Żylaki – jak zapobiegać ich powstawaniu?

W Polsce ok. 20% dorosłych Polaków cierpi na żylaki, zaś znacznie większej grupie doskwiera uczucie ciężkich nóg. To choroby cywilizacyjne! Warto zatem pomyśleć o profilaktyce chorób krążenia kończyn dolnych, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, aby skutecznie zapobiegać żylakom.

jak zapobiegać żylakom

Jeśli po powrocie z pracy lub dłuższego spaceru czujesz, że twoje nogi są ciężkie, a stopy, łydki, miejsca za kolanami opuchnięte, a objawy nasilają się w ciepłe dni, oznacza to, że krążenie w twoich kończynach nie jest prawidłowe. Obecnie coraz więcej osób cierpi na dolegliwość zmęczenia nóg. Konsekwencją ciężkich nóg są delikatne pajączki, a z czasem, także niebieskawe, poszerzone żyły widoczne w zgięciu pod kolanami. Brak profilaktyki w walce o zdrowe nogi, doprowadzi w końcu do powstania bardzo widocznych żylaków kończyn dolnych.

Jakie są przyczyny żylaków?

Występowanie żylaków, czyli poszerzenia żył powierzchniowych lub głębokich, może mieć podłoże genetyczne. Problemy z żyłami nóg zaczynają się wówczas, gdy krew z okolicy stóp nie może odpłynąć do serca. Przyczyną tego jest zwykle zwiotczenie ścianek żył lub uszkodzenie zastawek żylnych, które zapobiegają cofaniu się krwi w kierunku stóp.

Jak zapobiegać żylakom?

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – ĆWICZENIA NA ŻYLAKI

Codziennie, przynajmniej przez pół godziny, spaceruj. Praca mięśni nóg powoduje, że krew sprawniej krąży, co zapobiega powstawaniu obrzęków. Gimnastykuj się, pływaj – to poprawia krążenie. W ciągu dnia noś wygodne obuwie. Kup buty o pół numeru większe, jeśli obrzęki są dotkliwe. Unikaj ciasnych, elastycznych skarpetek i rajstop.

 

DIETA NA ŻYLAKI

Pij dużo wody mineralnej. Kiedy masz za mało wody w organizmie, broni się on, zatrzymując ją w tkankach – stąd opuchlizna. Ogranicz spożycie soli, gdyż zatrzymuje wodę w organizmie. Walcz z nadwagą. Zbędne kilogramy obciążają żyły, utrudniają obieg krwi.

 

MASAŻ

Masaż solą gruboziarnistą pobudzi krążenie w naczyniach żylnych – podobnie działa masaż kostkami lodu. Dla lepszych efektów, dobrze jest powtarzać regularnie zabiegi masażu.

 

KĄPIEL

Często masuj nogi chłodnym prysznicem. Poprawi to krążenie i pozbawi nas uczucia „ciężkich nóg”. Możesz też moczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem różnych olejków.

 

FARMACEUTYKI – ŚRODKI NA ŻYLAKI

Zmęczonym i obolałym nogom ulgę przyniosą preparaty chłodzące lub błyskawicznie usuwające zmęczenie. Przemysł farmaceutyczny poleca różnego rodzaju kremy i maści. Skuteczne są również środki zwiększające napięcie żylne i działające ochronnie na naczynia. Niektóre z nich wyraźnie zapobiegają także skurczom mięśni nóg, zmniejszają uczucie ciężkich nóg, a nawet zmniejszają obwód podudzia i goleni, ponieważ radykalnie redukują obrzęki. Ich użycie należy skonsultować z lekarzem.

UWAGA NA „NOCNE KURCZE”!

