?

Metabolizm to całokształt procesów związanych z reakcjami chemicznymi oraz zmianami wynikającymi z przemian energii w naszym organiźmie w trakcie procesu trawienia.

&

CZYM JEST WIEK METABOLICZNY?

Zaskakujące jest to, że wynik wieku metabolicznego bardzo często rozmija się z tym, który mamy w metryczce. Specjalne kalkulatory internetowe, jak i precyzyjne wagi z elektrowstrząsami są w stanie obliczyć go w zaledwie kilka minut. Na potrzeby takiego badania należy podać swój wzrost, wagę, wiek oraz ogólny poziom aktywności fizycznej.

Specjalne pomiary wieku metabolicznego można dokonać u dietetyka lub w ośrodkach szkoleniowych zdrowego odzywiania. W tych miejscach zazwyczaj znajduje się urządzenie zwane analizatorem składu ciała. W trakcie pomiaru dowiesz się również jaką masz ilość tkanki tłuszczowej oraz wody w organiźmie, a także poznasz swoją mase kości.

&

JAK INTERPRETOWAĆ WYNIKI?

Ideałem jest posiadanie tego samego wieku według kalendarza, co wiek metaboliczny. W praktyce nie zdarza się to zbyt często. Zazwyczaj występują odchylenia o 2-3 lata w górę lub w dół.

Jeśli według obliczeń Twój wiek metaboliczny jest niższy oznacza to, że cieszysz się bardzo dobrym zdrowiem. Analogicznie, wyższy wiek od rzeczywistych przeżytych lat oznacza, że możesz mieć problemy zdrowotne.

&

JAK SPOWOLNIĆ PROCES STARZENIA SIĘ ORGANIZMU?

Przede wszystkim dostarczaj organizmowi dużo płynów, głównie niegazowanej wody. Dziennie powinno się pić przynajmniej 2 litry! Ponadto zwiększ ilośc spożywanych warzyw i owoców tak, by zjadać co najmniej 10 porcji tygodniowo. Nie rezygnuj z mięsa, ale ogranicz jego spożywanie tak samo jak i inne tłuste potrawy. Zamiast tego jedz do woli warzywa strączkowe i ryby, bogate w kwasy omega-3 i białko pozwolą na dłużej cieszyć się młodością. Dodatkowo korzystaj z witamin i suplementów.