Dieta a wzrok, czyli minerały w trosce o prawidłowe widzenie

Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna dla utrzymania ciała i samopoczucia w znakomitej kondycji. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dieta może także znacząco wpływać na wzrok. Sprawdź jakie składniki odżywcze i minerały należy spożywać, by długo cieszyć się dobrym wzrokiem.

Jeśli zależy nam na zdrowiu oczu, powinniśmy zrobić mały rachunek sumienia i przemyśleć czy nasza dieta jest bogata we wszystkie niezbędne elementy. Ciężko jednak to sprawdzić, jeśli sami właściwie nie wiemy z czego powinna składać się taka dieta. Musimy dostarczyć organizmowi niezbędnych minerałów, tłuszczów i innych składników, które zwykle mamy pod ręką, ale zapominamy o tym jakie są ważne.

Minerały

Istnieje długa lista składników odżywczych, które powinniśmy dostarczać wraz z pożywieniem. Szczególną rolę, zwłaszcza dla wzroku, odgrywają w nich minerały.

Selen

Jest ważny dla oczu, ponieważ chroni przed stresem oksydacyjnym, czyli neutralizuje wolne rodniki. Stanowi także jeden z podstawowych składników w leczeniu zaćmy. Produktami bogatymi w ten pierwiastek są ryby i owoce morza, a także brązowy ryż i chude mięso. Znajdziemy go też w pestkach dyni.

Cynk

Jest ważnym antyoksydantem, neutralizuje wolne rodniki. Jego najwyższe stężenie znajdziemy w siatkówce oka człowieka. Jego podstawową funkcją, jest umożliwianie szybkiego przyzwyczajenia się wzroku do ciemności. Aby utrzymać odpowiednią ilość tego pierwiastka w organizmie, należy pamiętać o spożywaniu takich produktów jak: groszek, małże, pestki dyni a także produkty pełnoziarniste, jaja i owoce morza.

Miedź

Ten pierwiastek również wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Działa utrzymując wiązania kolagenowe, co zwiększa trwałość naczyń krwionośnych oka, a także zwalcza wolne rodniki. Produkty bogate w miedź, to na przykład: wątróbka, kakao, nasiona słonecznika, siemię lniane czy suszone śliwki.

Należy jednak uważać z nadmiernym dostarczaniem miedzi, ponieważ jej nadmiar grozi zaburzeniami pokarmowymi i uszkodzeniem wątroby.

Tłuszcz też zdrowie!

Zdrowe tłuszcze są niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto zwrócić szczególną uwagę na wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają zbawienny wpływ na wzrok.

Kwasy omega-3

Ten rodzaj tłuszczów jest odpowiedzialny za łagodzenie objawów suchego oka, a także dzięki obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego- chroni przed jaskrą. Seniorzy, którzy regularnie spożywają kwasy omega 3 są mniej narażeni na zwyrodnienie plamki żółtej, a także pomagają spowolnić procesy starzenia się wzroku.

Bogactwo tego składnika znajdziemy w tłustych rybach, takich jak łosoś, śledź, dorsz czy sardynki, owocach morza, a także olejach roślinnych i orzechach włoskich.

Barwniki dla zdrowych oczu

Karotenoidy i antocyjany, to inaczej barwniki, czyli związki organiczne, które naturalnie występują w roślinach i odpowiadają za ich barwę. Okazuje się, że są także niezbędnym elementem codziennej diety.

Antocyjany

Antocyjany to grupa naturalnych barwników, dobrze rozpuszczalnych w wodzie. To właśnie te barwniki nadają kolor owocom i warzywom. Najczęściej występują w kolorze czerwonym, niebieskim i fioletowym.

Mają istotny wpływ na cały organizm, a szczególnie na wzrok. Chronią naczynia krwionośne i usprawniają przepływ krwi. Dzięki nim oko jest lepiej odżywione. Pobudzają produkcję rodopsyny, która umożliwia widzenie po ciemku. Wykazują też działanie antybakteryjne i właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu minimalizują ryzyko pojawienia się infekcji.

Przynoszą ulgę zmęczonym i podrażnionym oczom, dlatego w takich sytuacjach szczególnie warto wzbogacić dietę o takie produkty jak żurawina, truskawki, czereśnie, borówki, aronię czy kapustę.

Karotenoidy

To kolejna grupa barwnych substancji chemicznych, mających zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Karotenoidy nadają owocom i warzywom soczyste żółte, czerwone i pomarańczowe kolory. Ludzki organizm nie potrafi sam ich wytwarzać, dlatego niezbędne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem.

Najważniejszymi dla zdrowia oczu przedstawicielami tej grupy są luteina i zeaksantyna, znajdujące się w centralnym punkcie plamki żółtej i siatkówce. Wspomagają ochronę oczu przed promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB oraz szkodliwym działaniem wolnych rodników. Utrzymują w zdrowiu plamkę żółtą i całą soczewkę, a także odpowiadają za ostrość widzenia.

Najwyższą zawartość luteiny mają zielone warzywa. Luteinę znajdziemy w jarmużu, szpinaku, natce pietruszki, cukinii i papryce, ale także jeżynach, agreście czy awokado.

Zeaksantyny należy szukać w sałacie, brokułach, jarmużu, szpinaku, a także arbuzie, kukurydzy, dyni, papryce czerwonej i żółtej czy rukoli.

Nie tylko dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta to nie wszystko. Dieta wspomoże organizm, ale to tylko ułamek potrzeb. Dobry wzrok, to również regularne badania, właściwie dobrane okulary, ochrona przeciwsłoneczna, ćwiczenia i codzienna higiena. Jednak wprowadzenie właściwych nawyków żywieniowych jest podstawą dbania o siebie, którą możesz wprowadzić zawsze, bez konieczności wydawania fortuny czy poświęcania dużej ilości czasu, a organizm na pewno się za to odwdzięczy.