Wzrok pod kontrolą

Spędzanie długiego czasu przed monitorami komputerów w pracy, smartfonami i telewizorami w czasie wolnym, brak ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, czytanie przy nieodpowiednim świetle – wiele czynników ma istotny wpływ na kondycję oczu.

Co piąty Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu, a prawie połowa twierdzi, że ma wadę wzroku. Do występujących najczęściej należą krótkowzroczność, astygmatyzm i dalekowzroczność. Kłopoty ze wzrokiem zdarzają się w każdym wieku. Ponadto rozwijające się choroby nie zawsze dają o sobie szybko znać, dlatego ich symptomy mogą być lekceważone. Z tego powodu regularna kontrola wzroku u specjalisty odgrywa kluczową rolę. Dzięki temu można nie tylko szybko wykryć oraz wyeliminować problemy, lecz także w razie potrzeby dobrać odpowiednie okulary bądź soczewki korekcyjne.

NIE TYLKO OSTROŚĆ WIDZENIA

Do okulisty zazwyczaj wybieramy się wtedy, gdy problemy ze wzrokiem lub oczami są już poważniejsze. Chodzi tu przede wszystkim o zaburzenie ostrości widzenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje ogromny dyskomfort. Tymczasem pod uwagę warto wziąć także inne nieprzyjemne symptomy, takie jak szybko męczący się wzrok, szczypanie, pieczenie, nadmierne łzawienie lub szczególna wrażliwość na światło. Częsty ból oczu to kolejny niepokojący sygnał i istotny powód, by jak najszybciej skonsultować się z okulistą. Czasem problemy można rozwiązać w prosty sposób, np. zapewniając lepszą higienę życia z uwzględnieniem dobrej kondycji oczu. W wielu przypadkach jednak może być konieczne dodatkowe wsparcie medyczne. Problemów ze wzrokiem nigdy nie wolno bagatelizować.

JAK CZĘSTO NALEŻY BADAĆ WZROK?

Najbardziej ogólna zasada mówi o tym, że warto to robić nie rzadziej niż raz na dwa lata. Oczywiście wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Z wiekiem wzrok zmienia się, dlatego należy badać ostrość częściej – przynajmniej raz w roku. W przypadku różnych zaburzeń wzroku, chorób oczu czy stałego noszenia okularów częstotliwość wizyt należy uzgadniać ze  specjalistą. Wzrok można skontrolować np. w salonach optycznych, korzystając z usług optometrysty. W tym wypadku – przy wsparciu specjalistycznej aparatury – można szybko wykryć nieprawidłowości widzenia, a także dopasować szkła korekcyjne. Takie badania są zatem niezwykle łatwo dostępne i szybkie do przeprowadzenia. Praca optometrysty dotyczy problemów z widzeniem oraz ich korygowania.

WYMIANA SZKIEŁ

Przepisane szkła korekcyjne i problem rozwiązany? To tylko pozory. Okulary bądź soczewki mają za zadanie nie tylko polepszyć np. ostrość widzenia, lecz przede wszystkim niejako „naprowadzić” oczy na  tryb optymalnej pracy. Z czasem więc zachodzi potrzeba zmiany parametrów szkieł, a nawet – rezygnacji z nich. Wszystko jest bowiem dłuższym procesem podatnym na zmiany. Tak więc, mówiąc prościej, posiadanie okularów czy szkieł kontaktowych tym bardziej nie zwalnia nas z regularnych wizyt u specjalisty. Ich częstotliwość również warto indywidualnie ustalić.

 

Pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej to jedno z podstawowych badań.
Prawidłowe ciśnienie mieści się w granicach 10-21 mmHG.
Podwyższone ciśnienie to najważniejszy czynnik ryzyka jaskry.