Spojówka to błona śluzowa, wyścielająca wewnętrzną część powiek oraz zewnętrzną przednią część gałki ocznej. Jej głównym zadaniem jest ochrona oka przed infekcjami i urazami, a także stałe rozprowadzanie łez na jego powierzchni. Spojówka zawiera liczne naczynia krwionośne, które w stanach zapalnych poszerzają się i silniej wypełniają krwią, co powoduje zaczerwienienie oka. Zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny – może być spowodowana przez czynniki infekcyjne , np. bakterie, wirusy, grzyby, jak i nieinfekcyjne, np. podrażnienia fizyczne, chemiczne i alergie.
Zapalenie spojówek jest jednym z częściej spotykanych dolegliwości oczu. Pacjenci cierpiący na tę dolegliwość skarżą się najczęściej na: zaczerwienienie oczu, kłucie, uczucie ciała obcego czy też „piasku” pod powiekami, pieczenie, swędzenie, światłowstręt, łzawienie oraz ciężkość i sklejanie się powiek.
CZY ZAPALENIE SPOJÓWEK JEST ZARAŹLIWE?
To, czy zarazimy się zapaleniem spojówek od osoby chorej zależy od źródła stanu zapalnego. Zapalenia wywołane podrażnieniem mechanicznym oraz te alergiczne nie są zaraźliwe. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku zapaleń bakteryjnych lub wirusowych, wtedy zarażenie jest bardzo prawdopodobne. Ważne jest wtedy zachowanie zasad higieny, przede wszystkim częste mycie dłoni, nieużywanie tych samych przedmiotów – szczególnie tych mających kontakt z oczami.
LECZENIE
Przebieg, objawy i leczenie zapalenia spojówek różnią się w zależności od jego rodzaju. Dolegliwości związane z zapaleniem zazwyczaj mijają same po kilku dniach. Warto wspomóc się kroplami nawilżającymi do oczu, które zmniejszą dyskomfort i nawilżą spojówkę. Najlepszym wyborem będą krople nawilżające bez konserwantów.
Jeżeli objawy nie zmniejszają się lub są bardziej dokuczliwe, należy udać się do okulisty, który wprowadzi odpowiednie leczenie. W czasie infekcji należy zrezygnować z makijażu oczu i używania soczewek kontaktowych.