Wypadające włosy – zahamuj proces

Dlaczego włosy wypadają i jak to powstrzymać? Jeśli zauważyłaś, że na szczotce pozostaje coraz więcej włosów, nie martw się. Dermokosmetyki oraz właściwa pielęgnacja pozwolą ci powstrzymać przerzedzanie się fryzury.

Z reguły zaczyna się niewinnie. Kilka włosów na szczotce lub w wannie. Kucyk robi się nagle cieńszy, a czoło jakby wyższe, przedziałek się poszerza, zakola się powiększają… Stop! Właśnie w tym momencie, kiedy pojawiają się pierwsze objawy wypadania włosów: brak objętości, prześwitująca spod kosmyków skóra głowy, cieńsze włosy i ich spowolniony wzrost, warto zacząć działać. Im wcześniej, tym lepsze efekty możesz osiągnąć i mieć większą szansę na skuteczną terapię.

 

ILE WŁOSÓW WYPADA DZIENNIE?

Na początek poobserwuj włosy przez tydzień, dwa. Ich codzienne wypadanie jest normalnym zjawiskiem związanym z cyklem wzrostu kosmyków. Czy tracisz ich naprawdę dużo? Dermatolodzy mówią, że problem nadmiernego wypadania zaczyna się, gdy na szczotce znajdujesz dzień w dzień powyżej 100 włosów. W naturalnym cyklu życia włosa jego faza wzrostu, czyli anagen trwa u kobiet 2-6 lat, u mężczyzn 2-4 lata. W tym stadium powinno znajdować się ok. 85 proc. twoich włosów. Po tym czasie następuje katagen, czyli dwutygodniowa faza przejściowa, po której następuje telogen – trwająca 2-4 miesiące faza spoczynku. To właśnie wtedy włos wysuwa się z mieszka i wypada. Następnie, po okresie uśpienia, mieszek włosowy regeneruje się całkowicie i w ten sposób zaczyna się nowy cykl wzrostu. Włosów katagenowych zazwyczaj jest 1 proc., a telogenowych 10- 20 proc.

 

WYPADANIE WŁOSÓW REAKCYJNE CZY CHRONICZNE?

Kiedy wiesz, jak wygląda normalny cykl życia włosa, łatwiej będzie zrozumieć, co się dzieje podczas nadmiernego wypadania. Wypadanie reakcyjne, inaczej nazywane telogenowym, jest zaburzeniem podczas którego włos zostaje przedwcześnie wprowadzony w fazę spoczynku. Na głowie zaczyna pojawiać się coraz większa liczba kosmyków w tej fazie rozwojowej. Kosmyki przerzedzają się równomiernie. Jakie są przyczyny wypadania telogenowego? Najczęstsze to stres, zmęczenie, zła dieta, ciąża, choroby jak niedoczynność tarczycy.

Z kolei chroniczne wypadanie włosów, inaczej androgenowe charakteryzuje się skróconym okresem rośnięcia włosów, odrastające włosy są coraz cieńsze i łatwiej wypadają. Wbrew pozorom dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wypadanie zaczyna się zazwyczaj od zakoli, a potem włosy przerzedzają się na czubku głowy.  Co wywołuje wypadanie androgenowe? Przyczyna tkwi w genach i nadprodukcji DHT, pochodnej testosteronu. Powoduje on miniaturyzację cebulki włosa, zwężenie naczyń włosowatych, a w konsekwencji pocienianie się kosmyków. Co możesz zrobić? Zadbaj o lepszą dietę, a przy podejrzeniu wypadania androgenowego idź do lekarza, zrób badania hormonalne… Koniecznie postaw też na mądrą pielęgnację!

 

MYCIE WŁOSÓW WYPADAJĄCYCH

Na początek zadbaj o systematyczne, ale delikatne oczyszczanie skóry głowy i włosów. Zmocz włosy letnią wodą (gorąca może osłabić cebulki!), odrobinę szamponu rozrób z wodą i taką mieszankę nałóż na skórę głowy. Masuj głowę podczas mycia, rób to delikatnie, samymi opuszkami, tak by uniknąć zadrapania. Pianę możesz zostawić na 2-3 minuty, by składniki preparatu zadziały lepiej. Taki zabieg stymuluje mikrokrążenie skóry głowy i dotlenia cebulki.