Nocne kurcze mięśni nóg mogą dotyczyć łydek lub mięśni stopy. Następują po wysiłku fizycznym lub pojawiają się w stanie spoczynku np. podczas snu. Skurcz jest bardzo bolesny i utrzymuje się od kilkunastu sekund do kilku minut. Przyjmuje się, że skurcze mogą być wywołane przez stany niedoborowe głównie magnezu, wapnia, potasu lub odwodnienie. Czasami jednak mają poważniejszą przyczynę: mogą być pierwszym sygnałem żylaków, zwłaszcza, gdy dodatkowo pojawia się uczucie ciężkich nóg i obrzęki.

Zarówno objaw ciężkich stóp, jak i nocne skurcze mięśni nóg, mogą predysponować do rozwoju niewydolności żylnej kończyn dolnych w przyszłości. Z tego powodu, warto zatroszczyć się o kondycję kończyn – poprawi to komfort naszego życia i zabezpieczy przed niewydolnością naczyń!

NA WAKACYJNY WYPOCZYNEK POLECAMY

 

DETRAMAX PLUS
Innowacyjny suplement diety, który zawiera starannie dobrane składniki: zmikronizowaną frakcję flawonoidową diosminy i hesperydyny, ekstrakt pestek winogron standaryzowany na oligoproantocyjanidyny, ekstrakt z kłącza ruszczyka kolczastego standaryzowany na ruskogeninę oraz witaminę C. Detramax Plus przeznaczony jest dla osób, które chcą zadbać o swoje nogi.

Skład porcji zalecanej do spożycia w ciągu dnia: Zmikronizowana frakcja flawonoidowa 90:10 (w tym: diosmina i hesperydyna) –  445 mg, ekstrakt z kłącza ryszczyka kolczastego (w tym: 5 % ruskogeniny) –  135 mg, ekstrakt z pestek winogron (w tym: oligoproantocyjanidyny  95 %) – 158 mg, witamina C –  80 mg.

Opis działania zmikronizowanej frakcji flawonoidowej:
Zmikronizowana frakcja flawonoidowa zawiera 90% diosminy oraz 10% hesperydyny, które należą do organicznych związków chemicznych.

Opis działania ekstraktu z pestek winogron:
Ekstrakt z pestek winogron zawierający 95% oligoproantocyjanidyn wykazuje właściwości antyoksydacyjne, wspiera zachowanie szczelności naczyń krwionośnych.

Opis działania ekstraktu z kłącza ruszczyka kolczastego:
– wspiera rewitalizację, odświeża i pomaga przynieść ulgę zmęczonym nogom
– wspomaga redukcję obrzęków o podłożu fizjologicznym.

Opis działania witaminy C:
Witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych oraz chroni składniki komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

Dostępne opakowania: Kartonik zawierający 30 tabletek powlekanych. 

FLOSLEK
ŻEL DO NÓG Z KASZTANOWCEM I MIŁORZĘBEM

Wskazany dla osób, które z powodu wykonywanej, stojącej pracy, wieku lub nadmiernej tuszy pod koniec dnia odczuwają duże zmęczenie nóg i towarzyszący często obrzęk stóp (zwłaszcza w obrębie stawu skokowego). Produkt dobrze się rozprowadza i wchłania, nie daje uczucia lepkości. Pozostawia uczucie delikatnego chłodzenia i odprężenia.

Działanie potwierdzone w badaniach:
– nawilża i wygładza oraz zmiękcza skórę (także stwardniały naskórek na stopach),
– zmniejsza uczucie ciężkości,
– dobrze tolerowany przez skórę nóg i stóp,
– zmniejsza obrzęki (stosowany rano przed pracą zmniejsza powstawanie obrzęków, a stosowany kilkakrotnie w ciągu dnia zdecydowanie zmniejsza uczucie zmęczenia nóg)
– nie wywołuje podrażnień typu: pieczenie, zaczerwienienie, świąd (nawet u osób, u których w obrębie stóp, podudzia, udach występowały żylaki lub rozszerzone naczynka krwionośne),
– stosowany regularnie, poprawia ogólny wygląd nóg.

0% barwników, parabenów, kompozycji zapachowej, alergenów

Dowiedz się więcej o marce FLOS-LEK