Zespół Suchego Oka – sprawdź czy dotyczy także Ciebie!

NASZ EKSPERT
mgr Konrad Abramczuk, optometrysta Ziko Optyk, członek PTOO


O suchym oku zaczyna się mówić coraz więcej. Czy jest to choroba, czy tylko wymysł naszych czasów?

FILM ŁZOWY NAJWAŻNIEJSZA SUBSTANCJA NASZEGO OKA

Film łzowy to substancja produkowana przez gruczoły zlokalizowane wokół oczu. Jest to nic innego jak ciecz pokrywającą jednolicie naszą rogówkę i spojówkę. Składa się z trzech warstw:  śluzowej, wodnej oraz tłuszczowej. Każda warstwa pełni bardzo ważną funkcję i każde zaburzenie tej idealnej harmonii powoduje wystąpienie odczuwalnych przez nas objawów.

&

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA CHOROBA CZY MIT?

Zespół Suchego Oka jest wieloczynnikową chorobą powierzchni oka charakteryzującą się utratą homeostazy filmu łzowego z towarzyszącymi objawami ocznymi […] – taką definicję prezentuje Polskie Towarzystwo Okulistyczne w swoich wytycznych na temat tego problemu, ale co to tak naprawdę dla nas oznacza? Homeostaza to nic innego jak „dobrostan” – stan, w którym nasz organizm czuje się dobrze i funkcjonuje prawidłowo. Tak więc ZSO jest zaburzeniem dobrostanu oka, w wyniku czego pojawiają się objawy odczuwalne przez pacjentów.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych na ZSO choruje ok. 30 mln ludzi. Jest to choroba przewlekła o charakterze postępującym, czyli nieleczona pogłębia zaburzenia dobrostanu oka. W 2018 roku na 122. konferencji American Academy of Ophthalmology (Amerykańskiej Akademii Okulistycznej) przedstawiono wyniki badań firmy farmaceutycznej Shire na temat ZSO. Badania miały na celu ocenę jakości życia osób dotkniętych ZSO. Przebadano 1000 z ZSO i porównano je z grupą kontrolną. Badania wykazały, że osoby borykające się z suchym okiem odczuwają znacznie mniejszy komfort pracy, życia i spotkań towarzyskich. Osoby te częściej też zapadają na stany lękowe czy depresję niż osoby z grupy kontrolnej.

&

ZADBAJ O FILM ŁZOWY

&

OBJAWY ZESPOŁU SUCHEGO OKA

– pieczenie i swędzenie oczu,
– uczucie piasku pod oczami,
– uczucie suchości oka,
– nadmierne łzawienie,
– zaczerwieniona spojówka oka,
– zmienna ostrość widzenia – po pomruganiu widzimy przez chwilę lepiej,
– gorsze tolerowanie soczewek kontaktowych.

&

PRZYCZYNY ZESPOŁU SUCHEGO OKA

– uwarunkowania genetyczne,
– schorzenia autoimmunologiczne,
– laserową korekcję wzroku,
– leki ogólnoustrojowe (antydepresanty, leki uspokajające, sterydy, leki antyalergiczne i inne),
– zmiany hormonalne,
– zabiegi upiększające (sztuczne rzęsy lub makijaż permanentny oczu),
– inne (zanieczyszczenie środowiska, alergia, zabiegi chirurgiczne).

&

DIAGNOSTYKA – JAK ODKRYĆ PRZYCZYNĘ?

Diagnostyka ZSO polega na rozpoznaniu, czy mamy do czynienia z ZSO, czy z reakcją alergiczną lub syndromem widzenia komputerowego. Pacjent może przejść badanie diagnostyczne pod kątem ZSO w gabinecie Ziko Optyk, po którym otrzyma informacje o możliwości wystąpienia u niego Zespołu Suchego Oka. Na badanie składa się zazwyczaj:

Wywiad – ma na celu wykazanie, czy pacjent odczuwa objawy ZSO.

Badanie w lampie szczelinowej – ma na celu ocenę czasu przerwania filmu łzowego, występowania ubytków rogówkowych oraz wysokości menisku łzowego.

Badanie Schirmera – ma na celu wykazanie odruchowej ilości wydzielania łez.

Badanie fałdów spojówkowych – ma na celu wykazanie istnienie fałdów spojówki świadczących o niedostatecznym nawilżeniu oka.