Zmarszczki mimiczne – jak im zapobiec?

Pierwsze zmarszczki mimiczne zazwyczaj pojawiają się w kącikach oczu oraz na czole. Te z nas, które często się śmieją również mogą odnaleźć oznaki starzenia się właśnie w tamtym rejonie.

Czym są zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne to linijne zagłębienia skóry powstałe w wyniku osłabienia skóry właściwej, która to nie jest w stanie podtrzymać warstwy zewnętrznej. Wgłębienia są naturalnym efektem ruchów twarzy, stąd też najczęściej powtarzane grymasy warunkują miejsce powstawania pierwszych zmarszczek. Dodatkowym czynnikiem, który powoduje ich przyśpieszony rozwój są wahania poziomu hormonów. Nieuregolowana gospodarka hormonalna, destabilizacja wydzielania estrogenu powoduje, że skóra nie wytwarza odpowiedniej ilości kolagenu, odpowiedzialnego za jej elastyczność. Niezbędne jest stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego o lekkiej konsystencji.

Nietypowe pomysły na walkę ze zmarszczkami mimicznymi

Możesz oczywiście udać się do lekarza, który zaaplikuje cerze botoks lub zainwestować w drogie kosmetyki. My natomiast zdradzamy sprytne sposoby, by samodzielnie poprawić stan cery.

1. Aktywny tryb życia – zdrowe odżywianie, ćwiczenia oraz pozytywne myślenie wpływają nie tylko na stan cery, ale i całego organizmu. Pamiętaj o piramidzie żywieniowej, jedz dużo warzyw i owoców oraz pokarmów bogatych w węglowodany. Jak najrzadziej smaż pokarmy na grubym tłuszczu.

2. Masaż z oliwy lub cytrusów – obydwa środki zawierają w sobie dużo witaminy C oraz E, które korzystnie wpływają na skórę. Kilka kropel zmieszaj wetrzyj kulustymi ruchami w twarz, pozostawiając środek na 10 min, a następnie go spłukując. Dzięki temu skóra stanie się nawilżona i utrzyma odpowienie pH.

3. Olej lniany – rozgrzany, ale nie gorący olej nakładaj na cerę przynajmniej raz na 2 tygodnie. Jeśli napotkasz trudności z odnalezieniem specyfiku, równie dobrze sprawdzi się olejek rycynowy. Na twarz nakładaj niewielką ilość preparatu, maksymalnie 2-3 małe łyżeczki.

4. Aloesowo-jajkowy żel – być może mieszanka tych dwóch składników nie brzmi apetycznie, ale ma wspaniały wpływ na skórę! Obydwa środki zawierają witaminę E, która znana jest jako eliksir młodości. Zaledwie 15-minutowe przytrzymanie specyfiku na twarzy sprawi, że zmarszczki znacznie się zredukują.