Jaki szampon wybrać do włosów wypadających? Na pewno specjalistyczny, który zawiera składniki aktywne sprawiające, że mycie staje się pierwszym krokiem pielęgnacji. I tak wzmacniający szampon energetyzujący PHYTONOVATHRIX zawiera ekstrakty z guarany, czerwonej algi i skrzypu, przez co wzmacnia, dodaje włosom objętości i przygotowuje skórę do dalszej kuracji. Jest łagodny dla skóry głowy, a włosy po nim stają się mocniejsze, piękniejsze i bardziej błyszczące. Najlepiej stosować go 2-3 razy w tygodniu.

 

KURACJA DLA WŁOSÓW WYPADAJĄCYCH

Kiedy skóra jest już oczyszczona i gotowa na przyjęcie wzmacniających składników, możesz nałożyć serum, ampułkę lub tzw. wcierkę. Są to mocno skoncentrowane preparaty wspierające cebulki włosa. Jednym z najbardziej innowacyjnych preparatów w tej chwili jest Globalna kuracja przeciw wypadaniu włosów PHYTONOVATHRIX. To dwufazowy lotion ukryty w ampułkach, których zawartość wmasowuje się w skórę głowy po myciu. Później wystarczy normalnie ułożyć fryzurę i gotowe, włosy nie są tłuste czy sztywne.

Co znajduje się w kuracji? Wynalazek, nad którym naukowcy pracowali 10 lat. Okazuje się, że sekretem „włączenia” mieszka włosowego w nową fazę anagenu, czyli fazę wzrostu jest tajemnicze białko Wnt. Naukowy odkryli, że wyciąg z nasion selera zawiera Sedanenolid zdolny stymulować syntezę białek Wnt. I ten właśnie składnik wykorzystano w kuracji PHYTONOVATHRIX. Oprócz niego są tam pomagający włosom lepiej się „zakotwiczyć” w mieszku ekstrakt z tulipana, wyciąg z tarczycy bajkalskiej spowalniający wypadanie włosów, roślinne komórki macierzyste Globularia cordifolia poprawiające jakość odrastających włosów i wiele innych. W sumie 99 proc. składu ampułek PHYTONOVATHRIX jest pochodzenia naturalnego. Najlepiej stosować ją 3 razy w tygodniu przez 3 miesiące.

 

DIETA NA WYPADANIE WŁOSÓW

Czy włosy można wzmocnić od wewnątrz? Jak najbardziej! Na początek zawsze warto zrobić badania krwi – morfologię, poziom żelaza i ferrytyny, by stwierdzić czy wypadnie nie jest np. skutkiem anemii. Niekiedy potrzebne są też inne analizy: hormonów tarczycowych, poziomu mikroskładników. Ustawiona w zależności od wyników dieta plus witaminy w kapsułkach może znacząco pomóc w odżywieniu cebulek.

Jaki suplement diety wybrać? Bogaty w nienasycone kasy tłuszczowe, witaminy z grupy B i wyciągi z roślin, jak PHYTOPHANERE, dzięki którym może aktywnie przeciwdziałać wypadaniu włosów i poprawiać odporność paznokci, dbając o ich piękno i zdrowie.

 

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ PODCZAS WZMOŻONEGO WYPADANIA WŁOSÓW?

• Unikaj prostowania pasm lub kręcenia ich lokówką czy na wałki. Susząc fryzurę, unikaj gorącego powietrza, bo sprzyja przesuszaniu się kosmyków, a potem łamaniu i wykruszaniu. Wszystko to osłabia zarówno cebulki, jak i włosy na całej długości.

• Uważaj na to, jakie fryzury nosisz. Czesanie włosów w kucyk czy ciasny koczek i ściąganie gumką poddaje włosy długotrwałym naprężeniom i może sprzyjać uszkodzeniom mieszków włosowych.