Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych

Każdy kto miał styczność z soczewkami kontaktowymi lub ma zamiar zdecydować się na nie powinien wiedzieć jak ważna jest pielęgnacja i regularna wymiana soczewek kontaktowych.

Należy na początku zacząć od ważnej kwestii jaką jest higiena rąk – przed każdym kontaktem z soczewkami kontaktowymi ręce należy umyć mydłem, spłukać wodą i wytrzeć do sucha ręcznikiem, który nie pozostawia włókien. Soczewki zakładamy przed nałożeniem kremu i przed wykonaniem makijażu w przypadku kobiet, a zdejmujemy przed zmyciem makijażu.

Przed założeniem soczewek należy sprawdzić czy soczewka nie jest uszkodzona oraz czy jest wywinięta na właściwą stronę.

Zdejmując soczewki inne niż jednodniowe należy ułożyć soczewkę na środku dłoni polać kilkoma kroplami płynu wielofunkcyjnego, a następnie pocierać przez ok. 10-20s. koniuszkiem małego palca, by pozbyć się osadów białkowych i innych zanieczyszczeń. Jedynie płyny oksydacyjne nie wymagają pocierania – są to płyny, które w swoim składzie nie posiadają konserwantów, a jako środki dezynfekujące wykorzystują nadtlenek wodoru w niewielkim stężeniu. Przykładem kiego płynu w Ziko Optyk jest płyn Refine One Step firmy Cooper Vision. Płyn Complete Revita Lens (Johns&Johnson) jako jedyny płyn wielofunkcyjny zapewnia dezynfekcje równą płynom na bazie nadtlenku wodoru. Pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo istotnym elementem, gdyż nieprawidłowe postępowanie może prowadzić do licznych powikłań, które wiązać się mogą z wieloma problemami. Pamiętać należy również o higienie pojemnika na soczewki

Ważną kwestią jest również regularna wymiana soczewek kontaktowych, najbardziej popularnymi są: jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Sama nazwa wskazuje, jak należy owe soczewki użytkować i bardzo ważne jest, by pilnować daty noszenia soczewek, ponieważ każdy dzień więcej może mieć wpływ na komfort noszenia soczewek, widzenia i wpłynąć negatywnie na nasze oczy. W przypadku soczewek miesięcznych nawet gdy założymy w miesiącu kilka razy, to po miesiącu soczewkę należy zutylizować. Soczewek nie należy wyrzucać do umywalki czy toalety, a do pojemnika na odpady sztuczne.

Wspomnieć też należy, iż nie wolno brać prysznica w soczewkach, a do pływania używać tylko jednodniowych soczewek, po każdym kontakcie z wodą należy soczewki zdjąć i zmienić na nową parę.