Smog i zanieczyszczenia powietrza a stan naszej skóry

Zanieczyszczone powietrze wpływa niekorzystnie przede wszystkim na nasze zdrowie i samopoczucie, ale nie pozostaje obojętne również dla naszej urody. Badania wykazały, iż osoby, które mieszkają na terenach cechujących się wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, mają skórę w gorszym stanie niż te, które przebywają na mniej zanieczyszczonych obszarach, mimo  stosowania podobnej pielęgnacji.

smog zanieczyszczona skóra twarzy

Negatywne skutki smogu na skórę

Obecne w smogu metale ciężkie ( ołów, kadm, chrom, rtęć), tlenki azotu, substancje rakotwórcze, dwutlenek siarki oraz pyły niskocząsteczkowe są niebezpieczne dla układu oddechowego i układu krążenia, ale również wpływają niekorzystnie na kondycję skóry. Zanieczyszczenia powietrza podwyższają ryzyko wystąpienia chorób dermatologicznych, takich jak:
• egzema
• trądzik
• alergie skórne
• nowotwory skóry

Do innych negatywnych skutków działania zanieczyszczonego powietrza, które są widoczne na naszej skórze zaliczamy:
• przesuszenie skóry
• pojawienie się wyprysków i przebarwień
• zwiększenie wrażliwości skóry – zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie
• przyspieszenie procesów starzenia się skóry – pojawienie się zmarszczek

Dlaczego zimą skóra jest szczególnie narażona na negatywne działanie zanieczyszczonego powietrza?

Zimą ze względu na działanie wiatru i mrozu nasza skóra jest przesuszona i podrażniona, ma uszkodzony zewnętrzny płaszcz hydrolipidowy. Staje się „otwarta” na działanie szkodliwych składników zanieczyszczonego powietrza, które z łatwością przedostają się w głąb skóry.

Jak zabezpieczyć skórę przed niekorzystnym działaniem smogu?

Podstawą codziennej pielęgnacji skóry powinno być dokładne jej oczyszczenie, a następnie nawilżenie oraz odbudowanie i wzmocnienie bariery lipidowej. W tym celu warto zastosować serum z antyoksydantami, do których zaliczamy między innymi witaminę C, E, resweratrol, a następnie należy sięgnąć po krem typu cold cream, który ochroni skórę przed utratą wody z naskórka. Taka pielęgnacja jest szczególnie ważna u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, posiadaczy cer wrażliwych, suchych i naczynkowych, gdyż to właśnie oni są najbardziej podatni na uszkodzenia zewnętrznego płaszcza hydrolipidowego skóry.

Dzięki codziennej pielęgnacji i zdrowej diecie bogatej w naturalne antyoksydanty jesteśmy w stanie zatrzymać niekorzystne skutki działania smogu na naszą skórę, a nawet poprawić stan cery. Jeśli mamy taką możliwość warto również skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych, które zwiększą odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych oraz  nadadzą skórze świetlisty i zdrowy wygląd.

NASZ EKSPERT POLECA

Nawilżanie i działanie antyoksydacyjne:

PHARMACERIS A
Koncentrat wygładzająco-regenerujący z wit. E 8%, 30 ml

Produkt z wysoką zawartością witaminy E zapobiega podrażnieniom skóry, chroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, a także wzmacnia naturalne funkcje antyoksydacyjne i hamuje procesy fizjologicznego starzenia się skóry.

DERMEDIC HYDRAIN 3 HIALURO
Serum nawadniające twarz, szyję i dekolt, 30 ml

Dzięki obecności witaminy E, oleju migdałowego oraz wysokiemu stężeniu kwasu hialuronowego preparat jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry suchej i bardzo suchej, szczególnie w okresie mocnego przesuszenia.

AURIGA FLAVO-C FORTE
Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy, 15 ml

Wysokie stężęnie witaminy C oraz wyciągu z Gingko Biloba w preparacie ogranicza działanie wolnych rodników i wzmacnia naczynia krwionośne. Ponadto wygładza oraz spłyca zmarszczki, regeneruje i przywraca naturalny blask skórze.

 

 

Odbudowa bariery lipidowej:

AVENE COLD CREAM
Krem do twarzy, 100 ml

Krem o bogatej konsystencji szczególnie polecany jest dla skóry wrażliwej i bardzo suchej. Odbudowuje barierę hydrolipidową i łagodzi podrażnienia oraz chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

PHARMACERIS N
Intensywny krem odżywczy do twarzy, 50 ml

Krem zawiera 4% naturalnych hydrolipidów (min. masło shea), dzięki czemu wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry i zapobiega utracie wody z naskórka. Dodatkowo witamina E, jako składnik antyoksydacyjny chroni skórę przed wolnymi rodnikami i przyspiesza jej regenerację.

LA ROCHE NUTRITIC INTENSE RICHE
Krem do twarzy, 50 ml

Ten bogaty krem uzupełnia lipidy we wszystkich warstwach naskórka. Szczególnie zalecany dla posiadaczy skóry przesuszonej i szorstkiej. Nadaje skórze miękkości i przywraca zdrowy wygląd.